Michał Rogowicz | 16-07-2014 11:15 |

Recenzja Nokia Lumia 2520 z klawiaturą. Godne wejście na rynek tabletów [wideo]

Nokia Lumia 2520Tablet internetowy Nokia Lumia 2520 to w sumie pierwszy tego typu sprzęt w ofercie fińskiego producenta. Oczywiście nie może być innego systemu, jak Windows. Jednak w tym modelu zainstalowano Windows 8.1 RT, co może niektórych zasmucić. Jednak w praktyce mi to nie przeszkadzało, a tablet Lumia 2520 spisał się świetnie!

Zestaw

Każdy klient, który zdecyduje się na zakup tabletu Nokia Lumia 2520 otrzyma w zestawie ładowarkę oraz klucz do wyjęcia karty SIM.

Konstrukcja i wykonanie

Tablet internetowy, a dokładniej obudowa w tablecie Nokia Lumia 2520 została wykonana z poliwęglanu. Konstrukcja jest bardzo zbliżona do smartfonów. Czy to dobry pomysł? Nie wiem, ale mi obudowa poliwęglanowa przypadła do gustu. Całość sprawia pozytywne i solidne wrażenie – odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wydaje mi się, że tablet wytrzyma nie jeden kontakt z podłożem. Konstrukcja jest dobra spasowana, ponieważ nic nie odstaje, nie skrzypi. Wszystko wydaje się na swoim miejscu. Dodatkowo urządzenie jest smukłe – nie jest grube. Tablet jednak nie należy do najlżejszych. Samo urządzenie waży ponad 600 g, ale jak dla mnie nie jest to przeszkoda. Wraz z klawiaturą jest to ponad 1 kg. Nie przeszkadza to jednak w transporcie. Tablet można śmiało użytkować na kolanach – jest optymalnych rozmiarów, nie jest zbyt ciężki. Pamiętajmy, że jest to zdecydowanie mniej niż laptop.

Nokia Lumia 2520

Wokół obudowy tabletu Lumia 2520 umieszczono kilka portów oraz przycisków. U góry znajduję się regulacja głośności, klawisz zasilający, wejście dla SIM oraz microSD. Z prawej strony jest wejście mini HDMI oraz microUSB, a z lewej – wejście ładowania oraz jack 3,5 mm. Na dole umieszczono styki dla klawiatury oraz dotykowy przycisk Windows.

Nokia Lumia 2520 z klawiaturą

Klawiatura w formie etui
Tablet internetowy Nokia Lumia 2520 nie jest w Polsce sprzedawany wraz z klawiaturą w formie etui, ale można je dokupić i szczerze radze to zrobić, ponieważ funkcjonalność tabletu znacznie wzrasta. Klawiatura po zamontowaniu pełni również rolę etui, pokrowca, które zapewnia ochronę sprzętu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Doskonale sprawdza się podczas transportu. W ten sposób możemy być pewni, że nie uszkodzimy obudowy, czy ekranu.

Nokia Lumia 2520

Etui pozwala na ustawienie ekranu pod jednym kątem, który może wydawać się niepraktyczny. Ja miałem takie wrażenie od razu, gdy tylko zamontowałem klawiaturę. Jednak tak mi się tylko wydawało, ponieważ gdy położymy tablet na biurku i usiądziemy przed nim, to kąt jest odpowiedni. Wszystko doskonale widać – nie trzeba się w żaden sposób zginać, czy zmieniać kąt patrzenia. Pozycja ekranu jest stabilizowana za pomocą magnesów umieszczonych w etui. Zdaje to egzamin, ponieważ aby się to złożyło, to musimy naprawdę się postarać, np. szarpnąć. Samo z siebie na pewno się nie złoży.

Nokia Lumia 2520

Co do klawiatury, to jednak ona wygoda w obsłudze. Klawisze mają wyczuwalny skok działania, są od siebie oddzielone i odpowiednio duże, przez co można szybko pisać, i to bez błędów. Ja po przesiadce z laptopa Samsunga nie miałem żadnych problemów. Układ jest dokładni taki sam i bardzo dobrze, bo nie musimy się od nowa przyzwyczajać do nowego układu. Touchpad choć umieszczony na ruchliwej części, to jednak w praktyce zdaje egzamin. Choć ja niezbyt często z niego korzystałem. Z dwóch powodów – po prostu go nie lubię (nigdzie), a po drugie jest dotykowy wyświetlacz.

Nokia Lumia 2520

„Bebechy”

Aby tablet prawidłowo funkcjonował, Nokia zdecydowała się na umieszczenie 4-rdzenioego procesora Qualcomm Snapdragon 800 o częstotliwości taktowania zegara 2.2 Ghz oraz 2 GB RAM. Wbudowana pamięć wynosi 32 GB, ale można skorzystać z slotu microSD do 64 GB. Czy Snapdragon po prostu „dał radę”? Owszem!

Nokia Lumia 2520

Wyświetlacz

To jeden z najmocniejszych punktów testowanego tabletu Nokia Lumia 2520. Urządzenie wyróżnia się ekranem wykonanym w technologii IPS TFT. W ten sposób z ekranu można korzystać na dworze, przy mocnych promieniach słonecznych. Wszystko na nim doskonale widać. Nawet podczas podróży pociągiem, samochodem, promienie słoneczne nie są mu straszne. W żaden sposób nie przeszkadzają w pracy. Wyświetlacz wyróżnia się rozmiarem 10.1 cali i rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Stosunek pikseli na cal wynosi 218, a paleta barw rozróżnia 16 mln kolorów. Częstotliwość odświeżania kolorów wynosi 60 Hz, a luminancja wynosi 650 nitów. Ekran pokryty jest szkłem Gorilla Glass 2.

Nokia Lumia 2520

Kolory prezentowane na tym ekranie są bardzo dobrej jakości – są żywe, prawidłowo odzwierciedlone. Moim zdaniem wszystkie barwy są odpowiednio nasycone. Oglądanie filmów, czy zdjęć to czysta przyjemność. Szczególnie rozrywka przy wybranym filmie może być naprawdę przyjemna dla oka. Jeśli chodzi o reakcję na dotyk, to nie mam dosłownie żadnych zastrzeżeń. Za każdym razem wybrana opcja uruchamiała się za pierwszym razem. Naprawdę bardzo, bardzo rzadko musiałem drugi raz klikać.

Nokia Lumia 2520

Łączność

Jedną z najważniejszych zalet testowanego tabletu Nokia Lumia 2520 jest wbudowany modem LTE, który pozwala na zamontowanie karty operatorskiej w rozmiarze microSIM. Slot znajduję się u góry urządzenia i aby się do niego dostać musimy skorzystać z klucza dostępnego w zestawie. W praktyce modem działa całkiem prawnie. Pdoczas testów sprawdzałem LTE w Poznaniu i Warszawie. Gdy tylko miałem zasięg, to usługa funkcjonuje prawidłowo. Niestety obecnie LTE jest w Polsce jeszcze mocno ograniczone, a w moim miejscu zamieszkania go nie ma.

Koniecznością w tabletach internetowych jest sprawny moduł do zarządzania siecią WiFi. Nokia w tej kwestii postawiła na sprawdzone rozwiązania, ponieważ moduł w praktyce spisał się bez zarzutu. Za każdym razem mogłem się podłączyć do dowolnej sieci, a gdy tylko znajdowaliśmy się w jej zasięgu, to tablet automatycznie nam się z nią łączył. Internet od razu był dostępny po wybudzeniu. Nie zdarzyła mi się również sytuacja, aby WiFi odmówiło posłuszeństwa.

Oczywiście nie brakuje także Bluetooth w wersji 4.0. Ta technologia pozwala na przesyłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami, ale także łączenie się z zestawami słuchawkowymi. W przypadku transmisji danych, to po uzyskaniu połączenia, kopiowanie przebiegało bez komplikacji. Niestety z Windows 7 w moim laptopie, Bluetooth w tablecie nie chciało dobrze współpracowało. Czasami musiałem od nowa dodawać tablet do pamięci Bluetooth w laptopie, ale nie wiem czy to nie wina mojego Windowsa 7.

Nokia Lumia 2520

Nokia Lumia 2520 charakteryzuje się również dostępnością modułu NFC, który obecnie jest coraz popularniejszy. Ja obecnie nie miałem żadnego urządzenia z NFC w domu, więc nie mogłem zobaczyć, jak sprawdza się w praktyce.

Internet Explorer

Testowany tablet internetowy Nokia Lumia 2520 wyróżnia się zainstalowaną przeglądarką Internet Explorer 11. W sumie w systemie Windowsa innej aplikacji bym sobie po prostu nie wyobrażał. Jak IE w Lumii 2520 się spisuje? Ja nie mogę złego słowa powiedzieć o funkcjonalności i stabilności, ponieważ podczas testów ani razu się nie wyłączyła, zawiesiła, bądź nie załadowała jakieś strony. W praktyce można mieć uruchomionych kilka kart jednocześnie, a aplikacja w żadnej sposób nie zwalnia. Można uruchomić klip z YouTube i przejść na inną kartę. Trzeba jednak załadować filmik od razu cały, a muzyka leciała w tle. W innym przypadku będziemy musieli przejść na kartę YouTube, a wtedy utwór nadal będzie odtwarzany. Musimy, tak jakby potwierdzić, że jeszcze chcemy to słuchać.

Nokia Lumia 2520

Office
To jeden z najciekawszych dodatków w tablecie Nokia Lumia 2520. Posiadacze urządzeń z Windowsem na pewno mają obecnie powody do zadowolenia, bo za darmo otrzymują w pełni sprawny pakiet biurowy Office. Użytkownik może skorzystać z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, czy stworzyć prezentację w Power Poincie. W praktyce bardzo często korzystałem z Worda, ponieważ redagowałem na nim różne teksty. Przyznam, że podczas testu nie zdarzyło mi się, aby aplikacja się wyłączyła, nie zapisała postępu. Nie ma limitu co do wagi pliku, ale wiadomo im cięższy i bardziej skomplikowany, to proces przetwarzania trwa dłużej.

Nokia Lumia 2520 obiektyw

Aparat fotograficzny

Tablet Nokia Lumia 2520 wyróżnia się dostępnością aparatu o matrycy 6.7 Mpix. Może pod względem liczby megapikseli nie ma efektu „łał”, ale w praktyce sprawdza się to bardzo dobrze. Aparat został wykonany w technologii PureView, a optykę dostarczyła firma ZEISS. Ogniskowa wynosi 26 mm, a przesłona – f/1.9. Niestety nie ma lampy błyskowej, co zdecydowanie brakuje podczas nocnych ujęć.

W dzień wszystkie zrealizowane materiał są przyzwoitej jakości. Oczywiście nie ma efektu, który mógłby powalić na kolana. Jakość zdjęć i filmów zasługuje na dobrą czwórkę. Według mnie kolory są przyzwoicie odwzorowane, czasami przesycone lub „za smutne”. Wydaje się, że kontrast podczas zdjęć nie jest do końca dopracowany. Podczas słonecznych dni, byłem zadowolony z jakości wszystkich zdjęć i filmów. Kamera pozwala na nagrywanie plików wideo w rozdzielczości 1080p. Jakość obrazu jest dobra, ale dźwięk mógłby być nieco lepszy. Ogólnie jednak aparat w Lumii 2520 oceniam pozytywnie.

Nokia Lumia 2520

Muzyka

Urządzenie wyposażone jest w dwa głośniki umieszczone na dole ekranu, po dwóch stronach. Tablet obsługuje wirtualny dźwięk surround. W ten sposób choć w mały sposób udaje się osiągnąć efekt dźwięku przestrzennego. W praktyce muzyka wydobywająca się z głośników jest przyzwoitej jakości. Według mnie można odróżnić niskie i wysokie tony. Oczywiście nie ma żadnych mocnych basów, ale dźwięk brzmi przyjemnie. Jest to jedna z najlepszych jakości muzyki, jaką do tej pory spotykałem w tabletach internetowych.

Aplikacja do zarządzania biblioteką muzyczną jest prosta w obsłudze i oferuje podstawową funkcjonalność. Możemy stworzyć różne playlisty, czy skorzystać z korektora. Ponadto jest zainstalowane oprogramowanie MixRadio, dzięki czemu możemy znaleźć muzykę odpowiadającą naszym upodobaniom.

Nokia Lumia 2520

Gry i aplikacje

Oczywiście tablet oferuje możliwość pobrania i zainstalowania dodatkowych treści z platformy Windows Store. Wystarczy założyć konto i można pobrać wszystkie dostępne aplikacje, ale niestety ich ilość nie rzuca na kolana. Nie ma ich za dużo, ale ten problem dotyczył kiedyś Windows Phone Store, ale ten problem został rozwiązany za pomocą współpracy z deweloperami. Z pewnością taka sama sytuacja będzie dotyczyć Windows 8, ale trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Ja z Windows Store pobrałem kilkanaście aplikacji, wszystkie działały prawidłowo, ale nie było żadnych hitowych gier, co mi przeszkadzało…

Nokia Lumia 2520

Akumulator

W testowanym tablecie internetowym Nokia Lumia umieszczono baterię litowo-polimerową o pojemności 8120 mAh. Dołączona klawiatura ma swoje zasilanie. Na całym zestawie, testowany tablet wytrzymał cały dzień pracy. Kilka razy brałem go na cały dzień ze sobą, w tym czasie cały czas był włączony, korzystał z WiFi itp. i dopiero pod wieczór musiałem szukać zasilania. Według mnie jest to bardzo dobry wynik. Mój laptop obecnie wytrzymuje około 2-3 godzin takiej pracy 🙂 Natomiast jeśli podliczymy łączny czas jaki go nie podłączałem do ładowarki, to było to około tygodnia. W tym czasie tylko podchodziłem, uruchamiałem tablet do konkretnych czynności i zamykałem (pozostawał w trybie czuwania).

Nokia Lumia 2520

NA KONIEC

Tablet internetowy Nokia Lumia 2520 to pierwsze tego typu urządzenie w ofercie fińskiego producenta. Czy producent popełnił ten sam błąd, jak w przypadku debiutu na rynku smartfonów? Nie! Lumia 2520 to w pełni funkcjonalny tablet, który jest wykonany w sposób perfekcyjny, ma dobry aparat i niezawodną platformą Windows 8, ale w wersji RT. NIedługo na rynku powinna się pojawić druga generacja Lumii 2520, ale pierwsza generacja Nokia Lumia 2520 z klawiaturą to bardzo udany sprzęt!

Nokia Lumia 2520. Najważniejsze dane:

– ekran IPS TFT, 10.1 cali, rozdzielczość full HD, 218 ppi, Gorilla Glass 2, TrueColor, ClearBlack, luminacja 650 nitów,
– WIndows 8.1 RT,
– 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon™ 800 2.2 GHz, 2 GB RAM,
– 32 GB wbudowanej pamięci, obsługa kart microSD do 64 GB,
– akumulator 8120 mAh,
– WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, USB 3.0, NFC,
– aparat 6.7 Mpix, nagrywanie full HD,
– Internet Explorer 11.

 • liukang

  Co z GPS? Czy posiada aplikacje Nokia here? Jak długo trwa ładowanie baterii?

  • a fkatycnzie zapomniałem o GPS! Działa bez zarzutu – lokalizacja ustalan jest prawidłowo, rzadko mylił pozycję. Here Drive pozwalała na sprawne używanie tabletu jako nawigacji.

   ładowanie – nie liczyłem, ale stosunkwoo szybko

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama