Michał Rogowicz | 26-06-2012 12:09 |

Nokia Air. Chmura, którą Nokia planowała, ale raczej odpuści [wideo]

Nokia AirW sieci pojawił się filmik przedstawiający nową usługę fińskiego prodcuenta o nazwie Nokia Air. Narzędzie Nokia Air to nic innego jak przechowywanie danych w chmurze. Jednak ta usługa raczej nigdy się nie pojawi z prostego powodu – sojusz z Microsoftem i jego SkyDrive.

Chociaż filmik z działaniem usługi Nokia Air trafił dopiero teraz, to raczej kwestia tego narzędzia do melodia przeszłości.

Nokia Air to nic innego jak kolejna platforma oferująca przechowywanie danych w chmurze, czyli możliwości pobierania treści z dowolnego urządzenia. Na filmiku można zobaczyć, jak telefony i tablety współdzielą między sobą aplikacje i wszystkie inne pliki. Nokia Air, tak jak SkyDrive teraz, miał oferować łatwą, szybką i bezproblemową synchronizację danych.

Z filmiku można wywnioskować, że interfejs Nokia Air jest bardzo podobny do systemu operacyjnego Nokia Belle, a po części do MeeGo. Z tego wniosek jest prosty – Nokia Air powstał jeszcze przed ogłoszeniem sojuszu z Microsoftem. Dlatego w tej chwili raczej nie ma szans, aby faktycznie Nokia Air powstała. Bo raczej na to nie zgodzi się Microsoft, ponieważ on oferuje SkyDrive. Chyba, że naprawdę fiński producent zaoferuje kolejną usługę, która będzie dostępna w Nokia Lumia. Ale tak na zdrowy rozum – po co komu dwie chmury? Pojawiłby się tylko niepotrzebny bałagan.

Na wideo można jeszcze zobaczyć trzy koncepty urządzeń – dwa smartfony i tablet. Ten ostatni sprzęt bardzo przypomina ostatnie tablety Sony z Androidem, więc to kolejny dowód, że Nokia pracowała nad Air już bardzo dawno temu. Bo z pewnością nie pokazali by czegoś, co mogłoby ich narazić na konflikt z jakimś producentem. Obecnie Nokia nie ma na to czasu, a co najważniejsze – funduszy na jakiekolwiek kary, czy ugody.

Gdyby Nokia postawiła na własny system operacyjny, to Nokia Air miałoby rację bytu, ale w tej sytuacji raczej nie. Zgadzacie się ze mną? Co sądzicie o Nokia Air?

 • Kyniu123

  Na pewno jej nie ujrzymy

 • jac

  Ledwo w maju Nokia zamknęła swój serwis chmurowy o trochę innych co prawda możliwościach niż skydrive, ale jednak był. Naturalnym wydaje mi się, że jeśli mieliby coś wprowadzać, to robiliby migrację do nowego serwisu albo jego ewolucję, a nie zamykali i tym samym tracili klientów.
  Na razie znam jedną chmurę z klientem na Symbiana, SugarSync bodajże się nazywa.
  Ale klienta na Symbiana chyba nie przypadł mi do gustu.
  Może skoro partnerstwo Nokii i Microsofto się rozwija, to po otrzymaniu Office’a dostaniemy też Skydrive na Symbiana. Byłoby miło korzystać z 25GB.
  Bo WP na razie odpada, za dużo mu brakuje funkcji. A Lumiom dużo brakuje również pod względem  sprzętowym do takiejch chociażby starej N8 czy nowszej 701.

  • Michal_Rogowicz

   no niestety WP jest jeszcze ograniczony, ale juz kolejne wersje je praktycznie niwelują, plus dodają nowe funkcje, któe nie były w Symbianie dostępne.

   Mówisz o Nokia Ovi i usłudze przechowywania danych?

   • jac

    Nie ma dużej wiedzy na temat WP8, więc może mi na szybko odpowiesz czy WP8 będzie pozwalał na:
    1) nagrywanie rozmów
    2) podłączenie telefonu jako dysku do komputera
    3) używanie telefonu jako hosta USB (nie wiem, może i 7.5 to już ma)
    4) instalowanie aplikacji spoza sklepu Microsoftowego

    Mówimy oczywiście o niezłamanym systemie

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama