Olaf Czempa | 02-10-2004 11:00 |

Budowa BTSa

Dokładna budowa BTSa

Base Transceiver Station

Stacja nadawczo – odbiorcza

Stacja bazowa GSM jest wykorzystywana do realizacji połączeń z ruchomymi użytkownikami sieci telefonii komórkowej GSM w celu zapewnienia im dostępu do oferowanych w sieci usług. Połączenie realizowane jest drogą radiową.

Każda stacja bazowa składa się z konstrukcji nośnej anten wraz z antenami i specjalnego, wydzielonego pomieszczenia w którym zainstalowany jest sprzęt nadawczo-odbiorczy i komutacyjny.

Na konstrukcji nośnej anten (maszcie w przypadku stacji wolnostojącej i niektórych realizacji na budynkach lub elementach wspornikowych w instalacjach antenowych na dachach) zawieszonych jest maksymalnie do 9 (dziewięciu) anten sektorowych o maksymalnej wysokości 3 m każda lub alternatywnie 3 (trzy) anteny dookolne o maksymalnej wysokości 4 m każda. Anteny umieszczone są równolegle do siebie na obrzeżach konstrukcji nośnej lub dachu budynku. Dodatkowo na konstrukcji nośnej instaluje się paraboliczne anteny linii radiowych o średnicy do 1,5 m. Anteny połączone są ze sprzętem umieszczonym w wydzielonym pomieszczeniu za pomocą kabli koncentrycznych.

Wydzielone pomieszczenie powinno mieć powierzchnię ok. 10 m2 i wysokość w świetle minimum 2,5 m. W pomieszczeniu tym na 4-5 stelażach o wymiarach przybliżonych do 45 cm szerokości – 60 cm głębokości – 200 cm wysokości zainstalowany będzie sprzęt nadawczo-odbiorczy, komutacyjny, klimatyzacja, okablowanie sprzętu itp. Pomieszczenie powinno posiadać ogniotrwałe drzwi z bezpiecznym zamkiem.

W przypadkach kiedy wewnętrzne pomieszczenie nie byłoby dostępne, operator zainstaluje na dachu lub w innym uzgodnionym miejscu prefabrykowane pomieszczenie kontenerowe o przybliżonych wymiarach 2,5 m – 4 m, w którym zostanie zainstalowany wyżej wymieniony sprzęt.

Stacja bazowa jest wyposażona w system uziemiający dostateczny do podłączenia anten i związanych z nimi obwodów (tam gdzie to niezbędne).

Ponadto stacja podłączona jest do publicznej sieci telefonicznej łączem 2 Mbit/s oraz dołączona do sieci energetycznej.

Tam gdzie okaże się to niezbędne do stacji zostanie wybudowana nowa droga dojazdowa (dostępu).

( z użyciem materiałów Norberta Cała) – http://www.webmedia.pl/norbi/

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama