Michał Rogowicz | 25-04-2013 11:03 |

Nokia zablokuje sprzedaż HTC One? Z powodu… mikrofonu. [akt] Komentarz HTC

mikrofon nokia lumia 720 i htc oneTajwańska firma nie ma ostatnio dobrej passy. Nie dość, że próbują się odbić od dna, to mają problem z dostarczeniem HTC One do wszystkich zainteresowanych, to teraz jeszcze Nokia może zablokować całkowitą sprzedaż tego smartfona…

Fiński producent złożył pozew w Sądzie w Amsterdamie, gdzie przyznano mu wstępnie rację, że w HTC One umieszczone są głośniki przygotowane, tylko, dla Nokia Lumia. Producent nie wniósł żadnych, wymaganych, opłat licencyjnych. Winna jest temu firma dostarczająca komponenty, ale dla HTC może mieć to opłakane skutki.

Mikrofony z podwójną membraną dla smartfonów Nokia Lumia przygotowała firma ST Microelectronics, która podpisała stosowną umowę z fińskim producentem. W ramach postanowienia, to rozwiązanie nie mogło się nigdzie pojawić, chyba, że za opłatą licencyjną.

ST Microelectronics chyba chciało jeszcze zarobić licząc, że Nokia nie zauważy sprawy, bo inaczej tego nazwać nie można. Liczyła na naiwność, ale niestety się przeliczyła. Ciekawi mnie efekt porozumienia między ST Microelectronics, a Nokią, ale najgorzej w całej sytuacji może wyjść niewinne, teoretycznie, HTC.

Daje to podstawy Nokii do zablokowania sprzedaży smartfona HTC One, który ten mikrofon wykorzystuje. Jak to się skończy, to zobaczymy…

Być może HTC i Nokia dogadają się między sobą bez potrzeby przeprowadzenia procesu. Chyba dla HTC będzie to nawet lepsze, bo na czas rozprawy może i tak być zakaz sprzedaży HTC One.

Co ciekawe, tajwański producent chwalił swojego flagowca HTC One jako urządzenie z świetnym mikrofonem, a teraz okazało się, że to wszystko należy do… konkurencji 🙂

Mnie naprawdę ciekawi finał tej sprawy. A Wy co sądzicie? HTC dogada się z Nokią bez rozprawy?

[Aktualizacja]

Firma HTC postanowiła zabrać głos w tej sprawie, ponieważ w polskich i zagranicznych mediach dużo się pisze na ten temat. Dlatego przygotowała własne oświadczenie.

Z zakazu sprzedaży HTC One nic nie wyjdzie raczej…

– Działania Nokii nie wprowadziły zakazu sprzedaży telefonów HTC One na terenie Holandii ani gdziekolwiek indziej

– Holenderskie postępowanie zostało wszczęte przez firmę Nokia wyłącznie przeciwko STMicroelectronics. HTC nie zostało pozwane przez firmę Nokia w Holandii.

– Holenderski nakaz zabrania firmie STMicroelectronics sprzedaży niektórych mikrofonów dla każdej firmy, innej niż Nokia przez ograniczony okres czasu

– Orzeczenie wobec STMicroelectronics określa, że HTC może nadal korzystać z mikrofonów już zakupionych od STM w swoich produktach, ponieważ zostały one zakupione w dobrej wierze, bez wiedzy o wyłączności wiążącej sprzedaż wybranych komponentów STM dla firmy Nokia. Próby Nokii, dotyczące wycofania mikrofonów STM, już sprzedanych do HTC, zostały odrzucone.

– HTC dokona zamian w zakresie stosowanych mikrofonów w momencie, w którym zapas zakupionych mikrofonów od STMicroelectronics zostanie wyczerpany.

napisano w oświadczeniu.

 • Juri

  wszędzie teraz te pozwy

 • Papiak

  Wspaniale 😉

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama