michalrogowicz | 25-02-2017 12:25 |

Nokia tworzy podwaliny 5G dzięki pierwszemu połączeniu 5GTF na świecie

logo Nokia
Firma Nokia z powodzeniem przeprowadziła pierwsze na świecie połączenie na bazie wstępnie zdefiniowanych standardów 5GTF kładąc kolejny kamień milowy na drodze do urzeczywistnienia 5G. Test ten to kolejny ważny element w rozwoju 5G oraz realizacji pierwszych zastosowań 5G, wykazujący zdolność do zapewnienia szybkiego wdrożenia według wczesnych standardów, w tym współdziałania urządzeń.

Nokia odgrywa wiodącą rolę w określaniu ścieżki do 5G. Pod koniec ubiegłego roku wprowadziła 4.5G Pro i ogłosiła plany 4.9G, zapewniając operatorom krytyczny wzrost pojemności i szybkości, które będą potrzebne dla przyszłego działania 5G. Pierwsze na świecie połączenie 5G, które odbyło się w środowisku laboratoryjnym w Oulu, w Finlandii w dniu 23 grudnia, wykorzystywało roboczą specyfikację 5GTF (Verizon 5G Technology Forum) i było możliwe dzięki komercyjnemu dostępowi radiowemu ‘5G-ready’ AirScale Nokii, wraz z platformą centrum danych Nokia AirFrame działającą w architekturze Intela, oraz próbną platformą mobilną Intel® 5G jako urządzenie końcowe użytkownika.

Transmisja danych w sieci 5G jest znaczącym krokiem w komercjalizacji nowej technologii bezprzewodowej 5G, oraz w wysiłkach międzybranżowych czynionych przez wszystkich graczy w ekosystemie 5G w celu standaryzacji wszystkich aspektów 5G przed wprowadzeniem w pełni komercyjnych usług, co jest oczekiwane w roku 2020 na bazie specyfikacji 3GPP NR.

Połączenie 5G to kolejny wkład firmy Nokia w ewolucję komunikacji: pierwsza rozmowa w sieci GSM odbyła się w Finlandii ponad 20 lat temu dzięki sieci zbudowanej przez Nokię. Ta tradycja była kontynuowana przez pierwsze na świecie połączenie głosowe 3G w komercyjnym systemie 3GPP w Finlandii w 2001 roku, a następnie pierwsze na świecie połączenie LTE na bazie komercyjnego oprogramowania w 2009 roku w Niemczech.

Harold Graham, head of the 5G Business Line in Mobile Networks w Nokii, powiedział: „To pierwsze połączenie 5G jest prawdziwym punktem odniesienia dla branży telekomunikacyjnej i kolejnym dowodem możliwości Nokii w obszarze 5G. Dzięki niskiej latencji i znaczących wzrostach pojemności i szybkości, 5G przyniesie wiele nowych, innowacyjnych zastosowań a Nokia odgrywa wiodącą rolę we wszystkich aspektach kompleksowej propozycji 5G. Ten ‘pierwszy raz’ podkreśla nasze zobowiązanie do bycia na linii frontu w dostarczaniu naszym klientom gotowych technologii 5G, żeby mogli wykorzystywać wczesne możliwości rynkowe poprzez budowanie aplikacji obsługujących 5G”.

źródło: Nokia

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama