Michał Rogowicz | 20-06-2014 10:38 |

Nokia płaciła za nieujawnienie kodu Symbiana?!

Symbian OSZnalazłem dzisiaj ciekawą informacją dotyczącą wydarzeń z sprzed 6 lat, które są jak z filmu. Ponoć Nokia zapłaciła wiele milionów dolarów szantażystom, którzy grozili, że ujawnią kod Symbiana. Pozwalałoby to na napisanie platformy od nowa, czy złośliwego oprogramowania.

Do tych zdumiewających informacji dotarła fińska telewizja MTV, która jako pierwsza poinformowała o całej sprawie. Trzeba przyznać, że długo udało się to zachować w tajemnicy. Co ciekawe, policja od 6 lat prowadzi sprawę i do tej pory nie wiadomo gdzie są pieniądze. Hakerzy okazali się sprytniejsi i raczej już nigdy nie zostali złapani. W sumie pewnie i obecnym szefom Nokii na tym specjalnie nie zależy. Otrzymali spory zastrzyk gotówki od Microsoftu, więc mogą inwestować pieniądze w nowe technologie. Ale jednak kilka dolarów na drodze nie leży…

Ale wracając do tematu, 6 lat temu do Nokii odezwali się hakerzy, którzy zdobyli klucz szyfrujących Symbiana odpowiadający za większość zabezpieczeń. W ten sposó można było przejąć wszystkie dane z urządzeń z Symbian za pomcoą trojana. Ogólnie gdyby to się stało, to Nokia miała by naprawdę olbrzymi problem. Szantażyści o tym wiedzieli i zrobili świetny interes. Nokia zapłaciła im wiele milionów dolarów w zamian za „milczenie”. Ile? Tego dokładnie nie wiadomo, ale na pewno nie była to mała suma.

Po raz kolejny tak poważna sprawa wyciekła po kilku latach. Jestem zaskoczony, że nikt wcześniej się nie wygadał, żadna grupa się nie pochwaliła, ale w sumie by tylko zrobili wokół siebie niepotrzebny szum.

źródło: ubergizmo.com/pclab.pl

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama