Michał Rogowicz | 01-03-2012 14:05 |

Nokia powróciła na MWC w wielkim stylu. Nokia 808 PureView najlepszym telefonem na targach!

Nokia 808 PureView z nagrodą na MWC 2012Firma Nokia może mieć ogromnę powody do zadowolenia. Powróciła na targi Mobile World Congress w Barcelonie, w wielkim stylu. Smartfon Nokia 808 PureView otrzymał nagrodę “Best New Mobile Handset, Device or Tablet at Mobile World Congress 2012”.

Co oznacza nagroda “Best New Mobile Handset, Device or Tablet at Mobile World Congress 2012” dla Nokia 808 PureView? Otóż dziennikarze oraz analitycy uznali, że Nokia 808 PureView jest najbardziej innowacyjnym urządzeniem zaprezentowanym na targach. Fiński producent wygrał z innymi smartfonami, ale także tabletami.

Takie wyróżnienie jest oczywiście ogromnym powodem do zadowolenia.

Jak dla mnie ten werdykt nie jest żadnym zaskoczeniem. Pozostali producenci postawili raczej na sprawdzone rozwiązania – nie pokazali nic innowacyjnego. Może poza czterordzeniowymi procesorami, ale to i tak za mało…

A Wy co sądzicie o tym werdykcie? Należał się Nokii za nowy produkt z aparatem 41 megapiksela?

 

 • Kokon2006

  Pewnie , że się należało. Nokia najlepsza.

  • Anonim

    krótko i zwięźle 🙂

   • Kokon2006

    Czy rzeczywiście trzeba będzie na nią czekać aż do maja???

    • Ek

     I jaka cena w PLNach ??

 • Anonim

  Zasłużenie. Czterordzeniowce, które są mniej wydajne od dwu- tyłka nikomu nie urwały. SGS3 nie było, Win8 nie było. Ba, nie było nawet Tango!

  • Kokon2006

   No bo co taki sgs3 może pokazać? Kolejny rdzeń, kolejne piksele wyświetlacza plus pół cala ekranu więcej, które sprawią, że nie da się wygodnie usiąść, bo będą przeszkadzać w kieszeni??? Ale amatorzy pewnie się znajdą tak jak na tę nokię. Ja na nią już sie nie moge doczekać :p

   • Anonim

     Nie rozumiem. Przecież nie napisałem, że SGS3 będzie gorszy tylko, że go nie było.

 • Paris

  Jeśli aparat foto tego telefonu umożliwi zrobienie w trudnych warunkach oświetleniowych bardzo dobrego zdjęcia 5-megapikselowego i do tego 3-krotnie przybliżonego cyfrowo (mam nadzieję, iż takie przybliżenie żeczywiście okaże się bezstratne dla jakości zdjęcia) to będzie można uznać algorytmy przetwarzania obrazu przez ten telefon za bardzo dobre i uznać aparat foto tego telefonu za bardzo udany. Jeśli nagrywane przez ten telefon filmy  w rozdzielczości 1080p i do tego 4-krotnie przybliżone cyfrowo  (mam nadzieję, iż takie przybliżenie żeczywiście okaże się bezstratne dla jakości filmu) z bitrate nie niższym od 16 Mb/s i zachowywane w formacie MPEG-4 będą dobrej jakości będzie można być zadowolonym – czy tak jest okaże się wyświetlanjąc film na dobrym TV z bardzo dobrymi algorytmami przetwarzania obrazu, który to TV podniesie jakość filmu do jakości bardzo dobrej, jeśli rzeczywiście w dobrej jakości został on nakręcony przez telefon.

  • Kokon2006

   Paris, ale Ty mądry jesteś 😀

 • Paris

  W zaawansowanym kompakcie Panasonic DMC-LX5 z obiektywem Leica gęstość upakowania pikseli na cm kwadratowy wynosi 24, w kompaktach gorszych parametr ten wynosi 35-40. Jest to bardzo ważny parametr. Skoro według producenta telefon Nokia 808 ma aparat foto w stylu oh i eh, to dlaczego producent nie chce się pochwalić tym jakże istotnym parametrem? Poza tym, czy można się zachwycać tym telefonem, skoro ma on ten sam procesor co Nokia Asha 300 (a więc 65-nanometrowy) tylko że trochę bardziej podkręcony, skoro mamy już procesory  w telefonach nawet 28-nanometrowe (na bazie ARM Cortex A15). Na pewno szkoda, że Symbian nie obsługuje procesorów dwurdzeniowych – taki niewysiolony procesor ARM Cortex A9 byłby zasadny w tym telefonie. Jeśli przeglądarka internetowa (internet to znak dzisiejszych czasów) w tym telefonie będzie działała tak, jak w telefonie Nokia 701, to nie ma się czym chwalić. Skoro w Polsce operatorzy się chwalą iż mają już LTE, to równie ważnym bardzo dużym wydarzeniem jest to, iż również z LTE pojawiły się telefony, a nie jakaś tam wybitnie marketingowa Nokia 808 bedąca tak naprawdę tylko lekko podrasowaną Nokią N8.

  • Skąd te dane o rozmiarze piksela wytrzasnąłeś? Jeżeli 24 na cm kwad., to żeby mieć 10mpx (około 10000 pixeli) potrzebowałbyś ponad 400 cm kwadratowych (10000/24), czyli sensor rozmiarów np. 20×20 cm. Reszty już nawet nie skomentuję…

 • Wlaw

  W przypadku telefonu Nokia 808 gęstość upakowania megapikseli na cm kwadratowy jest niestety nie lepsza niż 70, zatem gdzie mu nawet do najgorszych kompaktów. W lustrzankach cyfrowych ten parametr wynosi 7-5, a nawet lepiej. Na pewno w komórce jest dobrze mić gadżet w postaci aparatu foto niż go nie mieć – lepiej mieć zdjęcie zrobione takim aparatem niż go nie mieć wogóle.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama