Krzysztof Kulpiciński | 20-06-2014 11:58 |

Nokia uruchamia Z Launcher dla systemu Android! [galeria]

Z LauncherWczoraj w internecie pojawiła się nowa aplikacja od Nokii nazwana Z Launcher. Jest to program uruchomieniowy (launcher) przeznaczony na Androida. Aplikacja jest we wczesnej fazie rozwoju (pre-beta), a każdy zainteresowany może pobrać ją ze strony projektu (radzę się spieszyć, bo ilość pobrań jest ograniczona).

Z Launcher został stworzony przez zespół pracowników Nokii, który nie był przejęty przez Microsoft. Mimo wszystko mam jednak wrażenie, że gdzieś tam głęboko pod ziemią taka mała cześć piekła zamarzła.

Sam launcher prezentuje się ładnie, jego animacje są szybkie, a rozpoznawanie pisma bardzo trafne. Ekran główny nie jest jakoś szczególnie przeładowany funkcjonalnością. U góry po lewej stronie mamy zegar oraz datę, po prawej stronie natomiast najbliższe wydarzenie z kalendarza. Poniżej znajduje się część, która jest trzonem aplikacji. Mowa o najczęściej wybieranych przez nas aplikacjach (to tutaj możemy rysować gesty). Natomiast jeszcze niżej znajduje dock z piecioma ikonami.

Może zacznę od góry, o ile zegara, czy wpisów z kalendarza nie ma co opisywać to gesty i najczęściej używane aplikacje już tak. Rozpoznawanie pisma działa bardzo dobrze. Używam Z Launcher od wczoraj i tylko raz zdarzyło się aplikacji źle rozpoznać napisaną przeze mnie literę. Wyszukiwanie na początku skupia się na aplikacjach, zakładkach i kontaktach, jednak po wpisaniu dłuższego ciągu znaków (domyślnie 4 znaki, ale można to zmienić w ustawieniach) następuje również wyszukiwanie w Internecie. Teraz kolej na wyświetlanie najczęściej używanych aplikacji, jest ono związane z czasem czyli np. jeżeli wieczorem używamy innych aplikacji niż rano to lista będzie się zmieniała w zależności od godziny. Generalnie zamysł jest fajny, jednak to nic nowego. Im częściej używamy aplikacji tym wyżej znajduje się ona na liście. Niestety miałem problem z umieszczeniem na liście Google Chrome. Jednak nie wiem czy nie jest to spowodowane tym, że jest to przeglądarka internetowa, a jedna znajdowała się już w docku. Ostatnim elementem ekranu głównego jest dock w którym znajdują się ikony. Od lewej: Przeglądarka internetowa, Telefon, Szuflada aplikacji, Wiadomości oraz Aparat. Niestety nie możemy zmieniać ani kolejności ikon, ani aplikacji które chcemy ujrzeć w pasku dolnym. Co ciekawe, wygląda na to że sama aplikacja dobiera je w jakiś tajemniczy sposób, ponieważ wczoraj zamiast aplikacji Aparatu HTC w docku widniała ikonka Aparatu Google (później odinstalowałem tą aplikację). Szuflada aplikacji jest już raczej standardowa, jest to alfabetyczna lista aplikacji, bez żadnych dodatkowych ukrytych funkcji.

Ogólnie Z Launcher sprawia dobre wrażenie, brakuje mu jeszcze funkcjonalności i możliwości personalizacji, ale jest to jeszcze wczesna wersja testowa. Trudno tutaj mówić o jakichkolwiek błędach, aplikacja jest prosta (chociaż domyślam się że stoją za nią skomplikowane algorytmy rozpoznawania pisma i predykcji). Miejmy nadzieję, że zespół Nokii będzie słuchał głosu użytkowników i już niedługo ujrzymy nową odmianę aplikacji w Sklepie Google Play.

Z Launcher na zdjęciach

Z Launcher

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama