Michał Rogowicz | 12-07-2013 09:05 |

Nokia odkrywa zoom na nowo. Oficjalna premiera smartfonu Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020Wczoraj odbyła się oficjalna prezentacja multimedialnego smartfona Nokia Lumia 1020. Jest to produkt z aparatem PureView o matrycy 41 megapiksela i z funkcją zooma, którą Nokia twierdzi, że odkryła na nowo. Wszystkie wcześniejsze plotki się potwierdziły.

Firma Nokia wyznaczyła dziś nowy standard fotografii i wideo w smartfonach, prezentując model Nokia Lumia 1020 wyposażony w matrycę drugiej generacji o rozdzielczości aż 41 megapikseli. W odróżnieniu od pozostałych smartfonów dostępnych obecnie na rynku Nokia Lumia 1020 wyróżnia się nowym podejściem do przybliżania obrazu, dzięki czemu użytkownicy mogą zawrzeć na zdjęciach nawet szczegóły niezauważalne dla oka. Dzięki innowacyjnej technologii PureView firmy Nokia z optyczną stabilizacją obrazu smartfon ten uzyskuje ostrości zdjęć jak najlepsze aparaty cyfrowe.

Możliwości takie zapewnia połączenie wiodących rozwiązań sprzętowych z nową aplikacją Nokia Pro Camera, za pomocą której każdy może robić łatwo zdjęcia o profesjonalnej jakości. Zaawansowany zoom umożliwia odkrywanie na nowo historii kryjących się za każdym zdjęciem zarówno przed jego zrobieniem, jak i po. Aplikacja Nokia Pro Camera charakteryzuje się przyjaznym interfejsem, który przejrzyście przedstawia, jaki wpływ ma konkretne ustawienie na finalne zdjęcie lub nagranie wideo. Umożliwia ona także wyjątkowo łatwe robienie, edytowanie i udostępnianie niezwykle wyraźnych zdjęć oraz nagrań wideo.

Nowa funkcja w smartfonie Nokia Lumia 1020 umożliwia jednoczesne robienie zdjęcia o wysokiej rozdzielczości 38 megapikseli do edycji bez ograniczeń oraz 5-megapikselowej wersji do udostępniania w serwisach społecznościowych za pośrednictwem systemu Windows Phone 8.

Matrycy o rozdzielczości 41 megapikseli w smartfonie Nokia Lumia 1020 towarzyszy najwyższej klasy układ optyczny ZEISS z sześcioma obiektywami fizycznymi, a także funkcją optycznej stabilizacji obrazu. Dzięki temu można uzyskać niezwykle wyraźne zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu. Smartfon rejestruje wyraźny obraz wideo z dźwiękiem stereo nawet na najgłośniejszych koncertach. Umożliwia to funkcja Nokia Rich Recording, która obsługuje 6 razy głośniejszy dźwięk niż standardowe mikrofony stosowane w smartfonach.

Firma Nokia opublikowała także nowy zestaw programistyczny (SDK) udostępniający deweloperom najważniejsze funkcje edycji zdjęć smartfonu Nokia Lumia 1020. SDK można pobrać już dziś pod adresem developer.nokia.com, a dostępne w nim funkcje integrują w swoich nowych aplikacjach tacy producenci, jak Vyclone, Yelp i CNN.

Firma Hipstamatic zaprezentowała dostępną tylko w smartfonie Nokia Lumia 1020 aplikację Oggl PRO, która oferuje społeczności użytkowników najbardziej zaawansowane funkcje sterowania aparatem smartfonu. Zapowiedziano również udostępnienie na platformie Windows Phone popularnych aplikacji Path i Flipboard.

Możliwości profesjonalnego wykorzystania aparatu smartfonu i czas działania baterii zwiększa nowy uchwyt do aparatu Nokia. Akcesorium to dopełnia funkcje urządzenia spotykane zazwyczaj w konwencjonalnych aparatach fotograficznych, takie jak wbudowana ksenonowa lampa błyskowa i mechaniczna migawka, a także mocowanie do statywu.

Ze względu na szerokie możliwości personalizacji system Windows Phone stanowi doskonałą platformę dla smartfonu Nokia Lumia 1020. Użytkownicy mogą na bieżąco wyświetlać robione zdjęcia na ekranie startowym w kafelku Zdjęcia, szybko je udostępniać w serwisach społecznościowych, a także uzyskiwać do nich łatwy dostęp z różnych urządzeń przy użyciu usługi SkyDrive. Dedykowany przycisk do aparatu sprawia, że Windows Phone został stworzony z myślą o robieniu zdjęć.

Najnowsze udoskonalenia funkcji LiveSight w usłudze HERE Maps ułatwią wkrótce poznawanie okolicy i miejsc, w których warto zrobić zdjęcia. Użytkownicy smartfonu Nokia Lumia 1020 mogą także korzystać z usługi Nokia Muzyka bez reklam i abonamentu.

Smartfon Nokia Lumia 1020 będzie dostępny w kolorze żółtym, białym i czarnym.

I co sądzicie o tym modelu? Czy Nokia popisała się przy jego produkcji?

Specyfikacja techniczna Nokia Lumia 1020:

Nokia Lumia 1020  
System operacyjny Windows Phone 8
Usługi lokalizacji HERE Bezpłatne usługi HERE Maps i HERE Drive+;
Wyświetlacz 4,5” AMOLED WXGA (1280×768), szkło Gorilla Glass 3 2,5 D, ClearBlack, PureMotion HD+, tryb wysokiej jasności, czytelność w świetle słonecznym, wysoka czułość na dotyk, Nokia Glance Screen
Bateria Bateria o pojemności 2000 mAh, ładowanie bezprzewodowe przy użyciu obudowy
Procesor Dwurdzeniowy Snapdragon S4 1,5 GHz
Główny aparat fotograficzny PureView 41 MP z optyczną stabilizacją obrazu, rozdzielczość: 7712 x 5360. Zawiera aplikację Nokia Pro Camera. Ksenonowa lampa błyskowa do zdjęć, lampa błyskowa LED do wideo
Aparat przedni Szerokokątny, HD, 1,2 MP
Pamięć Pamięć RAM 2 GB, wewnętrzna pamięć użytkownika 32 GB, bezpłatna pamięć masowa w chmurze SkyDrive 7 GB
 • Trekus

  No to prawie ideał. Jeżeli ta mała dioda koło ksenona może służyć jako latarka to brakuje tylko obsługi kart micro SD. Kierunek rozwoju bardzo obiecujący, więc może niedługo Nokia zdefiniuje na nowo pojęcie ideału. Okraszając je konkretnym numerem – (może 1025?)

  • dsfldsfc

   a co byś chciał w kolejnej wersji? 😀

 • yhy

  Wkurza mnie to, że we wszystkich tekstach na wszystkich stronach piszą rzeczy typu „jedyny smartfon z matrycą aparatu o rozdzielczości 41 megapikseli, filmami Full HD i technologią Nokia Rich Recording zapewniającą rewelacyjny sposób rejestrowania dźwięku.(…)umożliwia wykonywanie zdjęć w bardzo dużej rozdzielczości, dzięki czemu możesz wykonać przybliżenie nawet po zrobieniu zdjęcia.(www.nokia.com/pl)” Czy naprawdę nawet Nokia nie pamięta o swoim wcale nie tak starym modelu 808??? A co do samej 1020 to po cichu liczyłem na 64GB i jakąś większą „bombę” w parametrach” ale ogólnie jest bardzo fajnie.

 • placek

  Może trochę nie na temat, ale czytam i się wkurzam:

  >szerokie możliwości personalizacji system Windows Phone
  Jakby były takie szerokie możliwości, to używałbym teraz Nokii. Niestety wcale nie są takie szerokie, chyba, że dla osoby, której ostatnim telefonem była Nokia 6310.
  Za przeproszeniem, pieprzone teskty marketingowe. Nokio, daj ten sprzęt np. z Androidem i kupuję.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama