Michał Rogowicz | 03-09-2013 12:16 |

Microsoft kupuje Nokie! Ile zapłacił? Co dokładnie kupił? Koniec pewnej ery…

Microsoft i NokiaNo i potwierdziła się plotka o kupnie przez Microsoft Nokii. I tak się faktycznie stało. Dzisiaj w sieci pojawiło się mnóstwo informacji i to potwierdzonych, że Microsoft kupił dział telefonów Nokii! Ponadto licencjonuje liczne mobilne patenty…

Jak Microsoft snuł plan kupienia Nokii

Już kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze plotki o tym, że Microsoft próbuje kupić dział telefonów komórkowych firmy Nokia. Jednak od tego czasu nie były publikowane żadne wiadomości, że negocjacje pomiędzy firmami zostały zerwane. Jednak to wszystko było mydlenie oczu. A myślę, że kupno Nokii przez Microsoft ot jeden wielki plan giganta komputerowego, który powoli realizował swój plan.

Najpierw Microsoft nawiązał strategiczną współpracę z Nokią w celu promowania systemu operacyjnego Windows Phone. W ten sposób zyskał konkretnego partnera, który wie jak stworzyć godne smartfony. No może wcześniej faktycznie Nokii to nie wychodziło, ale teraz sytuacja się zmieniła… Obecne produkty Nokia Lumia są bardzo dobrej jakości, a przez rynek zostały przyjęte stosunkowo dobrze.

W niedawnym czasie Microsoft ogłosił dwie bardzo ważne decyzje. Najpierw była reorganizacja firmy. Teraz Microsoft ma pójść nieco w innym kierunku. Do tej pory gigant był skoncentrowany na produkcji oprogramowania, a teraz mają to być urządzenia mobilne. Dlatego kupno fińskiego producenta to doskonały krok ze strony Microsoftu.

A ostatecznie za rok ze stanowiska odejdzie Steve Ballmer, obecny CEO Microsoftu. Wraz z kupnem Nokii, Stephen Elop odszedł z Nokii i zajmie stanowisko w Microsoftcie.

Ile Microsoft zapłacił za Nokie?

Gigant komputerowy zdecydował się na kupno Nokii, a dokładniej działu zajmującego się produkcją i sprzedażą telefonów komórkowych. Za biznes komórkowy Microsoft musiał zapłacić 3,79 mld euro, a za możliwość korzystania z mobilnych patentów i ich licencjonowanie – 1,65 mld euro. Nie są to na pewno małe sumy! Ale czy Nokia nie jest może warta więcej? Tym bardziej, że Nokia w ostatnich wynikach finansowych wychodziła na prostą… Przynajmniej tak się wydawało…

Już wcześniej Stephen Elop pracował w Microsoft, ale odszedł z tej firmy na rzecz Nokii. Teraz jednak wraca do swojej starej firmy i obejmie stanowisko Executive VP of Devices & Services. Będzie wiceprezesem odpowiedzialnym za dział telefonów komórkowych.

Nokia zniknie jako marka?

I teraz pozostaje bardzo ważne pytanie… Czy Microsoft teraz zrezygnuje z marki Nokia i teraz wszystkie smartfony będą tylko z logiem Microsoft? Z pewnością przez najbliższe lata wszystkie produkty Nokii będą sprzedawane wraz z logiem Microsoftu. Tak aby rynek i klienci powoli oswajali się z myślą, że Nokia to Microsoft, a Microsoft to Nokia.

A Wy co sądzicie? Czy ta transakcja wyjdzie Nokii na dobre?
Czy raczej jest to początek końca tej marki? Ja bym tego bardzo nie chciał… Nokia jest ze mną od dzieciństwa i nie wyobrażam sobie, aby telefonów Nokia nie było na sklepowych półkach…

Mnie jeszcze zastanawia co teraz zrobi HTC i Samsung? Są oni partnerami Microsoftu i produkują smartfony z Windows Phone. Oczywiście nie są to żadne spektakularne modele i większego sukcesu nie osiągnęły, ale jednak współpracują z Microsoftem… A teraz gigant komputerowy kupił sobie własnego producenta telefonów komórkowych….

 • placek

  W sumie to było wiadome od ok. 2 i pół roku tzn. od momentu kiedy Elop powiedział o Symbianie „burning platform” i przekierował Nokię na Windows Phone. Koniec końców oficjalnie wiemy to, co do tej pory było tajemnicą poliszynela czyli że Elop to koń trojański Microsoftu. Wszystkie jego działania na to wskazywały i prowadziły to takiego końca. W końcu stało się.

 • Zakrza

  Katastrofa.

 • Bartłomiej Szafran

  „Jak donosi serwis The Verge, nazwa „Nokia” pozostała własnością Finów i będzie stosowana do nazewnictwa featurephone’ów na 10-letniej licencji. Oznacza to, że żaden nowy sprzęt działający pod kontrolą systemu Windows Phone nie będzie miał na sobie logotypu „Nokia”. Wszystkie przyszłe smartfony będą najprawdopodobniej sygnowane logiem Microsoftu lub po prostu będą się nazywać Lumia.”
  Nokia phone bye bye… 🙁

 • adi

  masakra, oby jednak nie doszło do zrealizowania transakcji….

 • Alfons

  jeżeli będzie pisało Microsoft a nie Nokia to ja się żegnam i kupuje Samsung lub coś innego.

 • Mikołaj

  Zastanawiające było to że Nokia wydała model 515 bez dopiski „Asha”, teraz to nabiera sensu. Jeżeli Nokia wróci do MeeGo to jeszcze nie wszystko stracone natomiast czuje ogromny żal bo lubiłem Nokie z Windows Phone. Coś we mnie umarło.

 • BRW

  Jeżeli będzie napis Micro-szit lub logo to ja wysiadam z tego pociągu!!!!!!!!!ŻAL.

 • elvis_244

  Szkoda. Znika ostatni europejski producent telefonów. W sumie taki rozwój wydarzeń był od dawna do przewidzenia. Zastanawiam się teraz jak wpłynie to na udział w rynku WP? Mam nieodparte wrażenie, że to brand NOKIA na obudowie smartfonów napędzał sprzedaż – jak by nie była. Ciekawe czy użytkownicy rzucą się na telefony z logo Microsoftu?

  • gregor

   Elop to frajer i koń trojański z zakazem wstępu do Finlandii

 • serv45

  Jest teraz szansa na przejęcie jolla mobile przez real Nokie i wielki powrót meego! Będą mieć sporo kasy, żeby inwestować. Ja bym chętnie kupił Nokie na jolla os, która odpala aplikacje androida. Co wy sądzicie? Mi w WP brakowało ducha prawdziwej noki. Kto wie, może Ci z jolla to przewidywali taką sytuację i dlatego dalej rozwijali meego. Ale by się głupi Elop spalił, jak by jeszcze Nokia kiedyś wróciła do produkcji super smartfonów.

 • mikolaj

  To byłby debilizm, gdyby MS zrezygnował z marki Nokia… Wydziały można zbudować i zatrudnić kadrę mniejszym kosztem. Prawda jest taka ,że największą kasę płaci się za markę ,a Nokia, pomimo ostatnich problemów, ma ją wyrobioną. MS powinien liczyć się z tym ,że ok 60-70% użytkowników Nokii to osoby które mają sentyment do tej marki, więc wydaje mi się ,że byłby to strzał w kolano.

  • no właśnie Nokia i tak się na pewno lepiej kojarzy niż MIcrosoft. W Polsce nadal jest miło postrzegrana

   • gregor

    Dokladnie każdy kojarzy nokię z dobrą jakością i miłą firmą i legendą wręcz a Microsoft to co firma która po trupach zgniata kolejne firmy i zarabia miliardy a nokia jest ofiara. Mam nadzieję że za 2 lata zobaczymy telefon prawdziwej noki a tym czasem ja chyba zamienie lumie na nokie 808 albo n9 ostatnie prawdziwe nokie

 • kurde

  Wszystkie ostatnie wyczyny MS to klapa(Windows 8, Xbox One i kilka innych). Szkoda Nokii… Nawet jakby byli bankrutem to bardziej bym im ufał niż tym dziwnym ludziom ;(

 • Pioterk

  Mam troche przeczucia co do deja vu. Nokia 808 była ostatnim smartfonem nokii z symbianem, a być może lumia 1020 jest ostatnim smarftonem nokii w ogóle. Ehh, ciężko mi.

 • Emka

  „As part of the agreement, Nokia are allowed to release their own branded phones (if they wish) after December 31st, 2015.”

  Mam nadzieję, że jest to prawdą, i powrócą z „dużym kopem:)”. Zawsze wierzyłam i będe wierzyć w fińskie urządzenia mobilne!

 • gregor

  Kurcze co teraz z nazwa tego portalu takiego mynokia blog bo ja nie jestem zainteresowany M$ telefonami bez logo Nokia

 • Robek

  Jak napis Nokia zniknie to smutno mi się zrobi 🙁

 • Paweł Dąbrowski

  ja widzę jeszcze takie wyjście ,kupić 1020 i zachować sentymentalnie.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama