Michał Rogowicz | 09-05-2013 11:12 |

Nokia Asha 501. Dobra konkurencja dla tanich smartfonów z Androidem

Nokia Asha 501Dzisiaj firma Nokia zaprezentowała nowy telefon komórkowy z rodziny Asha. Jest to Nokia Asha 501. – Odważne kolory, wysokiej jakości materiały i innowacyjny interfejs wyróżniają ten model na tle przystępnych cenowo smartfonów – Tak Nokia opisuje swój nowy telefon w pierwszych słowach.

Nokia Asha 501 to pierwsze urządzenie działające na nowo zaprojektowanej platformie Asha zapewniającej szybsze działanie i lepszą reakcję. Nowa platforma pomaga deweloperom tworzyć i publikować aplikacje na urządzenia Asha oraz uzyskiwać z nich większe przychody.

Oryginalne wzornictwo i innowacyjny interfejs użytkownika

Nokia Asha 501 udostępnia szerszemu gronu użytkowników dobrej klasy design i jakość. Smartfon jest dostępny w sześciu charakterystycznych kolorach do wyboru, które dopełniają eleganckie wzornictwo. Konstrukcja smartfonu obejmuje dwie główne części: trwałą, wymienną obudowę oraz odporny na zadrapania, 3-calowy wyświetlacz dotykowy z pojedynczym przyciskiem „Wstecz”. Nowy, poręczny telefon Asha jest wyjątkowo wygodny w noszeniu i waży 98 g.

Nokia Asha 501 daje użytkownikom szybki dostęp do wszystkiego co ich inspiruje— dzięki pojedynczemu ruchowi palcem po wyświetlaczu można przejść między dwoma ekranami: głównym i Fastlane. Ekran główny to tradycyjny widok z ikonami. Można uruchamiać na nim aplikacje lub wybierać określone funkcje, takie jak klawiatura czy ustawienia telefonu. Nowy widok Fastlane dostosowano do sposobu, w jaki użytkownicy faktycznie korzystają z telefonu. Przechowywane i prezentowane są w nim niedawno używane kontakty, serwisy społecznościowe i aplikacje. Użytkownicy mogą śledzić w nim swoje poprzednie i obecne działania oraz korzystać z telefonu wielozadaniowo dzięki łatwemu dostępowi do ulubionych funkcji.

Pomysłowe i osobiste funkcje internetowe

W nowym smartfonie Asha jest dostępna przeglądarka Nokia Xpress Browser, która kompresuje przesyłane dane nawet o 90%. Umożliwia dzięki temu szybsze i tańsze przeglądanie mobilnego Internetu. Firma Nokia zapowiedziała także dostępność nowej aplikacji internetowej Nokia Xpress Now, która poleca nowe materiały na podstawie lokalizacji i preferencji użytkowników oraz popularnych tematów. Aplikacja ta będzie dostępna ze strony głównej przeglądarki lub do pobrania ze Sklepu Nokia.

Nokia Asha 501

Nokia przewyższa oczekiwania wobec kategorii telefonów w cenach poniżej 100 USD, oferując nowy, wyjątkowy model Asha. Pod względem wzornictwa nawiązuje on do rodziny smartfonów Lumia, a jego funkcje, usługi i niska cena zyskają uznanie użytkowników zwracających szczególną uwagę na cenę

powiedział Neil Mawston, executive director, Global Wireless Practice w firmie Strategy Analytics.

Jest to wartościowa nowość na rynku i ciekawa propozycja dla konsumentów korzystających dotychczas z tradycyjnych telefonów

dodał.

Platforma urządzeń nowej generacji Asha

Nowy model Nokia Asha 501 został tak zaprojektowany by zapewnić użytkownikom jak najlepsze mobilne funkcje w przystępnej cenie. Jest bardzo wydajny — wyróżnia się w branży czasem czuwania sięgającym aż 48 dni. Asha 501 to pierwszy smartfon działający na nowej platformie Asha, która stanowi owoc inwestycji firmy Nokia w przejętą w 2012 roku firmę Smarterphone.

Nowa platforma Asha stanowi otwarte i zgodne ze standardami środowisko umożliwiające tworzenie wysokiej jakości aplikacji dla konsumentów. Deweloperzy mogą tworzyć aplikacje do modelu Nokia Asha 501, które będą kompatybilne z przyszłymi urządzeniami działającymi na nowej platformie. Dzięki globalnemu zasięgowi Sklepu Nokia, narzędziom takim jak Nokia In-App Payment oraz Nokia Advertising Exchange (NAX), a także rozliczeniom za pośrednictwem operatorów, Nokia oferuje deweloperom możliwość uzyskiwania większych przychodów.

Do nowych urządzeń Asha przygotowały aplikacje takie światowe marki, jak EA Games, Gameloft, Facebook, Foursquare, ESPN, WhatsApp, The Weather Channel, LinkedIn i Twitter. Na platformie Asha będą też dostępne aplikacje lokalnych deweloperów.

Od III kwartału 2013 roku po raz pierwszy dostępne będą do pobrania usługi HERE — użytkownicy smartfonu Nokia Asha 501 będą mogli dzięki temu korzystać z podstawowych usług lokalizacyjnych.

Nowy model Nokia Asha 501 ustanawia nowy poziom możliwości w dziedzinie wzornictwa i optymalizacji przystępnych cenowo smartfonów

powiedział Timo Toikkanen, executive vice president, Mobile Phones w firmie Nokia.

Połączenie wzornictwa i nowej platformy Asha zaowocowało smartfonem o wysokiej klasy stylu i funkcjach w atrakcyjnej cenie.

dodał.

Nokia Asha 501

Dane techniczne i dostępność

Nowy smartfon Nokia Asha 501 jest dostępny w wersji z jedną lub dwiema kartami SIM (z funkcją szybkiego przełączania EasySwap). Obie wersje obsługują łączność Wi-Fi. Pozostałe dane:
• Wymiary: 99,2 x 58 x 12,1 mm, 91 g,
• Aparat fotograficzny: 3,2 MP,
• Czas czuwania z jedną kartą SIM: do 48 dni,
• Czas czuwania z dwiema kartami SIM: do 26 dni,
• Czas rozmów: do 17 godz.,
• Dodatkowa pamięć 4 GB (karta w komplecie), z możliwością rozszerzenia do 32 GB,
• 40 bezpłatnych gier EA Games o wartości 75 EUR do pobrania ze Sklepu Nokia,
• Dostępne kolory: jasnoczerwony, jasnozielony, niebieski, żółty, biały i czarny.

Ciekawy kierunek

Moim zdaniem Nokia Asha 501 to bardzo ciekawy telefon komórkowy, który jest alternatywą dla tanich, i trzeba przyznać beznadziejnych, smartfonów z Androidem. Ja mówię o tych produktach do 300 zł. Według mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Asha 501, ale trzeba przyznać, że aplikacji to tam początkowo za dużo nie będzie.

Nie mniej jednak uważam, że Nokia idzie w dobrym kierunku. Asha 501 podoba mi się stylistycznie, znów są odważne kolory (jak dla mnie zielony najlepszy), a do tego nowy interfejs Asha. Ciekawi mnie jak się będzie w praktyce sprawdzał, ale myślę, że będzie postęp w porównaniu do poprzedniej wersji.

A Wy co sądzicie? Nokia Asha 501 to lepszy wybór niż naprawdę tani smartfon z Androidem? Co byście wybrali?

 • Henio

  no wygląda naprawdę oryginalnie, ale czy lepszy wybór niż Android… ciężko stwierdzić…

  • placek

   Czy lepszy wybór od tanich Androidów to w dużej mierze zależy od tego ile na nowej platformie wycięli z lat doświadczeń S40 i Symbiana. Inaczej mówiąc czy nowa platforma to będzie bardziej stara, dobra Nokia czy bardziej takie WP.

   • Michal_Rogowicz

    ja myśle, że pójdą raczej w stronę S40 i Symbiana. Nic podobnego do WP.

 • Jack

  Następca 501 (czyli np 502) koniecznie powinien mieć dodane 3G i GPS oraz większą rozdzielczość ekranu (przy 3 calach pasowałaby rozdziałka z modeli z Symbianem czyli 640×360). Swoją drogą nie rozumiem czemu Nokia w 501 dała rozdziałke 320×240 skoro w innych dotykowych Ashach (np 305, 306, 308, 309) dali rozdziałke 400×240.

  Moja wizja następcy 501: to samo co w 501 + 3G + GPS + większy ekran (3,5 cala) + większa rozdzielczość ekranu (np 640×360) + dioda led + latarka + wodoodporność 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama