Michał Rogowicz | 23-10-2013 11:17 |

Kilka dodatkowych faktów z wczoraj: Instagram na Windows Phone, obsługa RAW, czy aplikacja Refocus

InstagramWczoraj w Abu Dhabi Nokia nie zaprezentowała tylko samych urządzeń elektronicznych, ale poinformowała także o kilku ciekawych faktach dotyczących produktów Lumia, czy funkcjonalności platformy operacyjnej Windows Phone, m.in. ustawienie ostrości po… wykonaniu zdjęcia.

Instagram oraz Vine dla Windows Phone

O tej aplikacji już pisałem wielokrotnie. Jest to chyba obecnie najbardziej wyczekiwane oprogramowanie na Windows Phone. Posiadacze urządzeń z iOS, czy Google Android już od kilkunastu miesięcy mogą korzystać z funkcjonalnośći serwisu i aplikacji Instagram. Niestety użytkownicy Windows Phone jeszcze nie, oprócz nieoficjalnych klientów.

Teraz ma się to zmienić. Na wczorajszej konferencji w Abu Dhabi, przedstawiciele Nokii zapewnili, że aplikacje Instagram oraz Vine w ciągu kilku tygodni będą dostępne dla Windows Phone.

Jest to na pewno dobra wiadomość, bo i tak już długo musimy czekać na tą aplikację. Ciekawi mnie tylko, czy to deweloper Instagram przygotuje sam aplikację z pomocą Microsoftu i Nokii, czy po prostu Microsoft dostosuje API… Oby tylko nie było takich sytuacji jak z YouTube

Nokia Refocus

Nokia Refocus

Aplikacja Nokia Refocus

Jest to bardzo sprytne narzędzie. Pozwala na poprawienie jakości zdjęcia już po jego wykonaniu, a nie przed… W jaki sposób? Otóż będzie można wyznaczyć miejsca, w których ostrość ma zostać poprawiona. Oczywiście jest możliwość wyostrzenia całego zdjęcia.

Jest jeszcze jedna bardzo ciekawa opcja w Nokia Refocus. Będzie można wybrać jeden kolor na fotce, który ma zostać wyróżniony, a reszta zdjęcia będzie w odcieniu czarno-białym. Daje to naprawdę niesamowity efekt, co widać na poniższym wideo…

Oprogramowanie będzie dostępne na wszystkie smartfony z PureView.

Obsługa plików RAW

Co to są pliki RAW? Otóż jest to można powiedzieć „surowe” zdjęcie prosto z aparatu fotograficznego. Nie jest przetworzone przez żadne algorytmy, aby użytkownik dostał ładny efekt finalny w postaci plikó .JPG. Rozszerzenie .RAW pozwala na pełną mkontrolę nad zdjęciem. Z pewnością graficy i fotografowie wiedzą o czym mówie… Ja jeszcze nie miałem przyjemności pracy z tego rodzaju plikiem.

Teraz smartfony Nokia Lumia będą współpracowały z plikami .RAW.

Lumia Black

Pamiętacie jak pisałem o kolejnej aktualizacji systemu operacyjnego Windows Phone 8 GDR3, która dla Lumii będzie nazywać się Bittersweet Shimmer. Wczoraj okazało się, że Bittersweet Shimmer będzie dostępne pod nazwą Lumia Black.

Nowe aplikacje

To jeszcze nie koniec nowości. Już niedługo Nokia udostępni nowe aplikacje dla Windows Phone i smartfonów Lumia.

Nokia Video Director to aplikacja przeznaczona dla tabletu Nokia Lumia 2520. Umożliwia tworzenie, edycję i udostępnianie spersonalizowanych filmów wideo bezpośrednio z tabletu.

Nokia Beamer — za pomocą tej aplikacji można łatwo dzielić się zawartością ekranu telefonu na dowolnym ekranie obsługującym technologię HTML5. W ten sposób można prezentować dokumenty, mapy, dane lokalizacyjne, a nawet obraz obiektywu aparatu.

Nokia Storyteller — automatycznie integruje zdjęcia z telefonu z informacjami lokalizacyjnymi z usług HERE, tworząc na mapie chronologiczny, ilustrowany fotografiami zapis podróży.

Z czego najbardziej zadowoleni/zaskoczeni?

Powiedzcie mi, tak szczerze, która z tych informacji jest dla Was najcenniejsza? Czy fanatycznie Nokia czymś Was miło zaskoczyła, czy raczej kiepsko? (@Zakrza?:))

Mi się podoba aplikacja Refocus oraz informacja o debiucie Instagramu…

 • sdfsda

  Na instagram również cekam

 • JL

  Refocus- genialne bo nie zawsze jest czas na ustawienie ostrości na konkretny obiekt

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama