Michał Gruszka | 01-04-2006 18:00 |

Odkrywamy błędy Nokii

Telefony Nokia są najbardziej popularną marką komórek na świecie. Wiele osób je ma i używa na co dzień, ale także wiele ma z nimi problemy. Spowodowane jest to między innymi błędami jakie popełnili programiści tego koncernu. Sam sprawdź co w twoim aparacie od nowości nie działa…

Przede wszystkim na początku powinniśmy sprawdzić wersje naszego programu w telefonie. Robi się to w każdej Nokii tak samo. Mianowicie z włożoną kartą SIM wpisujemy kombinacje klawiszy *#0000#. Po wklepaniu ujżymy wersje softu (np. v5.57), datę jego wydania (np. 24-10-05) oraz symbol telefonu (np. dla modelu 3310 będzie to NHM-5). W nowszych telefonach może być widoczne więcej informacji, jednak nas najbardziej interesuje część wersji oprogramowania. Wiedząc którą kompilacje mamy w aparacie, jesteśmy w stanie sprawdzić jakie błedy w niej zostały poprawione w stosunku do poprzedniej, a także jakie zostały odkryte nowe. Poniżej opisane są najbardziej popularne modele Nokii róznych generacji według użytkowników forum PasjaGSM.pl .

Nokia 3310

Chyba każdy kto ma jakieś pojęcie na temat telefonów i zostanie zapytany o listę najpopularniejszych, to wymieni właśnie ten model. Jest to najbardziej kultowy, i wciąż używany przez ogromną rzesze użytkowników wyrób tego koncernu. Cechuje go prostota, wytrzymałość i możliwość zrobienia w nim wielu ciekawych rzeczy dzięki modyfikowanemu oprogramowaniu. Jednak tak dobry telefon niestety nie jest wolny od wad…

Oprogramowanie v5.55

– SMS-y nie dochodzą lub dochodzą w częściach do innego telefonu

– SMS-y wysyłają się bez wiedzy użytkownika (sic!)

Oprogramowanie v5.79

– W telefonach Nokia 3310 z oprogramowaniem v5.79 lub nowszym nie ma możliwości ręcznego wyboru kodowania znaków SMS. W momencie gdy użyty zostanie polski znak diakrytyczny (np. ą, ł, ę itd.) tryb kodowania zostanie automatycznie zmieniony na UNICODE. Liczba znaków możliwych do wysłania w postaci pojedyńczej wiadomości SMS, w tym wypadku, bedzie mniejsza niż 160 znaków. O liczbie części wiadomości i liczbie znaków możliwych do wpisania w pojedyńczej wiadomości informuje widoczny w prawym górnym rogu wyświetlacza licznik znaków, w edytorze wiadomości SMS.

Oprogramowanie v6.37

– Przy włączonej blokadzie klawiatury nie ma możliwości odebrania połączenia

Wersją softu polecaną przez serwisantów jest v6.07, ewentualnie v6.33, które są uważane za najbardziej stabilne i pozbawione błedów.

Nokia 2600

Tani, zwykły ale przy tym fajny. Chyba tak można określić ten model. Jest to bardzo prosty telefon dla osób które nie potrzebują żadnych nowości i wodotrysków. Niestety ta Nokia też posiada kilka błedów które na bierząco są eliminowane.

Oprogramowanie v3.28

– Wpisywanie daty w formacie 8 cyfrowym powoduje, że zapamiętywana data zostaje zapamietana jako rok 2020. Rozwiązaniem jest wpisanie daty w formacie 6 cyfrowym. Poprawka dostepna będzie w nowej wersji software’u.

Oprogramowanie v3.36

– Po wgraniu nowego SW, przy wyłączonym telefonie, może być niewidoczny wskaźnik ładowania. Telefon pomimo tego jest prawidlowo ładowany, a wskaźnik pojawia się ponownie po właczeniu telefonu. Przed wgraniem SW wskaźnik ładowania prezentowany jest prawidlowo

Nokia 3510i

Jest to jeden z pierwszych tanich Nokii z „bajerami”. Posiada kolorowy wyświetlacz, polifoniczne dzwonki, MMSy i różne ciekawe funkcje kiedyś uważane za bajeranckie, a na dzień dzisiejszy w pełni standardowe..

Oprogramowanie v4.01

– Podczas przeglądania grafiki w Galerii w trybie pełnoekranowym telefon może się zrestartować

– Nie ma dostępu do galerii przy przypisywaniu dzwonka do numeru. Można tylko skorzystać z dzwonków dymyślnych.

– Przy wyłączonym dzwonku lub wybranym profilu "Milczy" i właczonej wibracji nadchodzące polaczenie jest sygnalizowane dzwonkiem (na poziomie 1)

– Po wybraniu dzwonka typu "Silent" i po wyłaczeniu/właczeniu telefonu żaden profil nie oferuje dźwięku

– Wybranie dzwonka "beep once" daje sygnał "Croak"

– Rozmiar MMS-a ograniczony do 30kB

Oprogramowanie v4.44

– Nie ma dostępu do galerii przy przypisywaniu dzwonka do numeru. Można tylko skorzystać z dzwonków dymyślnych.

– Nie działa usuwanie zawartości portfela elektronicznego kodem: *#3925538#

Oprogramowanie v5.25

– Nie można nawiązać połączenia z numerem zawierającym znak "*"

– Nowa wersja oprogramowania wspiera nowe wyświetlacze.

W kolejnych wersjach powyższe błedy zostaną poprawione. Usuwanie zawartości portwela kodem dostępne jest po wybraniu *#7370925538#.

Nokia 6220

Raczej mało popularny w Polsce, jednak o tych mniej popularnych też chcę wspomnieć, żeby nie było, że tylko te telefony których używaja wszyscy są niedopracowane…

Oprogramowanie v4.08

– W nowych telefonach (m.in.. 6220, 6600) nie daje się używać kart pre-paid SIMPLUS (brak obsługi funkcji AOC).

– Po wybraniu numeru 999 telefon wykonuje połączenie na numer 112.

Dopiero w wersji v5.12 przekierowanie połaczenia działa poprawnie.

Nokia 6310i

Nokia biznes klasy. Używany przez ludzi którzy potrzebują być w ciągłym kontakcie, a żadko mają czas na ładowanie swojej słuchawki. Telefon posiada wszystko co zwykłemu zapracowanemu człowiekowi potrzebne.

Oprogramowanie v4.07

– 6310i wspiera maksymalny rozmiar midleta wynoszący 30kB, większe midlety nie są wspierane

– Telefon sporadycznie gubi kod dostepu do portfela

Oprogramowanie v5.10

– Przywrócenie ustawień fabrycznych nie kasuje wpisów w książce telefonicznej

Oprogramowanie v5.22

– Zdaża się, że przy korzystaniu z menu "Wiadomości" telefon zawiesza się.

– Może występować problem z cyklicznym przypominaniem wpisów z kalendarza

– Przy starszych wersjach oprogramowania (SW<5.22) telefonu mogą występować problemy z występowaniem echa w głośniku rozmówcy
– Jeśli podczas kasowania wiadomości ze skrzynki odbiorczej nadejdzie wiadomość SMS telefon może zawiesić się

Oprogramowanie v5.51

– Mogą występować problemy z połączeniami z niestandardowymi punktami dostępu w niektórych palmtopach

– Występują problemy z blokawaniem klawiatury

– Po ustawieniu przypomnienia w kalendarzu, telefon gubi właściwą godzinę powiadomienia

Nokia 6510

Telefon bardzo kobiecy. Malutki, leciutki i zgrabny. Zmieści się w każdej nawet bardzo małej damskiej torebce. Nie posiada zbyt dużo funkcji, by zajęta kobieta nie musiała sobię nimi zbytnio zaprzątać głowy. Wyposażony w radio co znacznie umila jego użytkowanie.

Oprogramowanie v4.12

– Telefon sporadycznie gubi kod dostępu do portfela

– Przy ustawieniu indywidualnego tekstu powitania przy włączaniu telefonu nie jest odgrywany dźwięk powitania

– W szablonach wiadomości zamiast polskich znaków diakrytycznych występuje "?"

– Możliwy reset telefonu przy opcji "Skrz. Usług" w menu Usługi

– Telefon może się wyłączać przy korzystaniu z opcji menu "Wiadomości"

– Nie zmienia profilu po podłaczeniu zestawu słuchawkowego, jeśli został inaczej zdefiniowany

– Pozycje z kalendarza nie są oddzwaniane. Po ponownym włączeniu telefonu wszystkie wpisy są sygnalizowane

– Po ustawieniu alarmu cyklicznego, telefon gubi wlaściwą godzinę

powiadomienia

– Wpisanie kilkunastu notatek w liście spraw powoduje znaczne

spowolnienie pracy systemu i brak animacji startowej

– Podczas wpisywania tekstu SMS i użycia na samym początku znaku "enter" (z listy znaków dodatkowych) znika kursor i telefon zawiesza sie, a nastepnie restartuje

– Przywrócenie ustawień fabrycznych nie kasuje wpisów w książce telefonicznej

Nokia 7210 / 6610

Oba ta modele różnią się od siebie jedynie, budową zewnętrzną. Oprogramowanie jakie w nich drzemie jest takie samo. Telefony chętnie używane przez panie jako elegancke, a także przez panów jako funkcjonalne.

Oprogramowanie v3.09

– Nie ma możliwości przypisania dzwonka polifonicznego z galerii do zdefiniowanej grupy

– Mogą występować problemy z wysyłaniem/odbieraniem MMS-ów

– Przywrócenie ustawień fabrycznych nie kasuje wpisów w książce telefonicznej

– Możliwe błędy w działaniu GPRS w tej wersji oprogramowania.

Oprogramowanie v4.18

– Brak podświetlenia wyświetlacza telefonu podczas rozmowy przychodzącej. Kontakt do danej osoby przypisujemy do grupy osób (do dowolnej grupy), zmieniamy dzwonek dla tej grupy na inny niż domyślny. Takie ustawienie powoduje, iż w chwili gdy dzwoni do nas osoba przypisana w takiej konfiguracji do grupy osób wyświetlacz nie podświetla się

– Maksymalny rozmiar wiadomości MMS wynosi 45kB

– Możliwość występowania szumów i zakłóceń audio (CARK-126)

– Możliwość występowania różnic w jasności wyświetlacza LCD z ekranami pochodzącymi z róznych okresów produkcji telefonu.

Oprogramowanie v5.52

– Zniekształcone dzwonki, np.. "Carioca", "Tingle"

– Po kilku tygodniach używania telefonu zaczynają się spore problemy ze stabilnością oprogramowania, związane z zapełnianiem się pamięci.

– Wpisujemy słowo "bawisz", nie znajduje się ono w słowniku, zatem robimy edycję i zapisujemy. Przy kolejnym wpisywaniu tego słowa w sms-ie, używamy opcji "odpowiedniki" i zaznaczmy nasze "bawisz", wciskamy użyj i telefon zawiesza się.

– Przy użyciu profilu "milczy" i włączonej wibracji, kiedy zostanie odebrane połączenie, po rozłączeniu nie działają klawisze boczne głośności, jest słyszalny dźwięk klawiatury natomiast nie ma efektu w postaci zmiany głośności dźwięku widocznej w postaci skali głośności na ekranie. Dopiero wyłączenie aparatu przywraca stan do "normalności".

Lista błędów jakie zostały odkryte przez Nokie i opisane w pliku „Ustawienia i problemy” na stronie serwisowej Nokii jest bardzo długa. Plik xlm w którym znajduje się cała lista zajmuje niemal 9Mb danych. Łatwo sobię wyobrazić, że powyższy spis, to tylko malutka część tego co niestety programistą się nie udało. Najważniejsze że Nokia ciągle wypuszcza kolejne aktualizacje swoich softwareów do sprzedawanych telefonów. Jednak szkoda, że nie ma takiej możliwości jak, to jest w przypadku Siemensa czy Sony Ericssona, gdzie aktualizacji możemy dokonać w prosty sposób sami, bez potrzeby zanoszenia słuchawki do wyspecjalizowanego punktu serwisowego. Dane wykorzystane przy pisaniu tekstu pochodzą z pliku „Ustawienia i problemy” z dnia 9 grudnia 2005.

Wszelkie prawa do tekstu posiada miesięcznik „Twoja komórka” oraz portal InfoNokia.pl

Kopiowanie tego bez zgody autora jest surowo zabronione i grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi.

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama