Michał Rogowicz | 28-10-2014 16:54 |

Pierwsze spojrzenie na Nokia Lumia 830. Jest dobrze! Jakieś pytania?

Nokia Lumia 830
Nokia Lumia 830 to jedna z ostatnich nowości firmy Nokia, a dokładniej już Microsoft Devices. Chociaż obecność logo Nokii może oznaczać, że Lumia 830 została opracowana już dawno. Jednak jej premiera w Polsce miała miejsce w ubiegłym tygodniu, a ja już mam okazję testować fotograficznego smartfona Lumia 830. Jakie pierwsze wrażenie? Same pozytywne!

Nokia Lumia 830 u klientów pojawi się w pudełku, które jest stosowane w przypadku ostatnich modeli producenta. Już Lumia 930 korzystała z takiej samej konstrukcji. Zestaw jest skromny i ogranicza się jedynie do ładowarki sieciowej, kabla USB oraz zestawu słuchawkowego.

Lumia 830-2

Konstrukcja niby taka sama, a jednak inna

Nokia Lumia 830 bazuje na konstrukcji, która jest już mi dobrze znana z smartfona Lumia 930, który miałem okazję testować chwilę wcześniej. W sumie w dniu konferencji Lumii 830, oddałem Lumie 930, dlatego doskonale pamiętam, jak wyglądała i prezentowała się Lumia 930. Gdy tylko wziąłem do ręki Lumie 830 to od razu zauważyłem duże podobieństwo. Pod względem smukłości nie ma dużej różnicy, jest metalowa ramka oraz tył wykonany w poliwęglanu. Lumia 830 może się podobać i pewnie leży w dłoni, nikt na to, gwarantuje, nie będzie narzekał. Ale jednak jest coś, co Lumie 830 wyróżnia. Tylna klapka jest wykonana z poliwęglanu, ale można ją zdjąć! Tak dosłownie, w każdej chwili sami możemy zdemontować panel i założyć w innym kolorze. Demontaż tylnej klapki jest błyskawiczny – przygotowano specjalne wejście do podważenia, na paznokieć. Panel odchodzi bez kłopotów, ale nieco trudniej jest z jego ponownym założeniem. Ja musiałem styki wpinać z każdej strony, nie stało się to automatycznie. Jednak takie naciski, zatrzaski na pewno wytrzymają. Miło, że producent zdecydował się na takie rozwiązanie i ma to też drugą zaletę. Jaką? Otóż jest dostęp do baterii i teraz możemy ją sami wymienić, bez konieczności udania się do serwisu. Brawo!

Lumia 830 z Lumia Denim

Lumia 830 z Lumia Denim

Wyraźny wyświetlacz i sprawny system

Nokia Lumia 830 wyróżnia się obecnością 5-calowego wyświetlacza, który jest wyraźny i charakteryzuje się dobrą jakością kolorów. Zdjęcia wykonane aparatem wyglądają dosłownie, tak samo jak w rzeczywistości. Panel dotykowy spełnia swoje zadanie i za każdym razem reaguje na polecenie. Testowany sprzęt pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1 z Lumia Denim. W praktyce nie mam żadnych zastrzeżeń. Przez te pierwsze parę dni, smartfon Lumia 830 nie sprawiał żadnych kłopotów. Zobaczymy jak będzie po 2-3 tygodniach, ale nie przewiduje komplikacji.

Lumia 830-3

Aparat PureView

Aparat fotograficzny PureView 10 Mpix z optyką Zeiss został umieszczony z tyłu obudowy. Obok obiektywu jest także dioda doświetlająca. Nokia umieściła w nim sporo technologii fotograficznych i to jest temat na osobny wpis, który zagości na łamach InfoNokia, ale w weekend lub zaraz po nim. Na razie zapoznajcie się z przykładowymi zdjęciami oraz filmami, które są poniżej. Myślę, że warto czekać bo już po kilku dniach zabawy wiem, że jest to naprawdę niezwykle udane urządzenie.

Przykładowe zdjęcie Nokia Lumia 830

Przykładowe zdjęcie Nokia Lumia 830

Przykładowe zdjęcie Nokia Lumia 830

Przykładowe zdjęcie Nokia Lumia 830

Przykładowe zdjęcie Nokia Lumia 830

Oryginalne rozdzielczości znajdziecie tutaj.

Lumia Selfie

Nokia Lumia 830 pozycjonowana jest jako smartfon fotograficzny i jako sprzęt idealnie nadający się do zdjęć typu selfie. Ostatnio są bardzo modne i producenci zamierzają ten fakt wykorzystać. W Lumii 830 jest do dyspozycji przedni aparat 0,9 Mpix z oprogramowaniem Lumia Selfie. Aplikacja jest o tyle przydatna, że po zrobieniu zdjęcia, jakość fotki jest znacznie lepsza niż podczas jej robienia. Ja z moją buzią nie nadaje się do selfie, ale na pewno ta opcja będzie bardzo popularna 🙂

Lumia 830-4

Inna karta SIM

Drugie co mi się od razu rzuciło w oczy, to inny slot karty SIM. Nie jest to już standardowy rozmiar, ani microSIM. Teraz idzie moda na nanoSIM i właśnie takie wejście zamontowano w Lumii 830. Na szczęście ja już taką miałem po przygodzie z Lumią 930, ale pewnie, prawie, każdy użytkownik będzie musiał udać się do operatora po nanoSIM.

Więcej wniosków przeczytacie już w pełnej recenzji smartfona Lumia 830. Jak na razie urządzenie działa prawidłowo: przeglądarka hula, WiFi się łączy, a instalacja nowych aplikacji przebiega bezbłędnie.

Macie jakieś pytania? Postaram się odpowiedzieć tutaj, albo w recenzji…

 • Adam

  Ile ma fps w najnowszych grach takich jak GTA 3 i Real Racing 3 na najwyższych detalach?

 • Bemol

  Lumia 830 nie ma aparatu 5mpx z przodu, nie wprowadzaj ludzi w błąd, Lumia 730/5 ma 5mpx.

  • Bemol

   Widać jak autor się angażuje, nawet nie poprawił błędu, a dużo można ich znaleźć w tym jak i innych wpisach.

 • Daniel Jursza

  Czy aplikacja do nagrywania video ma opcje nagrywania ze zwiększona ilością klatek na sekundę jak np w iPhone

 • mikolaj

  Jak wygląda porównując do L920 ? Chodzi mi o aparat (odczucia), działanie (czy się nie grzeje) i „poręczność” ? Qi jest wbudowane ?

  • Bemol

   Ad 1 Nie mam porównania,
   Ad 2 W lumi 830 nic się tak nie grzeje gdzie miało to miejsce w Lumi 820 która potrafiła ogrzać pokój w zimne dni,
   Ad 3 Qi jest wbudowane, nie trzeba dokupywać specjalnych nakładek/obudowy.

   • mikolaj

    Dzięki za odpowiedzi. Przymierzam się do zamiany 920 na 830, bo 930 jakoś do mnie nie przemawia (ponoć grzeje się straszliwie, poza tym brak glance screen bez którego czułbym się jak bez ręki). A jak wygląda sytuacja z baterią ?

    • Bemol

     Nie ma porównania baterii 920, ale powiem tyle że jest lepiej niż w 820, chociaż to nie to samo co w 1320 tam bateria jest super 🙂 Jedynie czego do szczęścia brakuje to ekran Oled, ale widać że miałeś 920 to jesteś przyzwyczajony do IPS 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama