Michał Rogowicz | 10-01-2014 17:07 |

Jak działa Asha OS w telefonie Nokia Asha 501? Zdjęcia interfejsu

Nokia Asha 501

Nokia Asha 501

Platforma operacyjna Asha OS to coś nowego na rynku telekomunikacyjnym. Jest to prosty system przeznaczony do prostych i funkcjonalnych telefonów, a takim jest właśnie Nokia Asha 501. Po kilkunastu dniach przygody mogę śmiało wyrazić swoje zdanie na temat Asha OS.

Asha OS to platforma, z którą pierwszy raz do czynienia miałem w połowie 2013 roku na małym spotkaniu firmy Nokia. Przedstawiono tam wtedy telefon komórkowy Nokia Asha 501, który właśnie pracuje pod kontrolą Asha OS. Od początku miałem pozytywne odczucia związane z tą platformą.

Dlatego tym bardziej cierpliwie czekałem na możliwość przetestowania telefonu komórkowego Nokia Asha 501, aż w końcu ten dzień nadszedł 🙂

Początki przygody

Platforma Asha OS, a raczej interfejs tego systemu, jest bardzo łatwa w obsłudze. Skorzystano na wszelkich dobrych wzorcach z S40, MeeGo oraz Symbiana. Praktycznie z każdego systemu spotkamy jakieś rozwiązania, a co najważniejsze – wszystko ze sobą dobrze połączono.

Asha OS w praktyce

Podczas kilkunastodniowego testu nie obyło się bez małych wpadek, ale ostatecznie oceniam całe działanie platformy Asha OS pozytywnie. Nie było żądnych większych i irytujących błędów, które by kompletnie dyskwalifikowały to rozwiązanie.

Przez ten cały okres spotkałem się tylko kilka razy z dziwnym zachowaniem Asha OS. Pierwszy przypadek był już pierwszego dnia, ponieważ po włączeniu danych mobilnych i połączeniu się z punktem WiFi, nie mogłem korzystać z żadnych funkcji internetowych. Nie ładowały się żadne strony, nie było połączenia ze sklepem Nokii, czy konta nie chciał się synchronizować. Dopiero na następny dzień wszystko wróciło do normy… Już wcześniej pisałem, że może Asha 501 potrzebowała okres aklimatyzacji? 🙂

Druga sytuacja, to nagła obecność białego ekranu. Nagle po odblokowaniu telefonu pojawiło się białe tło i za żadne skarby nie chciało zniknąć. Musiałem ponownie uruchomić Ashe 501, a problem znikł i potem już się nigdy nie pojawił.

Trzecia, to taka drobnostka.. Zauważyłem, że czasami po odblokowywaniu ekranu, gdy pojawia się od razu treść SMSa, to jest ona nieco rozmazana, rozciągnięta…

W codziennej pracy nie zauważyłem większych problemów. Czasami system działał nieco wolno i można było dostrzec klatkowanie interfejsu, ale rzadko, bądź w tle pobierała się aplikacja.

Obecnie więcej jakiś sytuacji z Asha OS nie pamiętam, ale jak sobie tylko coś przypomnę, bądź coś nowego zauważę, to na pewno dopiszę…

A ktoś z Was ma jakieś doświadczenia związane z platformą Asha OS w Nokia Asha 501?
Podzielcie się swoim zdaniem… Ciekawi mnie jak u Was działa system, i jak Wy go oceniacie…

Interfejs Asha OS

Obraz 1 z 18

Interfejs systemu operacyjnego Asha OS w telefonie komórkowym Nokia Asha 501.

 • Mirek

  potwierdzam, działa bez zarzutu

 • Wojciu

  Witam. Mój brat zastanawia się nad kupnem Ashy 503, również z Asha OS, tylko troszkę nowszej wersji. Czy można jednocześnie słuchać muzyki i korzystać z facebooka?

  • tak 🙂

   • Wojciu

    Dzięki serdeczne 🙂 A czy gdy ktoś napisze do nas, a facebook jest wyłaczony to pojawia się jakieś powiadomienie np. na fastlane? Ogólnie czy obsługiwane są powiadomienia push? Z góry dzięki.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama