Michał Rogowicz | 11-01-2013 12:47 |

Nokia sprzedała 4,4 mln sztuk Nokia Lumia, Symbian nadal żywy

Nokia Lumia 920Firma Nokia opublikowała swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2012 roku. Z danych wynika, że sprzedano 4,4 mln sztuk smartfonów Nokia Lumia. Natomiast łączna sprzedaż telefonów wyniosła 86,3 mln sztuk.

Z raportu za czwarty kwartał 2012 roku wynika, że firma Nokia sprzedała łącznie 86,3 mln sztuk telefonów komórkowych, z czego 6,6 mln egzemplarzy to smartfony.

Zdecydowana większość, bo aż 4,4 mln sztuk to multimedialny smartfony Nokia Lumia. Natomiast pozostała część – 2,2 mln egzemplarzy to urządzenia z Symbianem. Oczywiście nie są to żadne porażające liczby, ale dają nadzieje na wyjście z kryzysu, który od lat doskwiera Nokii. Nowe Lumie dają nadzieje i widzi to sam Elop. CEO Nokii stwierdził, że jest zadowolony z wyników sprzedaży smartfonów Nokia Lumia.

Telefony z serii Asha tez cieszyły się popularnością, bo sprzedano 9,3 mln sztuk.
I nie dziwi mnie duże zainteresowanie urządzeniami Asha, ponieważ są funkcjonalne, a co najważniejsze – stosunkowo tanie. A ich jakość wykonania często jest lepsza od konkurencji, w tym samym przedziale cenowym.

Warto dodać, że dział Nokia Siemens Networks zajmujący się obsługą sieci i urządzeń ma się coraz lepiej. Nie generuje strat, a zyski…

W ciągu całego roku, firmie Nokia udało się sprzedać 13,3 mln sztuk smartfonów Nokia Lumia. Co ciekawe, w tym samym okresie urządzeń z Symbianem sprzedano o wiele więcej, bo 21,7 mln egzemplarzy.

Żałuje tylko, że sprzedaż Symbiana tak szybko spada, a Lumii nie rośnie proporcjonalnie. Ale w sumie Windows Phone dopiero od roku na poważnie pojawia się na rynku mobilnych systemów operacyjnych… Wbrew pozorom losy Nokii są uzależnione w duży sposób od Microsoftu, ponieważ to gigant komputerowy kieruje rozwojem platformy, wydatkami na reklamę, marketing i promocję wśród deweloperów.

A Wy co sądzicie o tych wynikach Nokii? Jest szansa na odbudowanie swojej pozycji?

 • Irek

  Szału nie ma, tragedi nie ma

  • Michal_Rogowicz

    Konkretna odpowiedź 😀

 • francis

  Niestety Nokia przegra rywalizację ponieważ nie bierze pod uwagę realiów lokalnych rynków. Oferowanie jednakowej ceny np w UK i PL to po prostu zwyczajne zdzierstwo biorąc pod uwagę wysokość przeciętnych zarobków. 

 • jacek

  Cóż, to po raz kolejny raz pokazuje ile złego zrobił Elop Nokii już blisko 2 lata temu ogłaszając śmierć Symbiana. Teraz po dwóch latach usilnego zabijania Symbiana i gloryfikowania WP pierwszy raz udało się Nokii sprzedać więcej sprzętu z WP niż z Symbianem. I to pewnie tylko dlatego, że wypuścili Ashe, bo gdyby nie to, to pewnie Symbian dalej wygrywałby z WP. Jako wieloletni fan Nokii życzę jej jak najlepiej, ale co ja teraz mogę kupić nokiowego? Nokię 808 z zabijanym Symbianem, albo wspaniałe nowe Lumie z wybrakowanym WP. Co radzicie, większe możliwości z umierającym systemem (ale jeszcze trochę pożyje) czy ograniczone możliwości z teoretycznie żywym systemem?

  • Michal_Rogowicz

    WP8 jest naprawdę fajnym systemem. Wystarczy zacząć używać, a gwarantuje, że nie będziesz chciał innego 🙂

  • az

   Zaprawdę powiadam Ci nie martw się albowiem nadchodzi wybawienie: Sony Xperia Z

 • Marek Majewski

  Mimo wielu zalet Lumii 920 absolutnie swojej 808 bym nie zamienił, poprostu przyciski zielona słuchawka i czerwona słuchawka muszą być fizyczne (wcześniej w E7 bardzo mi ich brakowało).
  No i tak jednym zdanie dlaczego symbian a nie WP: Lumie są w zbyt małym stopniu telefonami, a symbianowcom smartfonowości odmówić wcale nie można, choć odczuwa się pewne braki aplikacji.
  Podsumowując, ciekawe jaki bedzie mój następny symbianowiec, może będzie też miał obsługę w rękawiczkach jak Lumia 920.

 • adi

  Mówienie, że Symbian umiera i zastanawianie się, czy kupić Nokię (np.808) czy nie, jest kompletnie pozbawione sensu. Symbian będzie wspierany przynajmniej do 2016 roku, więc kupując teraz jakiś tel. na Symbianie jeszcze zapewne zdążycie nieraz go zmienić. Ponadto jest on ciągle wspaniale wspierany i co róż pojawiają się nowe aktualizację, więc nie widzę w tym Systemie niczego złego. Inna sprawa, że ja osobiście uważam Belle za bardzo dojrzały i nieprzeciętny system. Nie od dziś wiadomo też, że aparatu, jaki jest w 808, nie „udźwignąłby” ani Android ani Windows Mobile. Stąd Lumie niby mają Pure View, ale w gorszym wydaniu. Więc, o co chodzi?

 • artmuzak

  Uśmiercenie Symbiana to porażka, szczególnie w sytuacji kiedy Belle jest naprawdę dobra, a optymalizacja systemu świetna. Pure View nigdy nie zaistniałby w smartfonie gdyby nie moc Symbiana, który nie potrzebuje wielu rdzeniów, czy mega taktowania by śmigać jak należy. WP jest w wieku niemowlęcym, a polityka Microsoft dziwna skoro rzeczy oczywiste typu swój dzwonek, czy transmisja bluetooth muszą być dodawane jako łatki, czy oddzielne aplikacje. Szkoda, że nigdy nie powstanie Symbian 4.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama