Michał Rogowicz | 23-02-2012 12:36 |

Nokia zaprasza na multimedialną podróż do Muzeum Narodowego w Krakowie

Nokia logo„Nokia zbliża do sztuki” to wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz firmy Nokia. Wszyscy odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum, będą mogli w niecodzienny sposób pozyskać dodatkowe informacje, zdjęcia, nagrania i filmy.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to jedna z najobszerniejszych muzealnych ekspozycji współczesnej sztuki polskiej. Na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych znajdują się wybitne dzieła powstałe w okresie od końca XIX stulecia do dziś. Zobaczyć tu można prace „klasyków”: Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Witkacego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, ale i aktualnie tworzących artystów: Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego.

By przybliżyć zwiedzającym dzieła, idee, które za nimi stoją, oraz sylwetki ich twórców, przy dwudziestu z nich umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia C7 z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu. Obsługa technologii NFC jest bardzo prosta i nie powinna sprawić kłopotu żadnemu ze zwiedzających. Wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały.

Wśród dzieł opatrzonych tagami NFC są: „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Autoportret w białym stroju” Jacka Malczewskiego, „Infantka V” Tadeusza Kantora, „Melancholik” Wojciecha Weissa.

Wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i firmy Nokia trwać będzie do lipca 2012 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający Gmach Główny Muzeum będą mogli bez dodatkowej dopłaty do biletu skorzystać z przygotowanych telefonów i opracowanych materiałów multimedialnych. Ponadto użytkownicy telefonów Nokia N8, E7, C6-01, 500, 603, 700, C7, 701 z systemem operacyjnym Symbian Anna mogą zarówno w Muzeum, jak i przed przyjściem na wystawę sami pobrać aplikację na swój telefon. Aplikacja dostępna jest bowiem w Sklepie Nokia pod nazwą Nokia Guide.

Gmach Główny Muzeum, w którym znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XX wieku czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 10.00-18.00, oraz w niedziele w godzinach 10.00-16.00. W niedzielę wstęp do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku jest bezpłatny.

Jak działa technologia NFC?
Technologia NFC służy do intuicyjnej, prostej i bezpiecznej interakcji pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi (np. smartfonami) lub między urządzeniem i znacznikiem NFC. Dzięki niej, poprzez zbliżenie dwóch urządzeń lub zbliżenie urządzenia do znacznika, użytkownik może odebrać w telefonie nowe dane, takie jak odnośniki internetowe, pliki dźwiękowe czy filmowe, zdjęcia i informacje kontaktowe.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama