Mateusz Smoll | 26-01-2009 16:14 |

Pliki torrenta na Symbianie

Sieci p2p powoli wchodzą do użytku również na urządzeniach mobilnych. Oczywiście nie mogą również ominąć telefonów z systemu Symbian. W tym artykule postaram się przybliżyć jak korzystać z moim zdaniem najlepszej sieci wymiany plików jaką jest BitTorrent.
 

Na początek potrzebujemy programu, który umożliwi nam pobieranie plików. Pierwszym i zarazem jedynym takim program jest SymTorrent. Możemy go pobrać stąd. Program posiada jedynie angielską wersję językową, jednak jego obsługa jest trywialna. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu przechodzimy od ustawień (settings). Wybieramy lokalizację w której mają zapisywać się ściągane pliki (download files to), z jakiego połączenia internetowego będziemy korzystać (network connection). Zalecam ściąganie jedynie przez WLAN, gdyż pobierane pliki mogą być dużych rozmiarów, a bez naprawdę taniego pakietu transmisji danych mogą wygenerować pokaźny rachunek. Następnie ustawiamy port nasłuchu, polecam stosowanie portu powyżej 50000, gdyż standardowe porty sieci torrent (6881-6889) mogą być blokowane, a inne porty przydzielone na inne usługi.

Po ukończonej konfiguracji możemy przystąpić do pobierania plików. Jak to działa? Pobieramy plik z rozszerzeniem .torrent, jednak skąd go wziąć? W sieci znajduje się masa wyszukiwarek plików .torrent, jednak należy uważać, gdyż większość z nich prowadzi do plików objętych prawem autorskim, których ściąganie jest nielegalne. Polecam pobieranie plików ze strony LegalTorrent. Pliki .torrent możemy pobierać przez telefon, lub też wrzucić przez komputer. Następnie w programie SymTorrent wybieramy opcje add torrent i wskazujemy ścieżkę do pliku.
 

Po wykonaniu tej czynności rozpoczyna się pobieranie wybranego pliku. Po ukończeniu pobierania rozpocznie się wysyłanie pliku. BitTorrent jest siecią peer-to-peer jak każda inna, oznacza to, że możemy pobrać plik jeżeli ktoś inny nam go wyśle. Przyjmuje się, że pobrany plik należy wysyłać przez minimum 24 godziny lub wysłać tyle samo ile się pobrało. W każdym momencie możemy zatrzymać pobieranie/wysyłanie pliku i wrócić do niego później. Aby sprawdzić dokładne statystyki z danego pliku .torrent należy wybrać opcje show details, statystyki ilości pobranych/wysłanych danych z obecnej sesji są dostępne w zakładce Status.

 

 

 TAGI:
 • zander12344

  Nie działa….

 • artmuzak

  Nie działa, bo w artykule zostało to źle opisane. Plik torrent należy ściągnąć i w niego kliknąć nie odpalając samego Symtorrenta. Program wtedy sam się uaktywni i odpali wskazanego torrenta. Potem tylko wybór, czy ściągamy wszystko, czy nie i jazda.

  UWAGA: dodawanie pliku w samym programie powoduje, że program, nie zadziała.

  Oczywiście ściągamy tylko legalne torrenty 🙂

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama