Michał Rogowicz | 03-01-2014 15:41 |

Nokia Asha 501. Mały i zgrabny smartfon z Asha OS. Jak się prezentuje?

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501

Od kilku dni mam przyjemność testować mały poręczny, multimedialny smartfon Nokia Asha 501 z platformą Asha OS. Od początku ciekawiła mnie funkcjonalność telefonu Nokia 501 i teraz mam okazję to sprawdzić w praktyce. Mam dla Was również galerię zdjęć.

Już na premierze Nokii Asha 501 byłem nią bardzo zainteresowany, ponieważ urządzenie wydało mi się małym, praktycznym smartfonem z prostym i przyjemnym systemem operacyjnym. Asha OS to doskonała odpowiedź Nokii na tanie smartfony z Androidem. W tanich produkcjach niestety Android nie działa zbyt dobrze – często się wiesza…

Konstrukcja

Telefon komórkowy Nokia Asha 501 to małe, ale stylowe urządzenie. Gdy weźmie się to do ręki, to można mieć wrażenie, że nic w dłoni nie mamy. Znajomy idealnie stwierdził, że jest do zgubienia, bo można o nim zapomnieć. Jednak wydaje się stosunkowo solidnym telefonem. Nie wydaje mi się, aby byle upadek mógł unieruchomić ten sprzęt. Po bokach urządzenia nie ma zbyt wielu przycisków, i tak w przypadku Lumii, postawiono na minimalizm. Nokia Asha 501 ma jedynie trzy przyciski z boku, a także taką samą ilość portów u góry.

Ja do testów otrzymałem czerwoną wersję i chociaż ja bym sobie takiego koloru nie sprawił, to jednak czerwona Asha 501 prezetnuje się całkiem ciekawie.

Pierwsze wrażenie

Testowaną Ashe 501 użytkuje już od kilku dni i muszę przyznać, że jak na razie spisuje się całkiem dobrze. Przy instalowaniu gier jest delikatny bloczek, ale nie wyłącza się, po paru sekundach wsio wraca do normy. W trakcie normalnej pracy na telefonie nie zauważyłem większego spowolnienia w funkcjonowaniu menu, a dokładnie platformy Asha OS. Czasami widać było przeskakiwanie klatek, czy rozmycie się treści SMSa po odblokowaniu. Jednak natychmiast wszystko się naprawia i interfejs wygląda, tak jak powinien. Więcej o opcjach, zaletach i wadach będę mógł powiedzieć po następnych kilku dniach. Jednak na razie jest OK… Są powody do zadowolenia. Jak na razie Asha 501 mnie nie zawiodła i nadal mam takie samo zdanie, jak w dniu premiery.

Nokia Asha 501. Galeria zdjęć

Mam na początek dla Was małą sesyjkę z telefonem komórkowym Nokia Asha 501 w roli głównej. Czerwona wersja idealnie pasuje dla kobiet i myślę, że płeć piękna naprawdę byłaby z Ashy 501 zadowolona.

A Wy co sądzicie o designie? Jest podobieństwo do stylistyki smartfonów Lumia?

Nokia Asha 501

 • Bemol

  „W trakcie normalnej pracy na telefonie nie zauważyłem żadnego spowolnienia w funkcjonowaniu menu, a dokładnie platformy Asha OS.”

  Sam używałem ten telefon i powiem ci że gdy poruszałem się po interfejsie widziałem jak interfejs klatkuje/ścina itp. więc nie rozumiem dlaczego twierdzisz że wszystko działa płynnie, porównaj sobie z WP lub LG l3 i to właśnie ten lg chodzi płynnie a ta asha laguje/klatkuje gdy np przewijamy menu

  • u mnie naprawdę nie ma przerwań, no może faktycznie troche podkoloryzowałem… poprawię to

 • yhy

  Już się zastanawiałem czy to jest info lumia czy nokia… 🙂 Pytanko a propo tej 501: jak wypada odtwarzacz muzyki? Jest eq, kontur albo Dolby? Radzi sobie z wav em? I czy bedziesz kiedyś testować 515?

  • powiem szczerze, że na słuchawkach daje rade, na maksa nie da się słuchać. Wbudowany głośnik również daje rade pod względem głośności, jakość jako tako

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama