Michał Rogowicz | 04-09-2013 12:56 |

Microsoft przejął Nokie. Co tak naprawdę o tym sądzicie?

Microsoft i NokiaMinęło kilkanaście godzin od oficjalnego poinformowania o przejęciu przez Microsoft fińskiego producenta telefonów komórkowych. Mogliście na spokojnie się przespać z tą informacją. I teraz mam pytanie, czy może to Nokii wyjść na dobre? Czy może Microsoft popsuje całą markę Nokia?

Wczoraj, gdy tylko się obudziłem dostałem na Facebooku dwa linki do różnych źródeł o sprzedaży Nokii i kupieniu jej przez Microsoft. Myślałem, że to są tylko kolejne plotki, ale gdy wszedłem na oficjalnego bloga Nokii i zobaczyłem tą samą informacje, to jednak okazało się prawdą.

Microsoft kupił Nokie

Cała transakcja jest warta 5,44 mld euro. Za dział telefonów komórkowych, Microsoft zapłaci Nokii 3,79 mld euro, a za prawa do patentów na 10 lat – 1,65 mld euro. Czy to odpowiednia kwota, to już chyba osobny temat. Ale wydaje mi się, że to całkiem rozsądna kwota. Tym bardziej, że Nokia nadal notuje straty, lecz z kwartału na kwartał widać wyraźną poprawę.

Nokia odchodzi – co sądzicie?

Mam do Was teraz małe pytanie. Czy kupno Nokii przez Microsoft to dobra decyzja ze strony giganta komputerowego? Wydaje mi się, że tak, bo teraz ma w końcu odpowiedni hardware do produkcji swoich smartfonów, z swoją platformą. Obecnie każdy smartfon Microsoftu okazywał się kompletną klapą….

Ja jednak mam mały żal, bo marka Nokia była ze mną od kilkudziesięciu lat.
Pierwszym moim telefonem była Nokia 3210, a później tylko telefony Nokii. Żadna inna marka… Dlatego powstał ten blog, ale teraz sytuacja się zmienia. Nokia odchodzi do lamusa, a przychodzi Microsoft. I teraz będę nosił telefony Microsoftu? Się okaże co będzie dalej, ale mam nadzieje, że tak…

Co o tym sądzicie? Czy nam, użytkownikom wyjdzie to na dobre? A może teraz smartfony Lumia i cały ekosystem Windows Phone upadnie? Bo może nikt nie będzie chciał kupić smartfona Microsoft Lumia 1020? No ja jakoś to ciężko widzę. Chyba, że przeprowadzą wielką kampanie rebrandingową, bo muszą uświadomić klientom, że Nokia to teraz Microsoft. Czy im się to uda? Pożyjemy, zobaczymy.

Ja mam nadzieje, że mimo, że pod szyldem Microsoftu, to Lumie nadal będą zaskakiwać rynek. Naprawdę podobają mi się te urządzenia…

 • Zakrza

  Wątpię w dobrą sprzedaż Microsoftów Lumia.

  Co dalej z blogiem? InfoMicrosoft? 😀

  • no domenę już kupiłem, na szczęście nikt mnie nie uprzedził… UFFF…

   Teraz powoli będzie trzeba przenieść się na nowy adres…. Ale to powoli… Trzeba to dobrze przemyśleć…

   • Zakrza

    Uruchom nową stronkę i publikuj przez pewien czas tu i tu stopniwo przenosząc archiwum na nowy serwis;)

    Będziesz pisał tylko o smartfonach Microsoftu czy o innych producentów też? Albo o Windowsie stacjonarnym, Skype itp?

    • planuje o wszystkich usługach mcirosoftu, ale sam to nie dam rady…

     • gregor

      łezka się w oku kręci może zrobił byś takie ładne przełączanie miedzy starym a nowym serwisem jak jest na wpcentral miedzy systemowymi stronami, jeśli dało by się to jakos zorganizować.

 • Longer

  Ja osobiście Nokie brałem w ciemno, ale kupna telefonu pod logiem Microsoft bardzo przemyśle ze wskazaniem na nie….

 • Mikołaj

  Mam nadzieje, że jednak Nokia powróci do MeeGo albo zwiąże się z Jolla. Była by to ogromna strata.

 • kurde

  Ciekawe czy te wszystkie osoby zatrudnione w Nokii zatrzymają swoje posady, czy ich zwolnią… Gdyby nie to że MS produkuje Windowsa to chciał bym aby padli w nędzy. Nie lubię MS, więc szkoda mi Nokii. Jeżeli MS chce sprzedawać smartfony ze swoim logiem to będą musieli budować markę od zera.

 • bsz

  A moze nowa marka bedzie poprostu Lumia?

 • Konrad Gałązka

  To chyba wszystko wyjaśnia:
  http://conversations.nokia.com/2013/09/04/whats-next-for-lumia-and-asha/

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama