Sebastian Nowakowski | 09-10-2013 14:09 |

Fotografia, a Lumia 820 i brak Camera Pro… Dlaczego? Przemyślenia i analiza faktów.

Odkąd tylko dostałem w swoje ręce smartfona Nokia Lumia 820, to od razu zacząłem fotografowanie i niestety spotkało mnie coś nieprzyjemnego. Jakość zdjęć w smartfonie Nokia Lumia 820 nie jest rewelacyjna, a co najważniejsze – Nokia je pogarsza. I dlaczego Pro Camera nie ma dla Lumii 820? Moja wizja…

Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się wiele lat temu, w dużej części były to zdjęcia wykonywane telefonem komórkowym, gdyż był on zawsze pod ręka, zdjęcia te nie zawsze były dobrej jakości. Wtedy nie chodziło o to, że maja dorównać coraz bardziej popularnym lustrzankom cyfrowym czy nawet zwykłym cyfrowym aparatom, tylko zachować wspomnienia, ulotne chwile czy miejsca i doskonale doskonale się w tym sprawdzały. Właśnie do takich rzeczy aparat w telefonie jest stworzony. Komórkę zawsze mamy pod ręką, a aparatu nie nosimy codziennie w kieszeni 🙂

Aparaty fotograficzne rosły w siłę

Wraz z rozwojem technologii telefonów komórkowych rozwijały się też ich możliwości fotograficzne. Producenci telefonów rozpoczęli współprace z firmami zajmującymi się konstrukcją soczewek i obiektywów do profesjonalnych aparatów. Matryce mimo ich mikroskopijnych rozmiarów zaczęły osiągać coraz większej rozdzielczości, a także odzwierciedlać rzeczywistość w jakości zbliżonej „zwykłym” cyfrowym aparatom…

Doskonałym przykładem jest tu wieloletnia współpraca Nokii oraz producenta soczewek Carl Zeiss. Kilka lat temu wraz z rozwojem mojej pasji fotograficznej miałem dylemat czy kupić kolejny nowy telefon tego producenta oraz kompaktowy aparat fotograficzny Wiele godzin przemyśleń, analizy kosztów oraz tego czy jest sens „w to” inwestować, w końcu decyzja podjęta. Kupię oba sprzęty, ale najpierw zacznę od dobrego telefonu z wbudowanym wysokiej klasy (jak na owe czasy) aparatem, a aparat jako drugie urządzenie zeszło na dalszy plan. Czemu tak? Najpierw chciałem przekonać się jakie możliwości drzemią w tym wbudowanym w telefon.

Wybór padł na Nokie 6220classic z 5mpix matryca, xenonowa lampą błyskową i obiektywem Zeiss ,

Nokia 6220 classic

Okazało się, iż był to strzał w dziesiątkę – aparat robił magiczne, niesamowicie ostre zdjęcia wysokiej jakości, które porównywałem do zdjęć znajomych z innych modeli telefonów i za każdym razem okazywały się bezkonkurencyjne. Porównanie do kompaktowego aparatu cyfrowego z odrobinę gorszą matrycą dało odpowiedź – przecież ten aparat w komórce jest lepszy, to po co mi cyfrówka, do dnia dzisiejszego na jednym z profili fotograficznych zdjęcie wykonane telefonem Nokia 6220 classic widnieje jako zdjęcie profilowe.

To był moment gdy zdecydowałem, ze warto dołożyć kilka zł, a dokładniej kilkaset :), do telefonu i inwestować w słuchawki Nokii z obiektywem Zeissa i robiłem tak do dnia dzisiejszego.

Nokia i ZEISS

Jednak jak się niedawno okazało ten „wyścig zbrojeń” firma Nokia zaczęła traktować marketingowo, a z nas końcowych odbiorców po prostu przerósł… Dlaczego? Już tłumaczę…

Do sedna.. czemu nie ma Pro Camera dla Lumii 820

Kilka miesięcy temu postanowiłem zmienić kolejna słuchawkę. Oczywiście wybór dla mnie był oczywisty. Padło na telefon Nokia z obiektywem Carla Zeiss. Na rynku pojawiły się wówczas dwa nowe modele które spełniały moje oczekiwania, a jednocześnie różniły się nieznacznie parametrami, za to znacznie ceną, były to Nokia Lumia 820 oraz Nokia Lumia 920. Stwierdziłem, że przecież to w obu przypadkach doskonały telefon oraz świetny aparat wiec bez sensu dopłacać 1000zł za kilka GB pamięci wbudowanej skoro jest slot na kartę pamięci, minimalnie wyświetlaczem i optyczną stabilizację w aparacie. Każdy kto zna technikę wyciągania pieniędzy za „drobne” różnice w słuchawkach Nokii pomyślałby identycznie. Wcześniej miałem Nokie Lumia 900 w której zamontowany był identyczny aparat jak 820 i robiła naprawdę dobre zdjęcia, więc wybór był prosty Lumia 820, przecież będzie dobrze.

Nokia Lumia 920 i 820

Teraz wyobraźcie sobie moje zdumienie, gdy odkryłem, że w Lumii 820 są tylko predefiniowane ustawienia i to bardzo okrojone, a jakość zapisu do pliku jest na poziomie około 50% kompresji jpg, to znaczne mocno zauważalne pogorszenie jakości.

Początkowo nie wiedziałem dlaczego jakość zdjęć ulega tak diametralnej zmianie. Jednak stosunkowo szybko się przekonałem. Gdy włożyłem do telefonu starą wysłużoną, bardzo wolną, kartę microSD na której czas zapisu zdjęcia był dość długi, to zauważyłem na wyświetlaczu telefonu jak jakość pogarsza się wraz z czasem zapisu (przy pamięci wbudowanej są to ułamki sekund i jest to niezauważalne). Producenci aparatów fotograficznych często zwiększają kompresje zdjęć, aby zmniejszyć ich rozmiar, ale dają nam możliwość wyboru jakości (zazwyczaj jest to ust, Large/Medium/Small – jako rozmiary wielkości pliku). Natomiast w Lumii nie ma możliwości takiej zmiany. Tu jako przykład: 6mpix zdjęcie z lustrzanki Nikon w jakości L zajmuje ok.3MB i tyle samo zajmuje zdj. z 8mpix 820stki.

Dało mi to mocno do myślenia, producent zaniżył jakość sprzętu, ale w jakim celu, przecież takie działanie nie ma sensu.

Lumia 820 i jej możliwości fotograficzne, jak to wygląda?

Postanowiłem sprawdzić możliwości fotograficzne Lumii 920. Były zdumiewające, szerszy wachlarz ustawień fotograficznych, a jakość zapisu jpg zdecydowanie lepsza niż w mojej 820. Pogorszenie podczas zapisu w ogóle niezauważalne. W tym momencie byłem już prawie pewien, że producent celowo „zubożył” możliwości fotograficzne 820stki. Aby się przekonać się zrobiłem test porównawczy Lumii 820 oraz 900 dwóch urządzeń z identycznym aparatem. Zdjęcia powinny być identyczne, ale nie były, zdjęcia z 900 były o wiele lepsze. Porównanie to dało ta samą odpowiedź którą uzyskałem przy porównywaniu do 920. Celowe zaniżenie jakości zapisywanego zdjęcia w 820!

W tym momencie postanowiłem znaleźć rozwiązanie, którym byłaby ręczna zmiana parametrów aparatu, wymagało to zewnętrznej aplikacji i takiej zacząłem szukać. I teraz przejdę do sedna sprawy.

Zamiast Pro Camera są…

Pierwsze co wpadło mi „w ręce” to niekomercyjna aplikacja będąca w fazie projektowania – Camera Explorer. Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie gdy po dość kłopotliwym procesie instalacji wszedłem w ustawienia, a tam każdy parametr aparatu możliwy do ustawienia ręcznie – rozdzielczość, długość otwarcia migawki oraz inne znane z aparatów fotograficznych i wszystko działa. Niestety nadal brakowało mi zmiany jakości zapisywanego pliku, ale stwierdziłem ze to aplikacja w fazie projektowania i ten telefon uzyskuje dzięki niej o wiele większe możliwości fotograficzne.

Pomyślałem wtedy, że musi być lub pojawić się coś innego komercyjnego i działającego w 100%.

I tak Nokia zapowiedziała kolejną aktualizację, a w niej aplikację Nokia Camera Pro. Rozwiązanie idealne, zmieniamy parametry aparatu tak jak chcemy, ponadto mamy możliwość ręcznego ustawienia głębi ostrości, czyli aplikacja zmienia nam telefon w aparat cyfrowy. Pomyślałem, to jest to! Tego właśnie było mi trzeba!

Nokia Pro Camera w Nokia Lumia 1020

Nokia Pro Camera w Nokia Lumia 1020

…ale niestety, nie było mi dane się długo cieszyć, gdyż aplikacja ta wylądowała tylko w najwyższych i jednocześnie najdroższych modelach Nokii 920/925/928/1020…

Początkowo nie rozumiałem dlaczego tylko w tych, skoro 820 też ma optykę Carl Zeiss, a co za tym idzie aplikacja może zmieniać i w tym modelu parametry aparatu (co miałem sprawdzone za pomocą CameraExplorer). Wyjaśnienie producenta, że telefon nie podoła wymaganiom aplikacji nie było satysfakcjonujące, ale pomyślałem może mają rację, może ta ręczna głębia ostrości, czy coś innego…

Postanowiłem to sprawdzić i zacząłem szukać w aplikacjach komercyjnych, z możliwościami i funkcjami jak w Nokia Camera Pro. Pierwsza która znalazłem to CleverCamera. Mały plener, rozpocząłem testowanie i… oczywiście wszystko działało, mogłem zmienić czy ustawić absolutnie każdy parametr aparatu czy ostrość. Szukałem dalej, pojawiła się kolejna aplikacja ProShot i ta sama sytuacja i… jak wyżej wszystko działa perfekcyjnie, próbowałem zrozumieć o co chodzi Nokii?

To dlatego nie ma Pro Camera na Lumii 820?

Wtedy zrozumiałem, dotarło do mnie gdy przyglądałem się działaniom marketingowym Nokii… zauważyliście, że słuchawki z wysokiej półki są promowane jako urządzenia fotograficzne i są w tej chwili sprzedawane już nie do końca jako telefony, ale bardziej aparaty fotograficzne?

Pewnie nikt nie zwrócił na te szczegóły uwagi, ale gdy udało nam się to wszystko przeanalizować mamy odpowiedź dlaczego Nokia Camera Pro tylko dla wybranych.

Odpowiedź jest prosta i oczywista, bo producent nie sprzeda „drogiego” urządzenia gdy „tańsze” będzie robiło nieznacznie gorsze lub równie dobre zdjęcia.

Autor: Sebastian Nowakowski


źródło zdjęcia Nokii i ZEISS

P.S. Jeśli ktoś też chciałby swoje przemyślenia opublikować na InfoNokii, to nie widzę większego problemu 🙂 Podeślij mi tylko pomysł na tekst na maila redakcyjnego, a wtedy ustalimy co i jak 🙂 Zachęcam Serdecznie!

Michał: Sebastian dzięki na super tekst! 🙂

 • Marek Majewski

  Chcecie Pro Camera na L820, bardzo proszę:

  http://www.dobreprogramy.pl/djfoxer/Jak-obejsc-ograniczenia-Sklepu-Windows-Phone,45753.html

  Już raz wrzucałem ten link, ale redaktor nie zauważył, zresztą ostatnio w ogóle przestał mi odpisywać na zaczepki o obiecany test telefonicznych funkcjonalności WP.

  • wybacz, ale na śmierć zapomniałem, mógłbyś przypomnieć? 🙁

   • Marek Majewski

    Już dawno, dawno, dawno temu, jakoś na wiosnę, miałem obiecany test zwykłych funkcjonalności telefonicznych aparatów z WP8, połączenia, smsy, może jakieś szybkie szukanie konaktów. Przypominam, jestem miłośnikiem Symbiana, obecnie z 808PV i cenie sobie fizyczne przyciski słuchawek w tym aparacie. W symbianie począwszy chyba od E52 jest bardzo fajne szukanie kontaktów z poziomu „pulpitu”. W 808 naciskam słuchawkę na wyświetlaczu i zaczynam pisać imię, nazwisko, cokolwiek co się znalazło w nazwie kontaktu, system uwzględnia również spacje, czyli np. moge wpisac 2 litery imienia – spacja – 2 litery nazwiska i lista zgodnych kontaktów jest już bardzo zawężona. Lista połączeń w symbianie jest czytelnie rozdzielona na: wychodzące, odebrane i nieodebrane, czy w WP8 przez jakąś aplikację można to uzyskać. Podsumowując, dla mnie Symbian równa się ergonomia wypracowana przez lata, czy znajdę choć namiastkę tego w WP8?

    • oj to skleroza, przepraszam najmocniej. Rozumiem, że już nie potrzeba?

 • Damian

  w sumie jak by się wsiąść to można by rozruszać ten portal

 • MikiRik

  Da się zainstalować Nokia Pro Camera na słabszych urządzeniach. Wystarczy wygooglowac.

  • MikiRik

   W internetach jest prostsza metoda niż ta co zaproponował Marek M.
   Wystarczy tylko zmienić region na US i wprowadzić odpowiednie proxy w wifi. Wszystko jest na necie. Chyba forum wpcentral. Sam to wgrałem w 5 minut.

   • MikiRik

    Wgrałem na L820 ale z tego co piszą na forum to aplikacja zadziałała też na słabszych lumiach takich jak L720 czy nawet L520.

    Opisany sposób pozwala również instalować aplikacje innych producentów.

 • Sebastian Nowakowski

  Oczywiscie Camera Pro da sie zainstalowac i funkcjonuje poprawnie na lumii 820. Sprawdzilem to przed oddaniem tekstu 😉
  Sposoby instalacji ktore opisane sa w komentarzach sa jak najbardziej skuteczne, ale zostaly pominiete w artykule ze wzgledu na cel i przeslanie powyzszego artykulu.

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama