Jarecki | 02-10-2004 11:00 |

Zmiana podświetlania w telefonie

Aby wymienić diody w telefonie potrzebne będą :

– lutownica z cieńkim grotem,

– cieńka cyna z kalafonią,

– pasta do lutowania,

– linka miedziana do odsysania cyny,

– miernik uniwersalny,

– ostry nożyk (skalpel)

– penseta – z cieńkimi końcówkami,

– płyn do czyszczenia (cleanser, izopropanol, spirytus),

– pałeczki higieniczne,

– lupa, jeśli ktoś ma słaby wzrok 😉

Demontaż

Najlepsza do demontażu diodek byłaby stacja na gorące powietrze HA (Hot Air) ale ze względu na duży koszt napewno nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki sprzęt.

Dlatego też wykorzystamy do tego celu lutownicę transformatorową z grotem skręconym na kształt litery "Y", tzn.widełki aby grzać dwie strony jednocześnie.

Przy demontowaniu ledów należy uważać i grzać jak najktórcej aby nie odpadły ścieżki (tzw.pady).Ustawiamy widełki na szerokość diody i grzejemy trzymając element pensetą.

Po odlutowniu wszystkich ledów nadmiar cyny usuwamy za pomocą linki miedzianej i czyścimy wszystkie miejsca pałeczkami nasączonymi płynem.

Przygotowanie diod do montażu

Przed montażem należy sprawdzić polaryzację diod.Oznaczenia są różne więc nie powinniśmy się nimi kierować.Najlepiej posłuży nam do tego miernik na ustawieniu "ohmomierz" bądź "sprawdzenie diody".

Warto byłoby też pogrupować ledy pod względem jasności świecenia bo zdarzają się w jednej partii elementy o różnych parametrach.

Przygotowanie płyty telefonu

Niektóre płyty telefonów, np.Nokia 3310, Nokia 6210 wymagają wycięcia części ramek na których osadzony jest ekran.Najlepiej zrobić to ostrym nożykiem osłaniając elementy płyty grubą tekturą.Po przecięciu ramki odchylamy element w do siebie i od siebie aż odskoczy od płyty.

Ostrożnie aby nie uszkodzić przy tym elementów na płycie !!

Na płytę na której diody siedzą w otworach (np.Nokia 3310) naklejamy taśmę izolacyjną, zaklejając otwory i na kleju osadzamy diody.

Montaż

Teraz możemy przystąpić do lutowania.Przy rozmiarze diod 0603 w niektórych modelach musismy przerwy uzupełnić cyną (Nokia 3310).Tam gdzie ledy stoją bezpośrednio na płycie (Nokia 3210, Nokia 8210) diody takie pasują idealnie.Osobiście polecam stosowanie diod o rozmiarze 0603 bo po pierwsze są najtańsze a po drugie pasują praktycznie do każdego modelu.

Przy lutowaniu często stosujemy pastę do lutowania ponieważ wspomaga ona tworzenie ładnych spoin.Staramy się lutować szybko i zdecydowanie, aby nie dopuścić do przegrzania płyty oraz elementów.Należy wziąć pod uwagę że diody mogą ulec uszkodzeniu przy zbyt intensywnym grzaniu.

Odradzam wymianę diod na "kacu" 🙂

Po zamontowaniu wszystkich diod czyścimy płytę z nadmiaru pasty oraz innych zabrudzeń.

Sprawdzamy miernikiem czy pady na których stoją diody nie maią zwarć.

Jeśli wszystko jest OK składamy telefon, włączamy i ciszymy się nowym, SUPER podświetleniem.

W większości modeli telefonów diody są podzielone na dwie grupy:

– LCD

– klawiatura

dlatego też można stosować różne barwy diod ale jednakowe w grupie, np.

białe na LCD i niebieskie na klawiaturze.

W grupie powinno się stosować diody z jednego blistra ze względu na różne parametry elementów różnych producentów.Inne napięcia i prądy przewodzenia mogą powodować znaczne różnice w intensywności świecenia poszczególnch ledów.

UWAGA !! Na rynku znajdują się niebieskie diody o różnych odcieniach (błękitny, turkusowy, fioletowy)

Wszelkie informacje dotyczące demontażu różnych modeli telefonów oraz polaryzacji ledów na płycie, a także inne wskazówki znajdziecie tutaj :

http://www.infonokia.pl/programy/bluled.co.uk.zip

http://www.bluled.pl/indexpaczek.html

Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody. WSZYSTKO JEST TERAZ W TWOICH RĘKACH! POWODZENIA

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama