Michał Rogowicz | 21-10-2013 10:30 |

Recenzja JBL PowerUp. Mocny głośnik, ale na spacer go nie weźmiesz

JBL PowerUpTestowałem już mniejszy, ale zaprezentowany w tym samym czasie JBL PlayUp, a teraz przyszedł czas na większego brata – JBL PowerUp. Jest to głośnik o zdecydowanie większych gabarytach i mocy odtwarzania muzyki. Niestety jest też sporo droższy…

Klient, który będzie zainteresowany głośnikiem Nokia JBL PowerUp otrzyma stosunkowo duże opakowanie. W zestawie znajdzie głośnik, ładowarkę sieciową, kabel jack 3,5 mm oraz kilka papierków.

Duży sprzęt

Testowany głośnik Nokia JBL PowerUp to naprawdę nie jest małe urządzenie. Gdy tylko otworzyłem opakowanie to byłem zaskoczony gabarytami tego sprzętu. Ale nie jest to wada, a wręcz przeciwnie. Głośnik nie można zaliczyć do małych urządzeń 115x280x145 mm i pewnie te dane niewiele Wam mówią, ale waga już na pewno. Jest to ponad 1,5 kg, więc sporo jak na te urządzenie. Jednak transport głośnika nie stanowi problemu – cała waga została dobrze rozłożona po całej konstrukcji.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Przy takim akcesorium można się martwić, czy producentowi udało się wszystko ze sobą dobrze spasować, tzn. czy coś nie jest narażone na uszkodzenia w większym stopniu niż pozostałe części. Jednak w tym przypadku firmy stanęły na wysokości zadania. Nie ma mowy, aby PowerUp uszkodził nam się przy byle jakim kontakcie z podłożem.

Zobacz także: Nokia JBL PowerUp. Galeria zdjęć. Duży, ładny i mocny…

Funkcjonalność

Już wiemy, że głośnik PowerUp jest stosunkowo dużym sprzętem, więc trzeba zwrócić, czy również wygodnie i sprawnie się go użytkuje. Ale w sumie co może producent w głośniku popsuć? Nauczony doświadczeniem wiem, że można, ale nie w tym modelu.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Główny pulpit nawigacyjny znajduję się u góry PowerUp. Wyznaczone jest specjalne miejsce, gdzie można kłaść telefon, aby połączenie NFC zostało nawiązane. Jest to dość spore pole, więc nie musimy się „spinać”, aby tylko zmieścić smartfona w prostokącie.

Pod tym miejscem znajduję się panel z klawiszami funkcyjnymi. Są one w pełni dotykowe – nie są fizyczne, więc nie wyczujemy żadnego skok działaniu. Jednak to nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Przyciski reagują na każde polecenie – nie mowy, aby trzeba było klikać po kilka razy.

jbl-playup-3

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Z kolei z tyłu głośnika znajdziemy wejście audio jack 3,5 mm, ładowarki, a także klawisze do włączenia urządzenia oraz rozłączania Bluetooth. Ten ostatni przycisk służy również do ponownego połączenia z ostatnio sparowanym urządzeniem.

Sam przycisk Bluetooth, który trzeba przytrzymać, aby PowerUp był dostępny dla innych produktów, znajduję się z przodu.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Głośnik i efekty świetlne? Czemu nie…

Klawisze są nie tylko dotykowe, ale również świecą się, gdy tylko sprzęt jest włączony. Natychmiast po uruchomieniu głośnika diody są zapalają – każdy przycisk ma osobną. Szczególnie w nocy efekt jest naprawdę fajny dla oka.

Technika od środka

Większość klientów nie interesuje, co producenci włożyli do środka kupowanego urządzenia, a efekt finalny. I w tym głośniku, aby użytkownicy byli jak najbardziej zadowoleni, umieszczono kilka kodeków ułatwiających przetwarzanie muzyki – apt™-X oraz SBC. Nie brakuje także cyfrowej technologii przetwarzania dźwięku – DSP.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Parowanie

W sumie powinienem napisać jak sparować za pomocą Bluetooth. Szczerze to byłem przekonany, że NFC w tym modelu nie służy tylko do ładowania telefonu, a również do nawiązania połączenia pomiędzy smartfonem, a głośnikiem. Jednak bardzo się zawiodłem. Gdy położyłem Nokie Lumia 920 w wskazanym miejscu, to automatycznie bateria pobierała energię, ale niestety muzyka nie chciała się odtwarzać z głośnika. I niestety musimy w tej sytuacji skorzystać z Bluetooth. Niestety w tym sensie, że wszystko miało załatwić NFC.

Transmisja muzyki odbywa się za pomocą Bluetooth w wersji v2.1 z EDR. Połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami z Bluetooth nie stanowi żądnego problemu. Głośnik PowerUp można sparować z innym smartfonem, czy zwykłym telefonem komórkowych – obojętnie na jakim systemie operacyjnym pracuje. Oczywiście sprzęt można także połączyć z komputerem, ale…

JBL PowerUp

JBL PowerUp

No właśnie z laptopem miałem mały problem. Otóż muzyka z PowerUp odtwarzana była dopiero po wykonaniu resetu. Dziwne, bo z PlayUp działało od razu. Jednak po ponownym uruchomieniu laptopa wszystko wróciło do normy i później już od razu połączenie było nawiązywane. Pewnie PowerUp potrzebował jakiegoś dodatkowego sterownika lub mój Samsung miał „swoje dni”…

Głośnik w domu, ja przed klatką? Czemu nie!
Zupełnie przez przypadek przekonałem się o bardzo dobrej sile sygnału Bluetooth. Otóż, gdy wyszedłem z domu i przed klatką odtworzyłem muzykę, to nagle słyszałem, jak u mnie w pokoju, na drugim piętrze, gra muzyka! Tak, nie ma tutaj żadnej literówki. JBL PowerUp pod tym względem mnie naprawdę bardzo zaskoczył, ale niezwykle pozytywnie.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Oczywiście w mieszkaniu mogłem śmiało podróżować z smartfonem, a muzyka nadal była odtwarzana i to bez żadnych zakłóceń.

NFC i bezprzewodowe ładowanie

Technologia NFC używana jest w testowanym głośniku JBL PowerUp głównie do bezprzewodowego ładowania. I faktycznie w tym przypadku spisuje się to rozwiązanie znakomicie. Wystarczy położyć smartfona z NFC w specjalnie oznaczonym miejscu., i to niekoniecznie dokładnie tak jak producent pokazuje, a natychmiast wbudowane ogniwo jest ładowane. Prędkość jest zbliżona do wcześniej sprzedawanej już ładowarki Nokii DC-16.

W praktyce ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ gdy odtwarzamy muzykę z właśnie ładowanego smartfona, to nie musimy się martwić, że zaraz nam się rozładuje.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Muzyka

Akcesorium PowerUp zostało zaopatrzone w dwa głośniki, szerokopasmowe, o stosunkowo dużej mocy. Oba są ulokowane po obu stornach sprzętu, więc możemy się spodziewać efektu stereo – przynajmniej tak twierdzi strona producenta. A jak jest w rzeczywistości? Otóż jest pozytywnie!

Zobacz także: Unboxing Nokia JBL PowerUp [wideo]

Głośnik PowerUp zapewnia odtwarzanie muzyki na przyzwoitym poziomie – wszystkie dźwięki są czyste, nic nie charczy, nie trzeszczy. Przy maksymalnej skali głośności czasami jest różnie, ale dużo w tej kwestii zależy od samej jakości nagranego pliku.

Słuchanie muzyki za pośrednictwem PowerUp to dobry pomysł, bo śmiało może służyć jako główne źródło muzyki na domówce lub w małym pomieszczeniu. Wydaje mi się, że nadawał by się idealne na weekendowe wyjazdy, ale ciężko wtedy będzie z gniazdkiem elektrycznym.

JBL PowerUp

JBL PowerUp

Bateria, to nie akumulator

Niestety testowany głośnik JBL PowerUp działa tylko i wyłącznie, gdy jest podłączony zestaw zasilający. Nie ma w żadnego sposobu, aby naładować baterię i korzystać bez potrzeby kontaktu z prądem. Początkowo bardzo się na tym zawiodłem, ale później uświadomiłem sobie, że PowerUp musiałoby mieć naprawdę spory akumulator, aby odtwarzać dźwięk o takiej mocy i do tego jeszcze ładować telefon.

Na koniec

Testowany głośnik JBL PowerUp to ciekawe akcesorium, ale niestety zawiodłem się w dwóch sprawach – brak parowania za pomocą NFC i brak wbudowanego akumulatora. Dodatkowo wadą jest cena za ten sprzęt, która wynosi około 1 tys. zł. Według mnie jest to nieco przesadzona kwota, ale samo wykonanie i jakość muzyki oceniam bardzo pozytywnie.

 • JL

  Michale,
  oczywiscie przez NFC mozna sparowac i jednoczesnie właczyć muzyke- jednak nie przez połozenie na wskazanym miejscu (to słuzy faktycznie tylko do ładowania), a „klepniecie” górną czescia telefonu miejsca pomiedzy znaczkiem „nokia” a panelem sterowania”
  i nie musisz miec nawet aktywnego BT, samo się właczy 😉

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama