Michał Rogowicz | 06-11-2014 16:38 |

Nokia Lumia 830 z aparatem PureView 10 Mpix potrafi naprawdę dużo [wideo + galeria]

Nokia Lumia 830Praktycznie od samej premiery miałem okazję użytkować smartfona Nokia Lumia 830, który reklamowany jest przez producenta jako fotograficzne urządzenie. I moim zdaniem jest to prawidłowa decyzja, bo zastosowane rozwiązanie PureView z obiektywem ZEISS oraz matrycą 10 Mpix to klasa światowa.

Od razu napiszę, że nikt mi za ten tekst nie zapłacił, a naprawdę byłem zadowolony z aparatu umieszczonego w smartfonie Nokia Lumia 830. Dlatego tak mogę się nim czasami zachwycać i to wszystko, żadnych podtekstów 🙂

Aparat pod względem danych technicznych

Nokia Lumia 830 została wyposażona w dwa aparaty fotograficzne. Główny obiektyw, marki ZEISS, znajduję się z tyłu urządzenia i charakteryzuje się matrycą 10 megapikseli. Producent zdecydował się na technologię PureView z optyczną stabilizacją obrazu. Układ optyczny składa się z 6 obiektywów. Zoom cyfrowy wynosi 4x i działa naprawdę sprawnie, co zobaczycie poniżej. Z kolei maksymalna rozdzielczość nagrywanego filmu to 1080p (1920×1080 pikseli). Technologia Rich Recording wraz z trzema mikrofonami doskonale radzi sobie z rejestracją dźwięku, nawet na koncercie. Do naświetlania może posłużyć dioda LED. Dla specjalistów te informacje na pewno okażą się przydatne. Mam tutaj na myśli ogniskową aparatu, która wynosi 26.0 mm, przesłonę – f/2.2, a minimalny zakres ostrości wynosi 10 cm.

Natomiast z przodu jest aparat szerokokątny o matrycy 0,9 Mpix z nastawianiem do zdjęć typu selfie. Przysłona wynosi f/2.4, a maksymalna rozdzielczość filmu to 720p.

Lumia 830 do zdjęć selfie

Chociaż przedni aparat fotograficzny, w Lumii 830, ma matrycę 0,9 megapikseli, więc stosunkowo niewiele, to w praktyce spisuje się lepiej niż można było się spodziewać. Z pewnością jest to zasługa zastosowanych technologii. Za każdym razem, gdy wykonałem przysłowiowe selfie, to jakość kolorów była poprawiana, z automatu. Ja nie jestem fanem tego typu zdjęć, więc często z tego nie korzystałem. Mam dla Was tylko jedną fotkę, tak to ja 🙂 Po zatwierdzeniu fotki możecie dodać filtr, np. retro.

Zrobione przy użyciu Lumia Selfie (lumia 830)

Praca zoomu

Na poniższym filmiku zobaczycie, jak zoom cyfrowy radzi sobie z przybliżaniem, ale także z ostrością. Przybliżenie jest płynne, nie przerywane, i dzięki temu obraz jest cały czas wyraźny (nie zamazany). Dla przykładu nagrałem filmik w centrum handlowym, aby pokazać Wam, że nawet duża ilość kolorów nie wpływa na jakość.

Kamera, czyli możemy nagrać wszystko

Nokia Lumia 830 z aparatem 10 Mpix i zastosowanymi technologiami doskonale sprawdza się podczas nagrywania filmów. I to nie ważne jakich. Podczas testów używałem Lumie 830 na konferencjach, gdzie pozwalałem sobie na nagrywanie wystąpień i prezentacji nowych produktów. Maksymalna prędkość rejestrowana klatek to 30 (przy 1080p). I jaki efekt? Otóż nie mam większych zastrzeżeń. Oczywiście do profesjonalnych kamer nie ma co porównywać, bo jakość jest słabsza, ale do moich zastosowań nadaje się idealnie. Jest lekka, obraz jest wyraźny, a co najważniejsze – dźwięk jest wyraźny, czysty. Jest to na pewno możliwe dzięki technologii Rich Recording oraz zastosowaniu trzech mikrofonów. Przekonałem się o tym podczas targów Poznan Game Arena, gdzie firma ASUS zorganizowała premierę urządzenia ASUS ROG G8. W dużej hali było kilku wystawców, więc szum był bardzo duży, a Lumia 830 bez problemu zarejestrowała głos prowadzącego. Innym dowodem jest nagranie szumu wody, który słychać wyraźnie.

Nokia Lumia 830, a dokładniej aparat, został przeze mnie sprawdzony również w ruchu, zarówno pieszym, jak i samochodowym. Podczas wizytacji w stolicy szedłem sobie i włączyłem kamerę. Rejestrowałem wszystko co napotkałem na swojej drodze. I jaki wynik? Lumia 1020 nieco lepiej sobie radziła w tej kwestii, ale według mnie nie jest to jakiś znaczący spadek jakości.

Aparat 10 Mpix, a zdjęcia

Oczywiście funkcja zdjęć jest w aparatach fotograficznych wykorzystywana najczęściej, i to nie ważne, że w smartfonie. Lumia 830 do tego celu ma dwie aplikacje – standardową oraz Lumia Camera. I właśnie to oprogramowanie polecam, aby używać. Lumia Camera występuje w fotograficznych Lumiach już dawno, od Lumii 1020 (wcześniejsza nazwa to Nokia Camera). Interfejs nie zmienił się w żaden sposób.

Aplikacja pozwala na ustawienie kilku trybów zdjęć. W każdej chwili możemy sami dostosować opcję do naszych potrzeb. I warto z nich korzystać, ponieważ w znaczny sposób poprawia jakość zdjęcia. Ja nie jestem specjalistą od fotografii, więc nie kombinowałem z parametrem ISO. Skupiłem się na jasności obiektywu oraz balansu bieli, i szczególnie ta druga opcja jest bardzo przydatna. Na konferencji zmieniałem na światło sztuczne, a fotka od razu była po prostu lepsza. Do samej jakości kolorów oraz odwzorowanych barw nie mam większych zastrzeżeń. Są one jasne, „żywe” oraz realistyczne. Chociaż nie jest tak kolorowo, jak się spodziewałem… Możecie to zobaczyć w poniższej galerii.

Oryginalne rozdzielczości zdjęć znajdziecie tutaj i tutaj.

Nokia Lumia 830

Obraz 1 z 20

Funkcja macro

 • Marek Majewski

  Czy redaktor ma jakiś kontakt do kogoś w Nokia/Microsoft od systemu WP? Ponad miesiąc temu przesiadłem się z Nokii 808 na Lumie 1020, i mam jedną ważną (chyba dobrą) uwagę do obsługi połączeń w systemie, a konkretniej do obsługi kontaktów.

 • masa

  niezle

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama