Michał Rogowicz | 21-11-2012 15:04 |

Nokia Here. Mapy firmy Nokia, które będą dostępne również w iOS, czy Androidzie!

Nokia HereFiński producent nie próżnuje. Zaprezentował nową usługę nawigacyjną Nokia Here, która będzie opierać się na chmurze, a działać będzie na każdej wiodącej platformie mobilnej – iOS, Android, czy Firefox OS.

Do tej pory mapy firmy Nokia były dostępne tylko w smartfonach i produktach Nokia. Głównie dzięki Nokia Mapy Symbian jeszcze funkcjonuje, ponieważ jest to jedno z najlepszych narzędzi w Polsce. Jednak teraz Nokia zmienia trochę politykę…

Nokia Here to nowa usługa lokalizacyjna, która będzie mieć wszystkie te funkcjonalności, które do tej pory znamy z Nokia Mapy i Nokia Nawigacja, tzn. nawigację pieszą, wsparcie dla transportu publicznego, czy liczne punkty POI. Jednak wszystko zostanie połączone w jedną aplikację, usługę. Nokia Here będzie opierać się na przechowywaniu danych w chmurze. Oczywiście będzie możliwość pobrania map i działania w trybie OFFLINE.

Nokia Here dla iOS

Usługa Nokia Here jest już dostępna dla systemu operacyjnego iOS. Została wykonana w technologii HTML5 i zawiera wszystkie najważniejsze funkcjonalności – nawigacja piesza, czy transport publiczny. Oczywiście oprogramowanie jest dostępne za darmo. Nokia w tej kwestii nie zmienia polityki… Aplikację znajdziecie w AppStore.

Dla innych także

Nokia Here będzie w przyszłym roku dostępne także dla smartfonów i tabletów z Google Android oraz dla Firefox OS. Ale tylko to dlatego, że Nokia nawiązała współpracę z Mozillą. W ten sposób Nokia Here w Firefoxie będzie miał jeszcze więcej innowacyjnych funkcji.

API i inne plany

Nowa usługa Nokii ma być poważną konkurencją dla Google Map, dlatego na początku 2013 roku firma Nokia zamierza udostępnić API Nokia Here, aby deweloperzy mogli tworzyć aplikację lokalizacyjne w oparciu o Nokia Here.

Nokia zamierza wprowadzić konkurencję dla StreetView, czyli mapy trójwymiarowe. I pomóc ma w tym przejęcie firmy earthmine, która zajmuję się tym zawodowo. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2012 roku, więc pewnie nowa funkcja pojawi się do końca pierwszego kwartału 2013 roku, bo pewnie prace już trwają. W końcu Nokia kupi gotową technologię.

W tej chwili usługa dostępna jest pod adresem here.net.

I co sądzicie o Nokia Here? Czy Nokia dobrze kombinuje, aby tworzyć konkurencję dla Google Map i udsotępnić je dla iOS, czy Androida? Według mnie bardzo dobrze, bo w ten sposób będzie promować się w produktach konkurencji. A wiadomo, że obecne mapy dla iOS są bardzo kiepskiej jakości, mówię o oryginalnych Apple. Mnie tylko ciekawi, kiedy programiści przygotują aplikację mobilne…

  • Rafał

    zobaczymy co będzie w praktyce

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama