Michał Rogowicz | 08-10-2015 15:05 |

Jak zabezpieczyć telefon przed hakerem?

Nokia Lumia 830Chociaż zjawisko cyberprzestępczości jest kojarzone przede wszystkim z dokonywaniem ataków na komputery przenośne lub stacjonarne, hakerzy coraz częściej przypatrują się także telefonom komórkowym. Dzięki dostępowi do Internetu użytkownik zyskuje wprawdzie komfort pobierania informacji w dowolnym miejscu i czasie, ale jest również dużo bardziej narażony na potencjalny atak ze strony hakera. Co zatem zrobić, by jak najlepiej zabezpieczyć swój telefon?

To pierwszy i najczęstszy błąd popełniany przez użytkowników smartfonów. Instalowanie aplikacji umożliwiających dostęp do konta bankowego lub innych wymagających podawania poufnych danych może ułatwić cyberprzestępcom atak na nasz telefon. Łupem hakerów mogą paść także nasze prywatne zdjęcia czy rozmowy, co z kolei często staje się podstawą do szantażowania nas. Z tego względu warto zastanowić się, czy to, co znajduje się w naszym telefonie, nie lepiej przenieść na osobną kartę pamięci – niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że wbrew pozorom smartfony są często gorzej chronione niż standardowe systemy operacyjne w komputerach. Warto pamiętać również o tym, by nie ściągać aplikacji lub oprogramowania ze źródeł innych niż oficjalne; zarówno Windows, Android jak i iOS posiadają specjalne sklepy, w których można legalnie zakupić przetestowane i sprawdzone aplikacje pozbawione wirusów.

Zabezpieczaj…

Większość producentów oferuje specjalne zabezpieczenia, które mają znacznie utrudnić dostęp do naszych telefonów niepowołanym osobom. Największą popularnością cieszą się oczywiście zwykłe PIN-y i hasła, które zwalniają automatyczną blokadę telefonu. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest graficzny wzorek, jaki musimy wykonać na ekranie za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z urządzenia. To znaczne utrudnienie nie tylko dla hakera, ale także dla potencjalnego złodzieja, który nie będzie potrafił obejść pomysłowego zabezpieczenia – to rozwiązanie posiada większość nowoczesnych telefonów np. Samsung smartfony. Krok dalej poszedł Apple: do iPhone’a 5S został wgrany czytnik linii papilarnych, odblokowujący telefon dopiero po potwierdzeniu tożsamości. Chociaż taka opcja kojarzy się raczej z filmami szpiegowskimi, niewątpliwie gwarantuje nam niemal całkowite bezpieczeństwo.

…i szyfruj

Jeśli sytuacja zmusza nas do posiadania poufnych danych, pomyślmy chociaż o ich zaszyfrowaniu. Większość urządzeń umożliwia taką opcję, co ogranicza się zazwyczaj do uaktywnienia danej funkcji. Warto pamiętać, że szyfrowanie może objąć jedynie dane przechowywane w pamięci telefonu; jeśli chcemy zabezpieczyć informacje znajdujące się na karcie pamięci, musimy sięgnąć po specjalne programy, takie jak np. SecretVaultpro. Ważna informacja dla osób wahających się, czy szyfrować dane: proces w żaden sposób nie spowalnia systemu ani nie wpływa na żywotność baterii.

W erze cyberprzestępstw telefon jest tylko jednym z wielu urządzeń narażonych na działania hakerów. Oznacza to, że musimy zwracać szczególną uwagę na dane, które przechowujemy na telefonie, pamiętając jednocześnie, że jeśli ich należycie nie zabezpieczymy, mogą paść łupem internetowych złodziei.

  • Marta Żiółek

    a jaki to program do zabezpieczenia?

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama