Michał Rogowicz | 09-10-2013 10:38 |

Najpopularniejsza Lumia na świecie? To model Nokia Lumia 520. Zaskoczeni?

Nokia Lumia 520 Polski oddział firmy Microsoft przesłał ciekawe dane dotyczące popularności platformy Windows Phone oraz smartfonów z tym systemem operacyjnym. Najpopularniejszą Lumią na świecie jest model Lumia 520. Obecnie udział Windows Phonena polskim rynku wynosi 19 proc. Nie jest to naprawdę zły wynik…

Pierwsza wersja systemu, Windows Phone 7, miała swoją światową premierę w październiku 2010 roku. Jej główną cechą było wykorzystanie kafelków, które użytkownik mógł dostosować według własnego uznania. W Polsce premierowym modelem wspierającym system Microsoft był LG Swift 7 oraz HTC z 3 modelami – HTC Trophy, Mozart i HD7, natomiast najpopularniejsze smartfony z Windows Phonemodele Nokia Lumia – zadebiutowały 4 lutego 2011 roku.

Kolejna odsłona systemu, Windows Phone 8 , została udostępniona jesienią 2012 roku. Microsoft wprowadził do niej nowe funkcjonalności, m.in. wsparcie dla DirectX, obsługę procesorów wielordzeniowych oraz komunikację NFC.

Według najnowszych badań, Windows Phone cieszy się coraz większą popularnością. W stosunku do ubiegłego roku smartfony z systemem Microsoft podwoiły swoje udziały m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jak donosi IDC, w Polsce z systemu korzysta 19 procent użytkowników smartfonów, co czyni go drugą, najpopularniejszą platformą mobilnych systemów operacyjnych.

Deweloperzy a Windows Phone

Polscy programiści są w czołówce twórców aplikacji na Windows. W globalnym sklepie Windows Phone jest ponad 130 tys. aplikacji (chociaż zagraniczne serwisy piszą o ponad 170 tys. aplikacji) i aż 10 proc. z nich zostało stworzonych w Europie Środkowo – Wschodniej. W naszym regionie jest 15 tys. deweloperów piszących programy dla Windows Phone, a w tej grupie najaktywniejsi są Polacy, którzy tworzą aż 250 aplikacji miesięcznie (źródło)

Jaki model najpopularniejszy?

Obecnie najpopularniejszym telefonem na świecie z Windows Phone jest Nokia Lumia 520, która ma 13,3 procent udziałów z wszystkich telefonów z systemem Microsoft. Za nią plasuje się Lumia 920 (11,8 proc.) i Lumia 620 (9,6 proc.) (źródło).

Na podstawie danych dostarczonych przez Gemius, w Polsce użytkownicy Windows Phone najczęściej korzystają z Internetu za pośrednictwem smartfonów marki Nokia (64 proc.). Na drugim miejscu plasuje się HTC (17 proc.).

Zaskoczeni tymi wynikami? Czy ktoś spodziewał się czegoś innego?

 • Damian

  Michał ale te dane aplikacjami mógłbyś poprawić bo nie wiem jaki idiota Microsoft polska to podawał ale tych aplikacji jest obecnie 175 tys rodło strona windows phone us

  • racja, poprawiam i piszę do nich 🙂

   • Damian

    Dokładnie jak by nas zatrudniali tam to lepiej byśmhy wykonowyali swoje obowiązki nie wiem co ten człowiek ta robi co to pisał zatrzymał się na roku 2012 😀

    • i wsio jasne 🙂 To jest błąd, bo wzięli informacje z artykułu, który miał jeszcze inne ciekawe informacje, ale dane o liczbie aplikacji miał już przestarzałe… NIedługo mają opublikować pełny raport i to na podstawie ich danych

   • Damian

    a tutaj jest źródło moich informacji http://www.windowsphone.com/en-us/store/overview

 • Zakrza

  Nie. Lumie są dla biedaków.

  • Damian

   Wpisz swój komentarz…wybacz ale nie jestem żadnym biedakiem a mam linie

   • Zakrza

    To gratuluję posiadania linii.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama