Michał Rogowicz | 20-08-2013 16:19 |

InfoNokia.pl przepytuje Programistów: Whalla Labs

Whalla LabsStartuje z nowym cyklem wywiadów. Stwierdziłem, że może Was zainteresować jak wygląda etap projektowania aplikacji, jakie są największe problemy podczas programowania, a także jakie są największe sukcesy danego studia programistycznego. Pierwszą firmą, przepytaną przeze mnie, jest zespół młodych ludzi z Poznania, z firmy Whalla Labs.

Z jakiego osiągnięcia w historii Państwa firmy jesteście najbardziej dumni?

Whalla Labs: W lipcu zakończyliśmy duży projekt- realizację dwóch aplikacji na Windows Phone i Windows 8 dla serwisu LubimyCzytać.pl. Było to dla nas nie lada wyzwanie, ponieważ po raz pierwszy podjęliśmy się tworzenia tak rozbudowanych aplikacji. Po ukończeniu projektu przeczytaliśmy wiele pozytywnych komentarzy, otrzymaliśmy także ocenę 5- u twórców AntyApps, więc są to duże powody do dumy. Ostatnio pojawił się w naszym portfolio również Photom, który mimo tego, że nadal jest w wersji beta, zaczyna zbierać pozytywne oceny. Oby tak dalej.

Największe przeszkody jakie spotkaliście podczas projektowania aplikacji?

Największe problemy przy projektowaniu aplikacji są na pewno związane z tym, że Windows Phone i Windows 8 to stosunkowo młode platformy, trudne do zrozumienia dla osób, które z nich nie korzystają. Wielu klientów nie rozumie specyfiki Windows Phone i Windows 8 oczekując aplikacji podobnych do tych, które znają z Androida czy produktów Apple. To rodzi z kolei szereg nieporozumień, bo czasem trudno wytłumaczyć, że tutaj czegoś „nie da się zrobić” lub „powinno to działać inaczej niż na Androidzie/iOSie”.

Dobra aplikacja – jakie powinna mieć cechy?

Dobra aplikacja powinna być prosta i intuicyjna, przede wszystkim dopasowana do platformy. Użytkownicy uczą się pewnych zachowań typowych dla danego systemu, dlatego należy o tym pamiętać szczególnie projektując na tak specyficzną platformę jaką jest Windows Phone. My zwracamy także dużą uwagę na dobry wygląd, funkcjonalność, użyteczność i szybkość działania, bo tego oczekują użytkownicy. Niestety duża część aplikacji w Windows Phone Store odbiega od tego standardu przez co cierpią użytkownicy. Z drugiej strony twórcom dobrych aplikacji daje też to możliwości łatwiejszego dotarcia do swojej grupy docelowej.

Najważniejsze przy projektowaniu aplikacji jest?

Zrozumienie jaki jest cel takiej aplikacji. Na początku może to się wydawać trudne do stosowanie, ale znając potrzeby biznesowe, potrzeby potencjalnych użytkowników jesteśmy w stanie stworzyć lepsze aplikacje. Głównym celem powinno być zawsze zadowolenie użytkownika, a na to oprócz samego pomysłu wypływa również jakość wykonania oraz sam wygląd aplikacji.

Ile średnio zajmuję Wam zaprojektowanie jednej aplikacji? Od momentu spotkania się z klientem, a umieszczeniem w sklepie?

Długość procesu projektowania, tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji uzależniona jest przede wszystkim od złożoności aplikacji i wymagań klienta. Czasami może to trwać półtora tygodnia, a czasem kilka miesięcy. Tworzenie aplikacji to nie tylko samo pisanie kodu, ale również przemyślenie i zaprojektowanie sposobu działania, przygotowanie makiet, grafik, materiałów promocyjnych czy testowanie działania. To wszystko zajmuje dużo czasu i wymaga pracy kilku osób.

Obecnie Wasz cały team liczy ile osób?

Obecnie w naszym zespole mamy 14 osób w tym programiści Windows Phone i Windows 8, jeden programista Androida/iOSa, designer, grupa zajmująca się back-endem, jedna osoba prowadząca marketing i czuwający nad całością Piotr.

Pytanie adekwatne do pogody… Jak wytrzymujecie w pracy jeśli za oknem jest tak ładnie i słonecznie?

Pracujemy w Concordia Design, chyba jednym z ciekawszych miejsc do pracy w centrum Poznania. Na szczęście wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, dlatego upały nie są nam straszne.

Na koniec trochę pytanie z innej beczki…. Kto w Waszej firmie specjalizuje się w rozładowywaniu nerwowej atmosfery?

Największym optymistą i zaraz osobą, która zawsze znajduje powód do tego, żeby się śmiać jest Michał – najbardziej kreatywna osoba w biurze, na co dzień zajmująca się projektowaniem grafiki naszych aplikacji. Jesteśmy grupą pozytywnie zakręconych ludzi, pracujemy zawsze razem dlatego wierzymy, że nawet z najtrudniejszych sytuacji znajdziemy sensowne rozwiązanie.

Z Magdaleną Marciniak z Whalla Labs rozmawiał Michał Rogowicz.

A ktoś z Was ma jakieś pytanie do zespołu Whalla Labs? Zadajcie w komentarzu, a pewnie nie pozostanie bez odpowiedzi…

 • Yeti

  Pewnie nie możecie zdradzić – ale tak średnio nad iloma projektami pracujecie?

  • MagdaMm

   mamy obecnie rozpoczęte 4 projekty. A dlaczego pytasz?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama