Michał Rogowicz | 25-04-2012 18:16 |

Relacja z warsztatów Nokia 808 PureView. Aparat zmiażdży konkurencję

Nokia 808 PureViewDzisiaj byłem na warsztatach poświęconych funkcjonalności aparatu fotograficznego 41 megapiksela umieszczonego w smartfonie Nokia 808 PureView. Po tym co zobaczyłem na własne oczy jestem pewny. Nokia 808 PureView i jej aparat miażdży produkty konkurencji. Fotki są tak rewelacyjne, że na włosach można dostrzec płatki, a dokładniej jego kontur i kształt, śniegu.

Gościem warsztatów człowiek z Finlandii, który osobiście czuwał nad opracowaniem i wprowadzeniem technologii PureView do smartfonów Nokia. Pierwszym tego efektem jest model Nokia 808 PureView, którego aparat fotograficzny cechuje się matrycą 41 megapiksela i nagrywaniem w jakości Full HD.

Zaproszony gość opowiadał o zaletach i możliwościach PureView, ale nie były to tylko puste słowa. Podczas prezentacji pokazał zdjęcia wykonane tym modelem i naprawdę są one fantastyczne. Fotki są perfekcyjnej jakości. Przykład – zdjęcie kobiety, po maksymalnym przybliżeniu można było dostrzec kształt jednego płatka śniegu. Nie ściemniam – faktycznie takiej jakości zdjęcia to standard w Nokii 808.

Po części teoretycznej, mogłem pobawić się osobiście smartfonem Nokia 808 PureView, a dokładniej jego aparatem fotograficznym. Na warsztatach były to modele prototypowe, więc jeszcze nie mają finalnego wykończenia – chodzi o oprogramowanie.

Jednak już teraz mogę stwierdzić, że aparat fotograficzny umieszczony w Nokii 808 jest po prostu najlepszy, jaki do tej pory widziałem w telefonie komórkowym. Jakość wykonywanych zdjęć jest po prostu perfekcyjna. Technologia PureView zapewnia, że nawet przy maksymalnym zbliżeniu jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie w pełnej ostrości. Spróbowałem i faktycznie – zdjęcie tekstu jest idealne.

Wykonałem kolejny test. Zrobiłem zdjęcie pewnego obiektu (z odległości 1-2 metry), na którym były różne przedmioty i otwarta książka. Po maksymalnym zbliżeniu mogłem przeczytać co było napisane na danej stronie. Szok. Po prostu jestem zdziwiony, że technologia PureView tak świetnie sobie radzi.

Oczywiście istnieje możliwość nagrywania filmików w jakości Full HD. Na przykładowym filmie, z imprezy karnawałowej, obraz jest znakomity – kolory żywe, nasycone, po prostu pięknie. Nie brakuje także technologii przydatnych w rejestrowaniu dźwięku. Nawet przy bardzo głośnej muzyce, nagrywany głos jest idealny – nic nie trzeszczy. Chociaż w rzeczywistości słychać gorzej.

Trochę teorii:
Nokia rozpoczęła nową erę rozwiązań fotograficznych przeznaczonych dla zaawansowanych smartfonów. Nokia 808 PureView to pierwszy smartfon wyposażony w unikalną technologię Nokia PureView oferującą nowy wachlarz rozwiązań fotograficznych dla telefonów Nokia, które będą pojawiały się w kolejnych latach. Nokia 808 PureView oferuje dużą, 41-megapikselową matrycę wysokiej rozdzielczości, rozwiązania optyczne marki Carl Zeiss oraz opracowaną przez firmę Nokia technologię „pixel over-sampling”. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ostrych zdjęć pełnych detali, znakomitego działania w trudnych warunkach oświetleniowych oraz zapisu plików w kompaktowych rozmiarach idealnych do przesyłania za pomocą maila, wiadomości MMS lub umieszenia w mediach społecznościowych.

Model Nokia 808 PureView oferuje także technologię Nokia Rich Recording, która pozwala nagrywać pliki audio o jakości porównywalnej z jakością płyt CD oraz nagrywanie i odtwarzanie w jakości Full HD 1080p. Dodatkowo technologia Dolby Headphone sprawia, że pliki dźwiękowe stereo z telefonu odsłuchiwane na słuchawkach, zyskują nową, znakomitą jakość.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.

Nokia 808 PureView: Warsztaty

Obraz 1 z 14

Zdjęcie z warsztatów przeprowadzonych na temat możliwości smartfona Nokia 808 PureView oraz technologii PureView.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama