Michał Gruszka | 21-01-2009 23:56 |

TomTom w telefonach Nokia

Na pewno każdy, kto choć trochę interesuje się nowymi technologiami oraz nawigacją satelitarną GPS, słyszał o programie nawigacyjnym Tom Tom. Przez wielu uważany on jest za najlepszy, przez innych za przereklamowany.

Niestety producent wypuszczając swoją mapę na telefony wyposażone w Symbian OS, do dzisiaj nie umożliwił korzystania z nawigacji na wbudowanym module GPS, które już masowo są montowane w niemal każdej nowej Nokii N i E series. Chcąc użytkować Tom Tom’a na swojej Nokii jesteśmy zmuszeni do zakupu specjalnego modułu GPS na Bluetooth lub.. do wykonania prostego hacka.

Rozwiązanie opublikowała scenowa grupa Cracked by BiNPDA, która do tej pory znana była z  łamania zabezpieczeń różnego rodzaju software’u, jak płatne aplikacje, czy zabezpieczenia certyfikatów Symbiana. Jednak, aby móc skorzystać z porady, trzeba mieć złamany system operacyjny lub aktualny certyfikat do podpisywania aplikacji. Jak zdobyć certyfikat lub podpisać aplikację przeczytasz w innym artykule na Infonokia.pl lub znajdziesz w sieci

Instalujemy PC Suite
W pierwszej kolejności musimy zainstalować program Nokia PC Suite. Jest to oryginalna aplikacja do obsługi telefonów Nokia. Program pobierzesz z naszego działu Download lub ze strony www.Nokia.com.
 

Nokia TomTom

Podłączamy telefon
Następnie podłączamy telefon do przewodem USB do komputera. System Windows odszuka i zainstaluje odpowiednie sterowniki.
 

Nokia TomTom

W programie Nokia PC Suite wyświetli nam się informacja o podłączonym telefonie. Przed rozpoczęciem instalacji czegokolwiek, warto wykonać kopię zapasową naszych informacji, jak kontakty czy wiadomości.

Instalujemy hack’a
W pierwszej kolejności musimy pobrać plik o nazwie bt.zip, który do pobrania będzie w naszym Download. Plik należy wypakować i uruchomić 1.bt.sisx. Nokia PC Suite automatycznie się uruchomi i zapyta, czy zainstalować wybrany obiekt. Oczywiście zgadzamy się,
 

Nokia TomTom

Następnie na telefonie, pojawi się Instalator. Wciskamy Kontynułuj, wybieramy pamięć karty SD. Program się zainstaluje. Wchodzimy z pozycji telefonu do Aplikacji i szukamy programu BT. Po włączeniu powinieneś zobaczyć informację Device present. Z menu wybierz opcję ADD.

Następnie pobieramy plik GPSd.zip. Po wypakowaniu należy uruchomić plik o nazwie 2.GPSd.jar. Jest to aplikacja napisana w Javie, która odczytuje informacje z wewnętrznego odbiornika GPS i przekazuje je do oprogramowania TomTom. Program GPSd instalujemy w sposób analogiczny jak w przypadku bt.zip.
Plik ten instalujemy także w pamięci karty SD. Kolejnym krokiem jest instalacja oprogramowania TomTom. Programu TomTom nie znajdziecie jednak na naszym serwerze, ponieważ nie ma żadnej wersji darmowej, czy chociaż testowej tej aplikacji.
 

Propagujemy tylko legalne źródła oprogramowania. W sieci co prawda krążą crackowane wersje wielu popularnych programów nawigacyjnych, jednak bardzo często są one pozarażane wirusami, nie można w nich korzystać z aktualizacji, a do tego korzystając z takiego programu łamiesz prawo. Licencja na program nawigacyjny NAVIGATOR 6, dla telefonów komórkowych, nie jest droga. Już za niespełna 100 euro można mieć pełnowartościową licencję. Więcej informacji na temat zakupu licencji znajdziesz na stronie http://www.tomtom.com/products/features.php?ID=278&Category=2&Lid=9

 

Nokia TomTom

 

Po zainstalowaniu programu TomTom, dograj odpowiednie mapy i aktywuj całe oprogramowanie.  Następnie wyłącz i ponownie uruchom telefon. Z Aplikacji wybierz program GPSd. Na pytanie czy Pozwalasz aplikacji GPS używać danych z aplik. ‘Pozycjonowanie’, odpowiedz Tak. Na kolejne pytanie o treści Pozwalasz aplikacji GPSd używać sieci i odbierać oraz wysyłać dane, także odpowiadamy Tak. Od tej chwili moduł nawigacji rozpocznie nasłuch i przekazywanie informacji do TomToma. Program GPSd należy uruchamiać za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z nawigacji TomTom na wewnętrznym odbiorniku GPS.

Następnie włączamy program TomTom. Na pytanie czy włączyć Bluetooth należy odpowiedzieć Tak. Wchodzimy do menu TomTom i kolejno przechodzimy do: Zmień ustawienia -> Pokaż stan GPS -> Konfiguracja -> Inny odbiornik GPS i wybierz BINPDA GPS. To tyle. Wystarczy, że nawigacja złapie FIX i mamy TomTom’a na wewnętrznym odbiorniku GPS. Tyle. Nawigacja Tom Tom będzie działać z wewnętrznym modułem GPS.
 

Wymagane programy:
bt.zip
GPSd.zip
Nokia PC Suite
TomTom

Telefony kompatybilne z komórkowym TomTom’em
Acer

n310, n311, N35, N50
Asus
Mypal A632N, Mypal A636N
Dell
Axim X51, Axim X51V
Eten
G500, M600
Fujitsu Siemens
Pocket LOOX 720, Pocket LOOX N520
HP
iPAQ H4150, iPAQ H4350, iPAQ HW 6510, iPAQ HW 6515, iPAQ hw6910, iPAQ hw6915, iPAQ HX2190, iPAQ HX2490, iPAQ RW6815, iPAQ RX1950, iPAQ RZ1710
HTC
P3600, X7500
Imate
JAM, Jamin, PDA2K, PDA-N
Mitac
Mio 168, Mio A201, Mio A701, Mio P350, Mio P550
O2
XDA Exec
Orange
SPV M1000, SPV M2000, SPV M3000, SPV M700
Palm
Treo 650, Treo 680, Treo 700W, Treo 750V
Qtek
9000, G100, S100, S110
SFR
s300+
T-Mobile
Ameo, MDA Compact, MDA III, MDA Pro
Nokia
E61, N73, N80 i nowsze na S60v3
 

TAGI: ,
 • krzysztof

  w telefonie nokia e75 niestety nie moge zainstalowac tych hackow moze jakis inny pomysl

 • Leszek

  W moim tel. Nokia E55 mimo, że widać aplikację w zainstalowanych aplikacjach to nie da się jej uruchomić. Wszystko zatem nie działa…

 • Do: Leszek

  Ogarnij sie z pod tych liści: Masz w budowany odbiornik GPS w NokiiE55- niby jakim cudem w ten sposób chcesz używać TT6?

 • Lukasz

  W e75 zainstalowałem wszystko ale nie widzi mi tomtom gps wewnetrznego. Co zrobiłem źle?

 • jarek

  lukasz – ale ty kretyn jestes! co ty se myslisz cieciu, ze jak tak napiszesz to ci kurna pomoga? piszesz na poziomie malej dziewczynki, ktora dopiero co dostala komputer od rodzicow "kliknelam tu i stalo mi sie to i nie wiem czy dobrze, powiedzcie mi jak" – KURNA SRAK! Jezeli nie powiesz, co jak gdzie wchodziles to GOWNO z tego bedziesz mial. Ja pierdole – kurwica mnie bierze, krew zalewa i kiszki sie przewracaja jak widze, ze porzadne sprzety dla profesjonalistow maja takie debile i niedoroby jak ty! Na pewno jestes jakims skretynialym 14-latkiem, albo 21-latkiem z pierdolonym bmw z pierdolonymi alusami, jezdzacym przez miasto i wstrzasajacym wszyskimi murami dookola jebanym "umc umc umc eeeee iiii uuuu umc umc umc" z jeszcze bardziej zasranego radyjka! kurwa cieciu wez zastanow sie nad swoim zyciem i nie wkurwiaj innych ludzi!!! pozdrawiam, jarek

 • Dominik

  DO ,,JAREK,, tee fujaro , stul dupe .Ciekawe jak Ty zaczynałeś heh zapewne kur.. co zepsułeś to od razu MAMOOO!!! Jeśli nie umiesz mu ODPOWIEDZIEĆ jak cywilizowany człowiek to sie nie udzielaj. Po twoim komentarzu zapewne sam masz 15 lat ale za to nie dorobiłeś sie niczego oprócz tempej bani po której stary cie napierdala za to żeś taki kur… inteligentny. Pozdrawiam tate…..

 • e75

  Do: Lukasz – mam to samo, tomtom zainstalowany ale gps w konfiguracji tylko przez GPS. a jak uaktywnić wbudowaną antenę?

 • kasia

  ja mam nokie n97 i tez nieda sieę tego odpalić

 • Janusz

  Mi pod N97 też nie udało się uruchomić bo jest inna wersja symbiana. Uruchomiłem za to pod N95 i wszystko chodzi bez problemów.

 • Nienawidzę Twojej kupy z

  xDD pod E61 nic mi nie wchodzi ratunku pali sie żygam aaa dzwońcie po policje karetke straz pozarna i graniczną ratunku!!!

 • Damian

  Dlaczego gdy próbuję zainstalowaĆ te oszukańcze aplikacje wyskakuje mi błąd, chociaż mam złamany system, podpisałem na wszelki wypadek aplikację i zrobiłem to co trzeba a nawet jeszcze więcej?

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama