Michał Rogowicz | 31-10-2012 11:39 |

Microsoft prezentuje Windows Phone 8. Jakie zmiany?

windows phone nowe logoFirma Microsoft oficjalnie zaprezentowała system operacyjny Windows Phone 8, więc w końcu możemy przyjrzeć się wszystkim zmianom w najnowszej wersji platformy Windows Phone.

Live Tiles, czyli „żywe” kafelki to wyróżnik Windows Phone, którego nie oferuje żaden inny system. Dzięki nim użytkownicy mogą w dowolny sposób spersonalizować ekran swojego urządzenia, przypinając do niego najważniejsze kontakty, ulubione aplikacje, muzykę, gry czy zdjęcia. Do dyspozycji użytkowników są trzy rozmiary oraz 20 kolorów kafelków. Wśród wyróżników Windows Phone 8 są także:

• Jedyny smartfon z Live Apps. Live Apps, czyli „żywe” aplikacje to dostęp do najważniejszych informacji prosto z ekranu startowego: oferta dnia na Grouponie, informacje o połączeniach lotniczych czy news dnia to dopiero początek. Dzięki Windows Phone 8 „żywe” aplikacje takie jak Facebook, mogą informować użytkownika o zmianach statusu, nawet na tapecie ekranu blokady.

• Najlepsze aplikacje. Sklep Windows Phone oferuje obecnie 120,000 aplikacji, a liczba ta zwiększa się codziennie nawet o kilkaset pozycji. Polskich aplikacji dostępnych w Marketplace jest obecnie 7000. Wśród dostępnych treści są takie hity, jak Angry Birds Star Wars, Cut the Rope Experiments, Disney’s Where’s My Water, LivingSocial, Temple Run, Urbanspoon i wiele innych.

• Kid’s Corner. Dostępny wyłącznie w Windows Phone 8! Dzięki specjalnie zaaranżowanemu Kącikowi Dziecięcemu możesz powierzyć dziecku smartfon bez żadnych obaw. Koniec ze skasowanymi zdjęciami, przypadkowo wysłanymi mailami czy niechcianymi połączeniami. Wystarczy szybka konfiguracja, by rodzice mogli udostępniać dziecku specjalny ekran z dostępem wyłącznie do wybranych dla niego gier, aplikacji, muzyki czy filmów.

• Pokoje. To funkcja dla osób, które chcą dzielić się treściami z wybranymi grupami przyjaciół, a nie wszystkimi znajomymi. Pokoje pozwalają na tworzenie prywatnych grup z innymi użytkownikami Windows Phone 8, na przykład rodziną, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Dzięki tej funkcji możesz rozmawiać z członkami grupy na czacie, dzielić się z nimi swoim kalendarzem, listą zakupów, zdjęciami czy innymi dokumentami, wymienianymi wyłącznie między wami. Pewne funkcje dostępne będą także w kontakcie z osobami korzystającymi z innych smartfonów.

• Data Sense/ licznik transferu. Dzięki tej nowej funkcji możesz surfować po Internecie i korzystać z wielu funkcji bez obaw, że przekroczysz swój limit na transfer danych. Data sense zmniejsza ilość pobieranych z Sieci danych poprzez kompresję zdjęć stron internetowych, Wi-Fi oraz dostosowanie do indywidualnego limitu miesięcznego. Funkcja ta pokazuje ile danych zużywa aplikacja, ponadto użytkownik jest informowany, gdy zbliża się do limitu korzystania z Internetu mobilnego. Data Sense pojawi się w ofercie wybranych operatorów w okresie świąt.

• Portfel i NFC. Windows Phone 8 oferuje także nowoczesne funkcje portfela, takie jak płatności NFC (near-field communications). Funkcja Portfela w smarfonie umożliwia również posiadanie debetu, kredytu, zakładanie kart lojalnościowych i członkowskich.

• Zawsze dostępny Skype – odsłona klasy premium. Dzięki nowej aplikacji Skype, która już wkrótce dostępna będzie na systemie Windows Phone 8, użytkownicy mogą wykonywać i odbierać połączenia jak w tradycyjnym telefonie. Wystarczy wybrać interesujący nas kontakt. Skype jest stale włączony i dostępny, dzięki czemu to użytkownik wybiera, w jaki sposób chce połączyć się ze znajomym.

 • jac

  Dla mnie jedyną przydatną funkcją mógłby być Kid’s Corner. Tu zrobiłem małem wow i powiedziałem „wreszcie”. Ale zbliżającym się Androidzie 4.2 i jego wieloprofilowości to już nie jest takie „wow”. Ale juz jest, a Android 4.2 to na razie niewiele smartfonów będzie miało.
  A czy w WP8 jest jakiś eksplorator plików czy dalej jest to zakmnięte. Inaczej pytając o pracę z plikami: jest ciągle bardziej iOS’owy czy może już bardziej Androidowo/Symbianowy. Ktoś wie?

 • Edthegreat

  Mam dosyć błache pytanie , ale czy WP8 będzie miał możliwość personalizacji ustawień takich jak chociażby wybór własnego pliku mp3 na dzwonek telefonu ?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama