Michał Gruszka | 12-03-2007 20:00 |

Nokia Software Update. Aktualizujemy Nokie.

Telefony Nokia, choć wybierane przez 35 procent polskiego społeczeństwa nie są wolne od wad programowych. Wcześniej w swoich produktach zauważył to Siemens (obecnie Benq-Siemens), a następnie Sony-Ericsson. O samodzielnym aktualizowaniu oprogramowania w słuchawkach tych producentów pisaliśmy w zeszłym roku. Teraz przyszedł czas na Nokie.

Nokia to obecnie najchętniej wybierany model telefonu przez polaków. Do tego producenta od kilku lat należy niezmiennie ponad jedna trzecia naszego rynku. Wraz z pojawieniem się serii N tego koncernu, użytkownicy otrzymali upragnioną aplikacje do samodzielnego przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania. Jeszcze do niedawna, podczas gdy zbierałem materiały do tego tekstu, można było odnowić tylko niektóre modele „N series”. Obecnie wszystkie nowe aparaty są obsługiwane przez Nokia Software Update.

Co to jest NSU?

NSU, czyli skrót od Nokia Software Update, jest to program dzięki któremu każdy nowy produkt Nokii można przeprogramować w domowym zaciszu sprzętem dostępnym w komplecie. Jest to ogromne udogodnienie, szczególnie dla osób, które kupują telefon zaraz po jego premierze, kiedy oprogramowanie nie przeszło jeszcze najważniejszego testu – testu samych użytkowników. To oni na podstawie składanych reklamacji kładą nacisk na producenta, który wydaje kolejne wersje oprogramowania z poprawionymi błędami. Wcześniej z problemami związanymi z wgraniem softu trzeba było zgłaszać się do autoryzowanych serwisów. Było to nieco kłopotliwe, ponieważ nasz telefon mógł zostać w takim punkcie nawet 2 tygodnie zanim zostanie zwrócony. Nie każdy mógł sobie pozwolić na stratę kontaktu ze światem na taki okres. Wiele osób przez to zlecało aktualizacje w nieautoryzowanych punktach, a co za tym idzie traciło prawa gwarancyjne, a także pieniądze za wykonanie takiej usługi. Logiczne jest, że telefony z „pierwszego wypustu” mogą posiadać błędy firmware-u. Tak było z telefonem N80 na przykładzie, którego przedstawię krok po kroku jak przeprowadzić wgranie oprogramowania.

Co potrzebne?

Do przeprowadzenia procesu aktualizacji oprogramowania potrzebny jest nam kabel USB dołączany do większości nowych Nokii. Jeżeli jednak nie otrzymałeś przewodu, to żaden problem. W sklepach z akcesoriami do telefonów czy aukcjach internetowych zakupisz zamiennik kabla DKU-2 za niewielkie pieniądze. Prócz przewodu potrzebujesz także szerokopasmowy dostęp do Internetu, komputer z systemem Windows i w pełni naładowaną baterie. Kiedy skompletujemy „sprzęt” i nasz akumulator będzie pełny wchodzimy na stronę internetową http://europe.nokia.com/softwareupdate i wybieramy z listy model naszego aparatu.

Kolejną czynnością jest wybranie opcji aktualizacji o nazwie Update via PC – czyli aktualizacja przez nasz komputer. Klikamy w zielony przycisk i postępujemy według pięciu kroków przedstawionych na ekranie.

Pierwszy krok to przedstawione wymagania, które musimy spełnić, aby proces zakończył się sukcesem. Wymagania te dotyczą naszego komputera, który musi mieć minimum 256 MB pamięci operacyjnej RAM, minimum procesor Pentium lub inny kompatybilny z 1 GHz taktowaniem, system operacyjny Windows 2000/XP z aktualizacjami Service Pack oraz połączenie z siecią Internet. O naładowanym akumulatorze i kablu USB wspominałem wcześniej. Jeżeli jesteśmy pewni, że nasz sprzęt sprosta tym wymaganiom, to przechodzimy do kolejnego kroku klikając ikonę Next.

Drugi krok pokazuje w jaki sposób stworzyć kopię bezpieczeństwa naszych danych z telefonu takich jak książka telefoniczna, widomości SMS i innych zapisywanych w pamięci telefonu, ponieważ podczas programowania wszystkie zostaną usunięte. Dane z karty pamięci pozostaną, jednak dla własnego bezpieczeństwa przed uruchomieniem NSU proponuje ją usunąć z aparatu. W dalszej części tekstu powiem w którym momencie to zrobić. Aby stworzyć kopię danych wchodzimy do menu telefonu, następnie do Narzędzia ->Pamięć. Następnie wchodzimy w opcje i wybieramy Kopiuj pamięć telefonu. Plik z backupem zostanie zapisany na karcie pamięci. Aby odtworzyć dane bezpieczeństwa na czystym telefonie postępujemy tak samo tylko wybieramy Odtwórz z karty pamięci. Po stworzeniu kopii możemy przejść do kroku trzeciego klikając Next.

W trzecim kroku pobieramy program Nokia Software Update na dysk naszego komputera. To dzięki tej aplikacji nasz telefon odmłodnieje. Program należy pobrać i zainstalować.

Ostatnie dwa kroki to już tylko informacje Nokii i podziękowania. Należy się z nimi zapoznać ale nie są one na tyle znaczące żeby zbytnio się nimi interesować. Po zainstalowaniu przy zaznaczonej opcji Launch Nokia Software Update program uruchomi się automatycznie i będzie gotowy do zmiany softu w telefonie.

Zaczynamy aktualizacje.

NSU po wystartowaniu poprosi nas o potwierdzenie uruchomienia po przez wciśnięcie OK.

Kolejno zostaniemy miło powitani i ponownie pouczeni o wykonaniu kopii bezpieczeństwa bez której nasze SMS-y, kontakty i obrazki z pamięci telefonu zostaną bezpowrotnie usunięte. Jeśli kopia została wykonana lub dane z telefonu nie są nam potrzebne to klikamy Start.

W tym momencie możemy wyjąć z telefonu kartę pamięci. Uruchamiamy telefon z kartą SIM normalnie, tak aby był w stanie gotowości w profilu Ogólne – telefon nie może działać w trybie Offline. Następnie podłącz telefon kablem DKU-2 do portu USB w komputerze. Na wyświetlaczu pojawi się lista trybów w jakich ma działać telefon. Wybierz tryb PC Suite. Po uruchomieniu sprawdź stan baterii. Jeśli stwierdzisz, że jest pełna kliknij Next, jeśli nie, to doładuj telefon.

W tym czasie telefon jest rozpoznawany przez komputer. Jeżeli nie zostanie rozpoznany to proponuje zrestartować komputer, odpiąć kabel od telefonu i powtórzyć czynności uruchamiając Nokia Software Updatera z Menu Start w Twoim komputerze.

Osobiście nie miałem takiego problemu, jednak słyszałem, że kilka osób miało i ten sposób pomógł. Kiedy telefon zostanie wykryty przez NSU zacznie się porównanie wersji oprogramowania w telefonie z tą dostępną na serwerze.

Jeżeli wersja softu w telefonie będzie starsza od tej udostępnionej przez Nokie zostaniemy poproszeni o potwierdzenie chęci aktualizacji telefonu. Aby to uczynić zaznaczamy „ptaszka” i klikamy w Update.

Kliknięcie w Update jest ukoronowaniem naszej decyzji. Nie ma już od niej odwrotu. Jeżeli w tym momencie bez dosłownego pozwolenia odłączymy nasz telefon, zresetuje się nam komputer lub włączymy nasz telefon który automatycznie się nam wyłączy, to aby go odratować będziemy zmuszeni udać się do najbliższego autoryzowanego serwisu Nokia z kartą gwarancyjną. Przypominam, że aktualizując w domu swój telefon przy pomocy Nokia Software Updatera gwarancji nie tracimy. W tym czasie trwa przygotowanie do aktualizacji naszego telefonu.

Przygotowanie do aktualizacji polega na pobraniu najświeższego oprogramowania z serwera Nokii. Oprogramowanie do modelu N80 waży prawie 73 megabajty. Czas pobierania pliku zależny jest od prędkości Twojego łącza internetowego. Przy moim 2 megabitowym łączu trwało to jakieś 15minut. Dokładną wagę oprogramowania do telefonu aktualizowanego widać pod paskiem postępu.

Po całkowitym pobraniu pliku telefon może wyświetlać różne dziwne rzeczy na wyświetlaczu, migać, wyświetlać dziwne napisy. Dzieję się tak z powodu programowania pamięci telefonu. Aby programowanie mogło dojść do skutku, aplikacja musi go przełączać w specjalne tryby serwisowe pozwalające na ingerencje w oprogramowanie telefonu. Sam proces programowania to kolejne 15-20 minut. W tym czasie także odradzam dotykanie czegokolwiek w telefonie czy nawet w komputerze, ponieważ wszelkie niepotrzebne działanie może zakłócić pracę programu. Procent zaaplikowanego nowego oprogramowania sygnalizuje nam pasek postępu.

Kiedy aktualizacja dobiegnie końca i zostanie zakończona sukcesem, zostanie wyświetlony komunikat o treści Software update complete. Wciskamy Exit, odłączamy telefon od kabla i włączamy, jeśli nie zrobił tego automatycznie. Od tej chwili możemy cieszyć się najnowszym dostępnym oprogramowaniem w swoim telefonie.PodsumowanieJak widać proces odnawiania nowych Nokii jest banalny. W tabelce przedstawiam jakie modele na dzień 31 grudnia 2006 są obsługiwane. Oczywiście Nokia rozwija ten projekt na bieżąco więc najlepiej wejść na stronę i samemu sprawdzić czy jest możliwość samodzielnego wgrania oprogramowania. Dla osób obawiających się przeprowadzenia tej operacji myślę, że dobra informacją będzie to, że telefon aktualizowany nie traci gwarancji. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku gdy nasz telefon zostanie uszkodzony podczas wgrywania naszego softu. Polecam tą metodę aktualizacji każdemu użytkownikowi Nokii, nawet jeśli aparat nie sprawia problemu. Oprogramowanie w nowych odsłonach bardzo często zyskuje nowe opcje. W przypadku N80 było to dodanie kreatora wyszukiwania sieci Wifi. Podziękowania dla blackall oraz Betanka Communications.Modele które obsługuje Nokia Software Update na dzień 31.12.2006r.E50, E60, E61, E70, N70, N71, N72, N73, N80, N90, N91, N92, N93, 770 Internet Tablet, 3250, 5200, 5300, 6085, 6125, 6126, 6131, 6136, 6151, 6234, 6270, 6630, 6680, 6681, 6682, 7370, 7390,

 • maniek

  zajebiszcz instrukcja bardzo mi poogła….dziex

 • P.S.

  Mam taki problem, posiadam Nokię e71 z Angli, wgrany jęz polski, chciałem zrobić aktualizację softu,
  Aktualizacja niby ważyła ponad 100mb a pobrał aż 1271.4 Mb i ciągle pobierał ale przerwałem w końcu bo trwało to cały dzień, Dlaczego aż tyle pobierał i czy to normalne screen http://zapodaj.net/images/c2c2993a5f28.jpg

 • marcin

  zainstalowałem nsu i po kliknięciu ikony do aktualizacji telefonu pisze mi zresetuj system i tak cały czas o co w tym chodzi

  • Newsletter

  • Ostatnie komentarze
   • Reklama