Michał Rogowicz | 06-12-2013 15:00 |

Microsoft ma zgodę na przejęcie Nokii. Co nas czeka?

Microsoft i NokiaOd czasu ogłoszenia chęci przejęcia przesz Microsoft oddziału produkującą telefony komórkowe w Nokii minęło już trochę czasu. Jednak do finalizacji potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej… I jest takowa! Dlatego na co teraz my klienci możemy liczyć?

Plany Mirosoftu

Przed oficjalnym ogłoszeniem chęci przejęcia Nokii przez Microsoft w sieci pojawiały się plotki, że gigant komputerowy od początku miał tkai plan. Jednak początkowo to Nokia pracowała nad Lumiami, a Microsoft jedynie dostarczał oprogramowanie. Teraz Microsoft chyba ma ochotę na własne smartfony z Windows Phone. Do tej pory wszystkie ich urządzenia okazywały się kompletną klapą. Teraz ma być zupełnie inaczej. I w sumie zdziwiłbym się, gdyby firmie nie wyszło. Mając Nokie i jej zaplecze, to po prostu musi być dobrze!

Finalnie Microsoft musi zapłacić Nokii 5,44 mld euro za licencjonowanie patentów na 10 lat oraz wyłączność do marki Nokia w urządzeniach mobilnych do końca 2015 roku. Po tym czasie Nokia może wrócić z własnymi urządzeniami…

Komisja Europejska się zgadza

Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby Microsoft sfinalizował umowę z fińską Nokią. Komisja Europejska zgodziła się na taką transakcję bez żadnych warunków. Zdaniem Komisji, fuzja nie spowoduje, że na rynku pojawi się gigant nie do pokonania. TO nadal Apple i Samsung rządzą w segmencie smartfonów i tabletów, a jedynie Microsoft może pomóc rynkowi, aby stał się bardziej konkurencyjny.

Ponadto nie widzi sensu, aby ograniczyć funkcjonalność Skype czy Office dla konkurencji, ponieważ są to eksportowe „towary” producenta.

Co teraz planuje Microsoft?

I to jest chyba najważniejsze pytanie, które zadaje sobie ja, jak i chyba połowa klientów, czy ekspertów branży elektronicznej. Wszystkich ciekawi, jakie teraz kroki podejmie Microsoft, aby jeszcze bardziej wypromować swój mobilny system operacyjny Windows Phone. Mam nadzieje, że tej okazji nie zmarnują…

Teraz Microsoft, a dokładniej pracownicy, muszą wziąć się do roboty.

Według mnie teraz w smartfonach Lumia powinno pojawić się jeszcze więcej innowacji, które myślę, że Microsoft ma, ale do tej pory nie miał gdzie ich wprowadzać. Nie dziwię się, że ich nie udostępniła Nokii skoro miała plan własnych produktów. Mam nadzieje, że Microsoft ma w swoich laboratoriach coś ciekawego, innowacyjnego…

I jest jeszcze jedno ważne pytanie – czy Lumia utrzyma swój oryginalny styl i ciekawy design? A może Microsoft planuje całkowicie inne smartfony? Bardzo mnie to ciekawi… Macie jakąś swoją wizję?

Jeszcze Nokia nie zginęła

Ale fakt przejęcia działu telefonów przez Microsoft nie oznacza, że marka Nokia odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie, Microsoft ma licencję na logo Nokii do końca 2015 roku. Dlatego fiński producent ma sporo czasu, aby spokojnie przemyśleć swoją strategię, rozejrzeć się na rynku, popracować nad nowymi innowacyjnymi smartfonami, a czasu jest sporo – 2 lata. W tym czasie naprawdę można, na spokojnie, stworzyć smartfony, które pozwolą na odbudowanie pozycji na rynku.

Jednak pytanie na jaki system operacyjny wtedy postawią – Android, a może następca MeeGo – Jolla? Pożyjemy, zobaczymy..

W tej chwili Nokia ma w swoich „rękach” dwa dochodowe działy, które powinny wywindować Nokie do góry i ustabilizować jej finanse.

A Wy?

Mam pytanie do Was, szanowni Użytkownicy, czy Nokia dobrze postąpiła sprzedając swój dział Microsoftowi? Ja oczywiście bardzo tego nie chciałem, ale z biznesowego punktu widzenia to chyba dobra decyzja…

Czy Microsoft wykorzysta potencjał smartfonów i innowacji firmy Nokia? Czy raczej poleci sobie w kulki?

 • JJ79

  Pożyjemy zobaczymy – takim oto powiedzeniem odpowiem na Twoje pytanie 😉
  Czy MS zmarnuje szansę?? Jeśli ten ciemny scenariusz miałby się sprawdzić a czasowe przejęcie działu mobilnego Nokii przez MS miałoby spowodować, że konsumenci zniechęciliby się do Nokii i osłabić jej ponowne wejście na rynek, trzeba pamiętać, że :
  – Nokia w tej chwili będzie miała górkę pieniędzy, z których ma możliwość zrobić użytek na poczet przyszłych urządzeń.
  – konsumenci będą pamiętali o tym, że ta „kiepska” Nokia będzie produktem MS
  – wierni miłośnicy Nokii będą czekali na wielki powrót a znudzeni innymi słuchawkami będą mieli dużą możliwość przesiadki …
  Oczywiście można by tak zgadywać w nieskończoność, a wszystko powyżej to tylko moje zdanie :).
  Trzymam jednak kciuki, aby Windows Phone rozwinął się szybciej i nadrobił te rażące braki w systemie i pracował na rozwojem stale, a Nokia żeby została wśród nas i rozwijała się tylko w dobrym kierunku.

 • alfonsp

  Moim zdaniem Microsoftowi się nie opłacało kupić Nokii tym bardziej że po 2 latach już Nokia będzie mogła wydać swój smartfoon..

  • no ale przez dwa lata mogą z Lumii stworzyć osobną markę…

   • JJ79

    Dokładnie… lub pokazać Nokii, że razem mogą więcej i zachęcić ich do o wiele „bliższej współpracy” … Nokia to nie tylko firma… i choć jestem „starej” daty i pamiętam wszystkie moje Nokie włącznie z 8110, zauważyć można, że młodsze pokolenie kojarzy Nokię z prestiżem… A to można wykorzystać.
    Druga strona medalu może jednak mówić, że ta niebagatelna sumka została przeznaczona na „wynajem hali produkcyjnej” by sprawdzić czy MS się uda… Całkiem możliwe, że stworzenie takiego zaplecza wiązałoby się z o wiele większymi kosztami…
    Nawet gdyby MS chciał w późniejszym czasie zostać osobną firmą ze smartfonami .. musimy pamiętać, że najważniejsze będą opłaty patentowe, które jak widać to patenty MS chce wykorzystać.
    Więc symulując, że MS chce jedynie sprawdzić czy im się uda ze smartfonami – może być to opłacalna transakcja, ponieważ ciężej byłoby wybudować fabrykę, wyposażyć a najgorsza część to późniejsza sprzedaż w razie konieczności. Cały ten „kryzys” to przecież efekt „przepełnienia” 🙂
    Ależ się rozpisałem.. AlfonsieP – ja tylko staram się prowadzić konwersację i gdybać 😉 z góry przepraszam więc, jeśli coś odebrałeś źle 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama