Michał Gruszka | 23-03-2009 21:02 |

Zainstaluj Windowsa na swoim telefonie Nokia

1 kwietnia dopiero przed nami, więc uwierzcie, że to nie żart. Udało się uruchomić prawdziwego Microsoft Windows na telefonie komórkowym działającym pod kontrolą Symbian OS. Jak to zrobić? Wszystko dzięki wspaniałej aplikacji DosBOX. Windows 3.1, 95, a nawet 98 może bez problemu uruchamiać się na twojej komórce.   

Naszą próbę uruchomienia systemu Windows przedstawimy na przykładzie telefonu Nokia E90 Communicator, która działa pod kontrolą Symbian OS. Potwierdzone modele, na których udało się uruchomić te oprogramowanie to między innymi Nokia N95, N95 8gb, N81, N82, E51, 6120c oraz oczywiście E90 Communicator.

Aby zmusić telefon do przyjęcia Windows’a, trzeba go najpierw złamać. Oczywiście nie będziemy dosłownie łamać komórki, a jedynie zabezpieczenia jej oprogramowania, odpowiedzialne za podpis certyfikatu instalowanych aplikacji. Do tego celu będziemy potrzebowali programu Nokia PC Suite, dostępnego na stronie producenta, oraz w naszym dziale Download. Należy go bezzwłocznie zainstalować. Prócz tego, potrzebujemy archiwa HelloCarbide oraz programu X-Plore. Oba do pobrania ze strony redakcji. Pobieramy także pakiet BSM.rar.

Wypakowujemy w pierwszej kolejności wszystko z archiwa BSM.rar. Następnie instalujemy w telefonie plik o nazwie s60_3_1_app_trk_2_8_6.sisx. Nie potrzebuje on podpisanego certyfikatu, wiec o ile mamy ustawioną aktualną datę, co jest bardzo ważne, to instalacja przebiegnie bez większych przeszkód.

Pakiet BSM zawiera aplikację s60_3_1_app_trk_2_8_6.sisx, SecMan oraz RootSign. Uruchamiamy zainstalowany program, który znajdziemy w folderze Instalacje w komórce. Telefon zapyta nas czy uruchomić Bluetooth – wciskamy NIE. Wchodzimy w Ustawienia i wybieramy tryb USB. Następnie wciskamy Connect z menu kontekstowego. Jeżeli połączenie jest aktywne, to na ekranie telefonu powinny się pojawić poniże informacje. Jeżeli są inne, trzeba sprawdzić jeszcze raz, czy na pewno ustawiliśmy tryb USB w ustawieniach.

Nie wyłączamy aplikacji TRK, wracamy do komputera. Uruchamiamy program SecMan. Po włączeniu wciskamy Next. W kolejnym oknie mamy możliwość wyboru wskazania portu COM, na którym działa nasz podłączony telefon. Jeżeli nie wiemy, na jakim, to zaznaczamy ptaszka w kwadracik – program wyszuka komórkę sam.

Wciskamy Next – SecMan wyszuka nasz telefon, a następnie rozpocznie instalację potrzebnych plików do systemu w telefonie.

Po ukończeniu procesu instalacji wciskamy Finish. W pamięci naszej komórki pojawiła się nowa aplikacja – SecMan. Należy ją uruchomić i z opcji wybrać Install Root certificate. W razie potrzeby wciskamy Overwrite.

Możemy podpisywać aplikację dzięki certyfikatowi Root. W tym celu uruchamiamy program Rootsign z paczki BSM.

W programie klikamy mały przycisk z dwiema kropeczkami. Otworzy nam się okienko, w którym wskazujemy plik sis/sisx  z wcześniej pobranego X-Plorer ze strony naszej redakcji. Jeżeli w folderze, w którym powinien się znajdować X-Plorer do podpisania, nie będzie go widać, wciskamy w oknie Typ Pliku i wybieramy sisx.

Następnie wciskamy Root Sign This SiS.  Po chwili program zostanie podpisany, a my zostaniemy poinformowani o tym odpowiednim komunikatem. Aplikacja gotowa do zainstalowania znajduje się w tym samym katalogu, z którego wybieraliśmy plik do podpisania. Od niepodpisanej różni ją dopisek w nazwie ROOT SIGNED. Praktycznie możemy w ten sposób podpisywać każdą aplikację, którą chcemy zainstalować, jednak znacznie nam to utrudni instalację Windows.

Dzięki wcześniejszej operacji mogliśmy podpisać program X-Plorer, która potrzebny jest do pełnego złamania oprogramowania Nokii. Instalujemy więc podpisaną aplikację X-Plorer w pamięci telefonu i uruchamiamy. Program może wymagać aktualizacji Online – niestety przez  brak certyfikatu, nie zainstalujemy aktualizacji. Należy wtedy wejść na stronę producenta i bezpłatnie pobrać najnowszą wersję z działu Download. Adres strony producenta w Internecie to http://lonelycatgames.com. Oczywiście aktualizację należy także podpisać powyższym sposobem, a następnie instalować.

Jeżeli mamy już prawidłowo zainstalowany i działający program X-Plorer należy teraz ustawić wyświetlanie plików systemowych. W tym celu wchodzimy do Menu – Tools i wybieramy Configuration. Zaznaczamy wszystkie cztery ptaszki, jak na poniższym obrazku.

Wciskamy cofnij. Na naszym ekranie pojawią się dwie dodatkowe partycje. Wychodzimy z programu przez wciśnięcie czerwonej słuchawki, tak aby działała ona nadal w tle. Następnie w identyczny sposób jak przy podpisywaniu aplikacji X-Plorer programem RootSiGN podpisujemy plik HelloCarbide.sisx. Po podpisaniu, jego certyfikowaną wersję instalujemy w pamięci telefonu. Aplikacja X-Plore musi działać w tle – jeżeli nie będzie działać w tle, to hack się nie uda. W opcjach Hello Carbide wciskamy Menu1.

Wszystkie wyświetlane komunikaty potwierdzamy klikając Yes. W pewnym momencie program się wyłączy, a na ekranie pojawi się komunikat błędu (choć nie koniecznie) – wszystko OK. Przytrzymujemy długo klawisz menu, do wyświetlenia menu TASK.

Z wyświetlonej listy wybieramy X-Plore. Na partycji C: w katalogu SYS powinny się pojawić nowe katalogi.
Podłączamy telefon kablem USB do komputera i przechodzimy do menadżera plików z programu Nokia PC Suite.


W pakiecie Hello Carbide, który pobrałeś z naszego serwera prócz aplikacji znajdują się dwa archiwa SIS Instaler. Jeden w nazwie ma Symbian 9.1, a drugi Symbian 9.2.
Wracamy do paczki Hello Carbide i wypakowujemy odpowiednie archiwum odpowiadające naszej wersji Symbiana. W katalogu znajdziemy plik installserver.exe. Należy go skopiować na kartę pamięci po przez wcześniej otwarty Menadżer plików z pakietu Nokia PC Suite na przykład do folderu Others. Po skopiowaniu odłączamy telefon od kabla. O ile nic nie ruszaliśmy, to nasz telefon powinien mieć nadal uruchomiony program X-Plore. Klawiszem nawigacyjnym schodzimy na dół do partycji E:, którą oznaczona została nasza karta pamięci. Partycje otwiera się wciskając klawisz nawigacyjny w prawo. Odszukujemy nasz plik installserver.exe, który przed chwilą wklejaliśmy przez Nokia PC Suite. Po najechaniu na plik wciskamy klawisz 2 i klawiszem nawigacyjnym wracamy do góry do partycji C: do wcześniej odblokowanego katalogu C:\SYS\BIN – pamiętajcie ze partycje i foldery otwiera się klawiszem nawigacyjnym w prawo, a nie klawiszem potwierdzenia! Po najechaniu kursorem na katalog BIN wciskamy na klawiaturze klawisz potwierdzenia – plik zostanie przeniesiony do tego katalogu. Wyłączamy telefon, włączamy ponownie. Od tej chwili możemy instalować wszystkie aplikacje bez żadnego podpisywania i patchowania.

Instalujemy DOS’a
Ściągamy z Download plik DOSBox_s60.zip. W archiwum DOSBox_s60.zip znajdziesz folder DosBOX. Wklej go na kartę pamięci do folderu Others – użyj do tego ponownie menadżera plików z pakietu Nokia PC Suite. Następnie uruchom w telefonie wbudowany menadżer plików i przejdź do folderu DosBOX, a następnie do wnętrza katalogu Install. Zainstaluj po kolei wszystkie znajdujące się  w nim pliki koniecznie w pamięci telefonu!
Zainstaluj DOSBox_Full.sisx. Uruchom program DosBOX. Po chwili zobaczysz uruchamiający się Windows 3.1 ?
Przełączanie pomiędzy myszką, a klawiaturą odbywa się po naciśnięciu klawisza z "zieloną słuchawką". Pamiętaj! Wyłącz automatyczne obracanie ekranu, może to spowodować wyłączenie DOSBox.

Uruchamiamy Windows 95
Aby go uruchomić, musisz pobrać z naszego działu Download specjalny obraz Win95.rar Plik należy rozpakować. Następnie tworzymy na karcie pamięci w katalogu Data nowy folder o nazwie WINDOWS95. Do tego folderu wrzucamy plik z archiwa Win95.rar Następnie włączamy plik dosbox.conf w notatniku i zjeżdżamy na koniec pliku. Odszukujemy sekcję # Loader 1 — Windows 3.1. Przy każdej z sześciu lini kodu musimy dopisać #, co zablokuje uruchomienie tej lini.

Następnie na samym końcu tworzymy nową linię o następującej treści:# Lines in this section will be run at startup. ENTER imgmount c e:\dos\windows95\w95.img -t hdd -fs fat ENTER boot -l c.


Następnie zmieniamy jeszcze dostępność pamięci RAM na działanie programu. Odszukujemy na początku plik sekcji memsize i zmieniamy jej wartość na 12. Jeżeli nasz telefon ma mało pamięci RAM, to program po uruchomieniu zamilknie. Wtedy trzeba kombinować, zmniejszać lub zwiększać wartość tej sekcji o 1. Po wprowadzeniu tych zmian zapisujemy plik dosbox.conf i wrzucamy na kartę pamięci do folderu Data. Po uruchomieniu DosBOX mamy Windows 95 na ekranie telefonu.

Pliki potrzebne do wykonania czynności opisanych powyżej:
HelloCarbide
X-Plore
BSM.zip
Pc Suite
mcga256.rar
Win95.rar
WIN95 320×240

TAGI:
 • mccamillo17

  wszystko fajnie tylko nie mogę nigdzie znaleźć pliku DOSBox_s60.zip :-/

 • kuba

  mam nokie n73 po włączeniu dosbox pojawia się tylko pare linijek tekstu systemowego
  Czy można to zrobić w inny sposób?

 • Bartek

  No właśnie gdzie ten dosbox ;[
  ???????????????????????????????

 • Mikel

  a próbował ktoś na noki E63 ??

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama