Michał Gruszka | 06-06-2006 20:00 |

PAPLAmy na Gadu-Gadu przez komórkę

Gadu-Gadu – najpopularniejszy program typu „Instant Messaging” od pewnego czasu udostępnia także możliwość komunikacji przy wykorzystaniu telefonu komórkowego. Warunki są dwa. Po pierwsze należy posiadać telefon przynajmniej obsługujący JAVE MIDP 2.0 (z obsługą GPRS) lub komórkę z systemem operacyjnym Symbian. Ten warunek spełnić musimy. Drugim warunkiem jest wykupienie abonamentu przez wysłanie SMS-a specjalnego do Gadu-Gadu. Ale czy na pewno nie da się inaczej?

Jedną z najpopularniejszych form komunikacji w Internecie jest kontakt przez tzw. komunikatory. Na świecie najpopularniejszymi programami tego typu są ICQ, AOL czy MSN, w Polsce natomiast niepodzielnie króluje Gadu-Gadu. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej usługa ta zyskała nową jakość. Komunikator w komórce pozwala nam rozmawiać ze znajomymi w dowolnym miejscu, w czasie rzeczywistym i ma wszystkie zalety jego komputerowego odpowiednika Na scenie polskich komunikatorów jest niestety tylko kilka umożliwiających mobilną pogawędkę przez telefon komórkowy. Obsługa tego typu programów jest równie prosta jak wysyłanie sms-ów, jednak jej podstawową zaletą są niższe koszty, gdyż płacimy jedynie za wysłane i odebrane dane, a nie za każdą wiadomość osobno.Gadu-Gadu za SMS-a.

Z komunikatora Gadu-Gadu korzysta blisko 6 milionów ludzi. Co dziennie przez serwery GG przepływa kilkaset milionów wiadomości. W każdej sekundzie zalogowanych jest blisko milion osób, a w ciągu jednego dnia z komunikatora korzysta średnio trzy miliony użytkowników. Nic więc dziwnego, że firma zdecydowała się na poszerzenie swojej oferty i udostępniła nowe usługi takie jak „Nagłos” czy właśnie komórkowe Gadu Gadu. Pierwszą metodą dzięki której możemy komunikować się z innymi użytkownikami komunikatora przez nasz telefon jest aplikacja JAVA, którą instalujemy w naszym telefonie. Na dzień dzisiejszy niemal każdy telefon wyprodukowany w roku 2006 posiada obsługę języka JAVA oraz Internet GPRS. Także każda sieć komórkowa w Polsce udostępnia usługę Internetu przy wykorzystaniu GPRS. Aby ściągnąć i zainstalować aplikację JAVA na własnym telefonie, należy wysłać SMS z własnym numerem Gadu-Gadu pod numer 71770 koszt 1,00 zł (1,22 zł z VAT). W ramach opłaty za instalację otrzymujesz siedmio dniową aktywację usługi. Aby otrzymać link WAP-Push dzięki któremu otrzymamy potrzebna aplikacje należy wysłać SMS pod wyżej podany numer o treści „java” np. java666333 . Wielkość liter nie ma znaczenia, pomiędzy słowem „java”, a numerem gg może być spacja. Po otrzymaniu SMS-a zwrotnego ściągamy mobilne GG i cieszymy się z komunikatora. Po skończeniu okresu na który wykupiliśmy abonament możemy go przedłużyć. Mamy do wyboru trzy okresy abonamentowe kolejno na 7, 30 i 90 dni. Za każdy oczywiście płacimy wykorzystując SMS-y specjalne według cennika. Aby przedłużyć okres abonamentowy postępujemy tak samo, jak przy pierwszej aktywacji usługi mobilnego komunikatora, tylko zmienia się treść SMS-a. SMS na wykupienie kolejnego abonamentu powinien być o treści „” np. 666333 i wysyłamy go pod wybrany przez nas numer z zamieszczonego cennika. Jeżeli jednak nasz telefon nie posiada JAVY MIDP 2.0 co uniemożliwia nam wykorzystanie midletu do naszych rozmów, a posiada przeglądarkę WAP, to nie ma większych przeszkód na korzystanie z komunikatora. Komunikacja odbywa się przez WAP-stronę http://wap.gadu-gadu.pl . Wcześniej oczywiście należy wykupić wcześniej omawiany abonament. SMS którym zapłacimy za usługę wysyła się na te same numery co przy midlecie JAVA, tylko znów o innej treści. Mianowicie chcąc wykupić dostęp do strony WAP dla naszego numeru GG wysyłamy wiadomość o treści „” np. wap666333 . Tutaj także możemy użyć spacji pomiędzy słowem wap a naszym numerem. To jest własnie oficjalna płatna metoda dostępu do najpopularniejszego polskiego komunikatora.Cennik:


71770 – aktywacja na okres 7 dni, koszt aktywacji 1,00zł (1,22 zł z VAT)

74770 – aktywacja na okres 30 dni, koszt aktywacji 4,00 zł (4,88 zł z VAT)

79770 – aktywacja na okres 90 dni, koszt aktywacji 9,00 zł (10,98 zł z VAT)

Alternatywa dla Symbiana – za darmo!

Jeżeli chcemy korzystać z GG na swoim telefonie, lubimy pokombinować, posiadamy telefon z systemem operacyjnym Symbian i nie chcemy płacić abonamentu, to możemy wykorzystać do tego aplikacje Agile Messenger. Program ten umożliwia własnie korzystanie miedzy innymi z komunikatora GG bez konieczności płacenia abonamentu. Aby korzystać z bez abonamentowego GG musimy zaopatrzyć się w aplikacje Agile Messenger, najlepiej w wersji 2.2 (w nowszych wersjach dostęp do gadu gadu jest nieco utrudniony), konto na serwerze http://chrome.pl (całkowicie bezpłatne) oraz program PSI (również freeware, do ściągnięcia ze strony http://chrome.pl). Zaczynamy od zainstalowania na naszym komputerze programu PSI i założeniu na chrome.pl nowego konta i ustawienie statusu na dostępny.

Następnie wybieramy z menu opcję „Przeglądarka usług” i zaznaczamy „Bramka Gadu Gadu”.

Otworzy nam się formularz rejestracyjny, wypełniamy go i wciskamy przycisk Zarejestruj.

Pozostało nam już tylko dodanie naszych kontaktów. W tym celu wybieramy z głównego menu PSI (przycisk z logiem w lewym dolnym rogu) opcję dodaj kontakt, wypełniamy pola formularza i wciskamy dodaj.

Jeśli nasza lista kontaktów jest bardzo długa możemy skorzystać z konwertera dostępnego na stronie www.chomik.eu.org/jabber.

Następnie instalujemy w telefonie program Agile Messenger. Po odpaleniu aplikacji zaznaczamy opcję Jabber i ustawiamy odpowiedni punkt dostępu. UWAGA! nie może to być WAP GPRS.

Następnie wciskamy Connect i wpisujemy dane naszego konta na chrome.pl. Jabber user powinien mieć postać twoj_login@chrome.pl.

Po wciśnięciu Register program powinien połączyć się z serwerem.

Wystarczy potwierdzić wciskając Ok i już możemy się cieszyć z poprawnie działającego komunikatora.

Żeby wysłać wiadomość wybieramy z listy użytkownika i wprowadzamy tekst tak jak w zwykłym SMS-ie na koniec zatwierdzając przyciskiem Send. Wciśnięcie joysticka umożliwia dołączenie emotikona.

Menu Options pozwala ustawić nasz status, dodać nowych użytkowników a także dostosować program do naszych preferencji.

Szczególnie przydatna jest funkcja traffic przy pomocy której możemy sprawdzić ilość wysłanych i odebranych danych.

Podczas połączenia program informuje o nowej wersji i pyta czy chcemy ją aktualizować radzę zawsze wybierać opcję cancel. Ściągniecie nowej wersji to kilkaset kilobajtów danych za które będziemy musieli zapłacić a po jej zainstalowaniu dostęp do jabbera jest trochę utrudniony.

Żeby korzystać z gadu gadu w nowej wersji musimy najpierw zalogować się na icq, aol, msn lub yahoo (wymagane jest do tego odpowiednie konto) a potem dopiero dodać obsługę jabbera. (options/edit IM services/add an IM service/ – zaznaczamy XMPP i wciskamy ok).

PAPLAnina na GG.

Co to jest Papla? Oczywiście komunikator internetowy (wersja na PC i telefony) oparty o Jabbera. Z tym, że Papla jest idealnie przystosowana do działania z GG. Nie trzeba czegokolwiek ustawiać, transportować kontaktów itp. A że jest to aplikacja JAVA tak więc działa na różnych modelach telefonów. Ze strony http://komunikator.papla.pl ściągamy plik aplikacji. Instalujemy ją w telefonie i uruchamiamy. Po uruchomieniu klikamy na nowe konto gdzie wpisujemy swój login, hasło i jeśli ktoś będzie chciał numer telefonu, po czym klikamy rejestruj.Po rejestracji wybieramy loguj i klik. Gdy połączymy się z serwerem wchodzimy do menu wybieramy serwisy i tam znajdujemy Bramka GG… będzie ich kilka, ale wybieramy pierwszy z GG od góry.Znów w menu wpisujemy swój numer GG i hasło, po czym włączamy serwis. I od tej chwili już nie robimy nic. Wszystko samo się dzieje. Łączy, ściąga kontakty itd.Komunikator możesz pobrać na trzy sposoby. Pierwszy polega na ściągnięciu aplikacji JAVA ze strony http://komunikator.papla.pl . Drugi na wysłaniu SMS-a o treści PAPLA na nr 7197 (koszt wysłania SMS to 1 zł netto/1,22 zł brutto, we wszystkich polskich sieciach komórkowych). W odpowiedzi dostaniesz specjalną wiadomość (WAP PUSH), która umożliwi Ci automatyczne ściągnięcie i zainstalowanie w Twojej komórce. Trzeci sposób polega na pobraniu aplikacji z WAP-strony http://wap.papla.pl/ wybierając zakładkę InstantTlen-em nie pooddychamy…

Niestety „męczenie” obsługi komunikatora Tlen.pl – największej konkurencji GG na polskim rynku – nie przyniosło żadnych ciekawych informacji. Pan Janusz Falkiewicz narobił nadziei o zbieraniu wyczerpujących informacji na temat przyszłego mobilnego Tlena, jednak ostatecznie p. Jacek Świderski skwitował go odpowiedzią – „niestety nie udzielamy informacji na temat planowanych usług. Staramy się działać metodą faktów dokonanych.” No cóż trzeba czekać na możliwość „pooddychania Tlen-em” przy mobilnej rozmowie.

Za darmo ale czy bez konsekwencji?

Teoretycznie niestety możemy ponieść konsekwencje. Co nam grozi? Według ostatniego najnowszego regulaminu komunikatora Gadu Gadu obowiązuje zakaz używania innego oprogramowania niż Gadu Gadu do komunikacji z innymi użytkownikami. Grozi nam zablokowanie możliwości pisania wiadomości, a nawet całkowite usunięcie konta z naszym numerem GG i przekazanie go innemu, nowemu użytkownikowi. W praktyce osobiście nie spotkałem się z kimś kto poniósł tak drastyczne konsekwencje. Ja polecam pierwszą w pełni zgodną z regulaminem metodę korzystania z komunikatora GG. Jest najprostsza i ogranicza wszelkie problemy wynikające z korzystania z usługi. Pamiętaj że opisane metody używasz na własną odpowiedzialność. Redakcja „Twojej komórki” i serwisu InfoNokia.pl w żaden sposób nie odpowiada za konsekwencje, wynikające ze stosowania opisanych porad i wskazówek. Ogromne podziękowania dla blackall, Asi Wronki oraz Bartka Nowaka, administratora portalu SymbianOS.pl za udostępnienie materiałów dzięki którym powstał powyższy tekst.Telefony obsługujące aplikacje mobilnych komunikatorów:

Siemens: S55, SL50, SX1, C60, MC60, CX65, C65, M55, SL45i, C55, MT50, M50, U15

SonyEricsson: P900 ,K500i ,K700i, T610, T630, P800

Sagem: MyX4, MyX5, MyX6

Motorola: T720, T722i, Accompli 008, Accompli 009, V220, C385, E398, V300, V500, V600

Nokia: 2650, 3510i, 7650, N-Gage, 6610, 6220, 6230, 6100, 3100, 3200, 3205, 3300, 5100, 5140, 6310i, 6600, 6800, 7210, 7250i, 7600, 7610, 8910i, 6810, 6820, 9210, 9500

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama