Michał Rogowicz | 19-12-2013 11:55 |

Recenzja Mozilla Mobile dla Windows Phone. Jak sprawuje się lisek?

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Marki Mozilla chyba nie trzeba nikomu przedstawiać prawda? Dlatego, gdy tylko zobaczyłem aplikację Mozilla Mobile, to stwierdziłem, że muszą ją mieć. Ale cena 4,49 zł… Skorzystałem z kuponu Microsoftu i już mam tą przeglądarkę.

To w sumie dzięki Mozilla Firefox, Microsoft wziął się do roboty z swoją przeglądarką Internet Explorer, a Google wydało Chrome. Obecnie Firefox w wersji komputerowej wymaga poprawy, bo strasznie zamula, ale ostatnio widziałem informacje, że Mozilla pracuje nad poprawkami. I bardzo dobrze, bo z Firefoxa korzystam cały czas, a jednak ostatnio mnie denerwuje, bo co chwile wtyczka mi pada, albo pojawia się znany „brak odpowiedzi”. Jednak trochę zboczyłem z tematu, więc wracam do Mozilla Mobile.

Małe możliwości

Przeglądarka internetowa Mozilla Mobile to dość prosta aplikacja. Nie ma żadnych skomplikowanych funkcji, rozwiązań, czy ustawień. Nie ma podstawowej opcji, czyli obsługi kart. Niestety jesteśmy zmuszeni w jednym momencie korzystać tylko z jednej strony internetowej. Nie ma możliwości pracy jednocześnie na kilku witrynach.

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

W ustawieniach aplikacji znajdziemy tylko wybór języka – tureckiego, bądź angielskiego. A i istnieje jeszcze możliwość zdefiniowania strony startowej.

Prawidłowe wczytywanie stron

Jednak Mozilla Mobile nie ma problemów z ładowaniem witryn internetowych. Podczas kilku dni nie spotkałem się z sytuacją, aby jakaś strona się nie otworzyła, albo pojawiła się z błędem. Praktycznie za każdym razem renderowana strona była taka sama, jak na komputerze – żadnego uszczerbku.

Oprogramowanie samo wybiera jaką wersję strony internetowej załadować. Zależy to w sumie od wyboru autora witryny, która wersje preferuje dla mobile.

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Jak w praktyce

Oprogramowanie Mozilla Mobile pozwala na przeglądanie stron internetowych tylko w poziomie. Nie ma możliwości, aby witrynę obejrzeć, czy przeczytać artykuł w pionie. Po prostu aplikacja nie oferuje takiej opcji. Dziwne, bo strasznie mnie to irytowało. Jakoś lepiej mi się przegląda wiadomości w pionie – więcej widzę, i w ogóle chyba się tak nauczyłem. Dlatego ode mnie w tej kwestii – minus!

Jednak samo przybliżanie treści, czy klikanie w odnośniki nie stanowi żadnego problemu. Aplikacja za każdym razem reaguje na nasze polecenie i to w prawidłowy sposób. W tej kwestii nie mam dosłownie żadnych zastrzeżeń. Co ciekawe, zoom nie działa w tak mocny sposób jak np. w IE, gdzie możemy przybliżyć dosłownie do literki. Tutaj tego nie można, ale w sumie nie potrzeby.

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Podsumowanie

Przeglądarka internetowa Mozilla Mobile to ciekawe narzędzie, ale na pewno nie jest warte wydania 4,49 zł. Po prostu nie ma sensu, bo otrzymamy coś co jest zajawką w sumie Firefoxa. Jak dla mnie lepiej pozostać przy Internet Explorer, a tą kwotę można przeznaczyć na coś innego, bardziej przydatnego.

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

Mozilla Mobile dla Windows Phone 8

ZALETY:
– szybkie ładowanie stron,
– brak problemów z kompatybilność stron,
– kompatybilność z Windows Phone 7.x oraz Windows Phone 8.

WADY:
– praca tylko w poziomie,
– brak obsługi kart
– cena.

Mozilla Mobile

 • Dj stonka

  Przecież to tylko nakładka na ie a autor wydał tez google chrome. Fajnie że się postarałeś ale takie aplikacje raczej znikaja ze sklepu 😀

  • z ciekawości ją pobrałem 🙂

   • tak

    Zwykłe naciąganie ludzi. Oszustwo jedno wielkie, webbrowser component, na to textbox i kolorki ustawione. Do tego ta nazwa… Mozilla i Google mogą go pozwać o wykorzystywanie ich marek i jeszcze zarabianie na tym

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama