Michał Rogowicz | 22-11-2011 14:31 |

Nokia poprawiła technologię EDoF. Już w Nokia 701 widać poprawę!

Test Nokia 701Technologia EDoF wykorzystywana jest w telefonach komórkowych ze względu na niższe koszty produkcji tych układów. Obecnie EDoF można spotkać m.in. w telefonach Nokia C7 i Nokia 701. W 701 umieszczono drugą generację EDoF i już widać poprawę, i to dość znaczną.

Technologi EDoF (Extended Depth of Field) wyróżnia się niższym kosztem produkcji tych układów, ze względu na brak ruchomych części wewnątrz aparatu. W EDoF nie ma funkcji autofokusa, ale doskonale sprawdza się przy fotografowaniu przedmiotów, krajobrazów z odległości co najmniej kilkadziesiąt centymetrów.

Niestety największą wadą układu EDoF jest brak możliwości zrobienia zdjęcia z bliskiej odległości, za pomocą trybu makro. I to właśnie na to najczęściej narzekali użytkownicy. Nokia posłucha postulatów klientów i w smartfonie Nokia 701 umieściła już drugą generację EDoF – różnica jest od razu widoczna.

O tym, że Nokia w 701 wprowadziła drugą generację układu EDoF wiemy od Steve’a Litchfielda z serwisu allaboutsymbian.com. Oczywiście fiński producent nawet o tym nie poinformował, ciekawe czemu… Macie jakąś teorię?

Czym EDoF drugiej generacji się wyróżnia? Otóż umieszczono w nim lepszy procesor przetwarzający obraz.

Aby lepiej zobaczyć różnice pomiędzy pierwszą, a drugą generacją EDoF warto spojrzeć na poniższe zdjęcie. Przedstawia wizytówkę sfotografowaną z odległości 30 cm za pomocą telefonów Nokia C7 oraz Nokia 701. Różnica jest stosunkowo duża i mam nadzieje, że trzecia generacja będzie tym na co wszyscy czekają.

EDoF w Nokia C7 i Nokia 701

 

    • Newsletter

    • Ostatnie komentarze
      • Reklama